Anonimowy w Internecie – już od dawna takie stwierdzenie w żadnym wypadku nie ma potwierdzenia w rzeczywistości. Przeglądając strony internetowe niemal na każdym kroku zostawiamy za sobą wirtualny ślad – przy logowaniu się na swoje konto na portalu społecznościowym, pisząc posty na forum czy też po prostu przeglądając ofertę sklepu z elektroniką. Czy istnieje jakaś alternatywa? Radzimy, jak korzystać z programu i sieci Tor, która zapewnia bezpieczeństwo i anonimowość w sieci.
Wystarczy skorzystać z programu Tor, który łączy się z anonimową siecią o tej samej nazwie. Co najważniejsze, Tor Browser to w pełni bezpłatna aplikacja, za pomocą której możemy chronić swoją prywatność podczas przeglądania stron internetowych. Co ciekawe, program nie wymaga tradycyjnej instalacji i może być uruchamiany na przykład z przenośnej pamięci USB lub z wirtualnego dysku w chmurze.
Tor Browser – jak to w ogóle działa?
Po uruchomieniu aplikacji Tor Browser, użytkownik dostaje nowy, anonimowy adres IP, który w znaczący sposób wspomaga ukrywanie prawdziwej tożsamości zabezpieczając jednocześnie przed włamaniem czy atakiem złośliwego oprogramowania. Co ważne, działanie programu nie wpływa na komfort użytkowania Internetu – po połączeniu się z siecią Tor nadal możemy swobodnie przeglądać strony internetowe, korzystać z dowolnych komunikatorów etc.
Do największych zalet usługi należy przede wszystkim prostota obsługi - nawet początkujący użytkownicy nie będą mieli żadnych problemów. Na dobrą sprawę, wystarczy uruchomić program Tor Browser, a po chwili zostanie nawiązane połączenie z siecią Tor. Ponadto opisywany program automatycznie uruchomi przeglądarkę Mozilla Firefox.
Pierwsze uruchomienie i konfiguracja
Po pobraniu (26,8 MB) i rozpakowaniu paczki z programem Tor Browser (np. na pulpit lub do dowolnej lokalizacji na dysku komputera) klikamy dwukrotnie lewym przyciskiem myszy na plik o nazwie „Start Tor Browser.exe”. Po chwili rozpocznie się łączenie z siecią Tor.
Po kilku kolejnych chwilach uruchomi się przeglądarka Firefox umożliwiająca anonimowe przeglądanie sieci z odpowiednim komunikatem, zaś w oknie programu Tor pojawią się aktywne opcje dotyczące anonimowości w sieci.
Aby skonfigurować podstawowe opcje programu Tor, w jego oknie klikamy na „Ustawienia”. W nowym oknie możemy skonfigurować opcje ogólne, dobrać parametry sieci, ustawić wygląd lub zajrzeć do opcji zaawansowanych.
Możemy również skorzystać z bardziej zaawansowanych opcji. W tym celu w uruchomionej przeglądarce Firefox przechodzimy do strony Tor Manual, a następnie z listy wybieramy interesującą nas opcję, którą chcemy zmienić.
Aby zmienić opcję np. odpowiedzialną za automatyczne odświeżanie adresu IP, odszukujemy linijkę „MaxCircuitDirtiness NUM”. Aby zmienić okres czasu, przez który będziemy posiadać ten sam adres IP, w miejsce „NUM” wpisujemy liczbę sekund – wpisując 180 adres IP będzie zmieniany, co 3 minuty. Aby zmienić ten parametr, wystarczy dopisać „MaxCircuitDirtiness NUM” do pliku konfiguracyjnego Tora, który zlokalizowany jest w folderze programu w katalogu: Tor Browser\Data\Tor. Plik konfiguracyjny uruchamiamy za pomocą notatnika.
Kilka przydatnych rad: Jak pozostać anonimowym w sieci?
Anonimowość w sieci to nie tylko liczne programy, wtyczki i triki – to również rozsądek, ostrożność i wyobraźnia. Jeśli w sieci zachowujemy się nieroztropnie i nierozważnie, prędzej czy później nasza prywatność zostanie naruszona, zaś dane osobowe (adres, imię i nazwisko, zdjęcia etc.) wykorzystane bez naszej wiedzy. Jeśli chcemy pozostać w sieci anonimowi, oprócz korzystania z odpowiednich programów powinniśmy przestrzegać kilku ważnych zasad.
Jeśli chcemy zmaksymalizować jakość pracy sieci Tor, możemy dodatkowo skorzystać z usługi HTTPS Everywhere, która wymusza szyfrowanie wszędzie tam, gdzie to możliwe – nawet w wyszukiwarce Google. Unikajmy również instalacji podejrzanych i nieznanych wtyczek do przeglądarki, które mogą zakłócać lub uniemożliwiać pracę usługi Tor Browser.