Jak automatycznie zmieniać i pobierać nowe tapety w Androidzie
Tapeta na ekranie głównym potrafi ogromnie zmienić wygląd naszego urządzenia i uprzyjemnić pracę z nim. Jednak jeden obrazek potrafi się po jakimś czasie znudzić. Zamiast samemu wyszukiwać nowe tapety i je ustawiać, lepiej skorzystać z odpowiedniej aplikacji, która automatycznie pobierze tapety z serwisu 500px i samodzielnie będzie je zmieniać co jakiś czas.
500px to uznany wśród fotografów serwis, na którym codziennie pojawia się mnóstwo pięknych zdjęć, nadsyłanych przez fotografów z całego świata. Możemy je oczywiście wykorzystać jako tapety w naszym smartfonie, a wszystko to za sprawą aplikacji 500 Firepaper. Aplikacja sama ściągnie do pamięci telefonu odpowiednią ilość tapet z wybranych przez nas kategorii, a następnie będzie je codziennie zmieniać. Dzięki temu nasz ekran startowy zawsze będzie ciekawy, a tapeta nam się nie znudzi.
Ze względu na to, że 500px hostuje raczej większe zdjęcia, o sporej rozdzielczości i w dobrej jakości, to producent aplikacji 500 Firepaper zaleca, aby instalować ją tylko na urządzeniach z wyższej półki. Sugeruje się, aby korzystać z niej tylko na smartfonie wyposażonym w 1GB lub więcej pamięci RAM.
Po uruchomieniu aplikacji zauważymy ekran konfiguracyjny podzielony na kilka sekcji - 500PX, Live Wallpaper oraz DayDream. Omówimy każdą z nich po kolei.
W pierwszej sekcji 500PX dostosowujemy ustawienia dotyczące serwisu ze zdjęciami, czyli wybieramy jakie zdjęcia nas interesują oraz z jakich kategorii. W zakładce Feature wybieramy, czy chcemy zdjęcia najnowsze, wyróżnione czy najpopularniejsze, z kolei dotykając “Categories” wyświetli się panel z wyborem kategorii fotografii.
Możemy zaznaczyć dowolną ilość kategorii, które nas interesują - krajobrazy, zwierzęta, natura oraz wiele innych. Warto także pozostawić zaznaczoną opcję “Update only over Wi-Fi”, dzięki czemu zdjęcia będą pobierane tylko wtedy, gdy jesteśmy połączeni z siecią bezprzewodową.
W kolejnej sekcji “Live wallpaper” ustawiamy odstęp czasu, po jakim tapeta zmieni się na inną, a także dodatkowe ustawienia, takie jak efekt czerni i bieli (pozwala wyświetlić każde zdjęcie w trybie czarno-białym), jasność (Brightness) oraz “Parallax effect”, czyli efekt przesuwania tapety wraz ze zmianą ekranu domowego.
Gdy już dostosujemy odstęp czasu, to należy dotknąć opcji “Open wallpaper configuration”. Wyświetlone zostanie okno wyboru animowanej tapety - musimy tutaj wskazać na samej górze pozycję “500 Firepaper”.
Gdy już to zrobimy, nasza tapeta zostanie zaktualizowana i będzie się zmieniać automatycznie co wybraną przez nas ilość czasu.
W ustawieniach programu znajdziemy także ostatnią zakładkę DayDream (Wygaszacz ekranu). Umożliwia ona integrację aplikacji z systemowym wygaszaczem ekranu dostępnym od wersji 4.2 (Jelly Bean). Jeżeli chcemy używać fotografii pobieranych za pomocą 500 Firepaper na ekranie wygaszacza, to należy udać się do Ustawień systemowych, do zakładki “Wyświetlacz & LED”, a następnie “Wygaszacz ekranu” i zaznaczyć na liście opcję “500 Firepaper”.