Jak bezpowrotnie usunąć swoje dane i zdjęcia z Androida przed sprzedażą smartfona

Masz na swoim telefonie zdjęcia, piosenki, filmy oraz inne prywatne dane? Z pewnością przed sprzedażą smartfona usuniesz je wszystkie, a następnie przywrócisz telefon do ustawień fabrycznych. To jednak nie wystarczy i wszystkie pliki można odzyskać. Jak się ich pozbyć na stałe?

Nie każdy jest tego świadomy, ale usuwając swoje zdjęcia z Galerii w Androidzie, a nawet przywracając telefon do ustawień fabrycznych, tak naprawdę nie usuwamy trwale swoich danych. Wszystkie pliki wykasowane w ten sposób możemy w bardzo prosty sposób odzyskać jakimkolwiek programem do przywracania plików (np. darmowy Recuva) po podłączeniu się do komputera. Sam odzyskałem ze swojego telefonu stare zdjęcia, które zostały usunięte poprzez przywrócenie telefonu do stanu fabrycznego i zainstalowanie całkowicie nowego ROMu (CyanogenMod).

Kolejnym przykładem jest ostatnie badanie firmy Avast. Pracownicy zakupili na eBayu 20 używanych smartfonów, których sprzedawcy w opisach zamieścili informacje, że wszystkie dane zostały usunięte i telefony są czyste. Wystarczyło jedno skanowanie odpowiednim programem i odzyskano ponad 40 000 zdjęć, z czego bohaterowie ok. tysiąca z nich ubrani byli jedynie w stroje Adama i Ewy. W dodatku udało się odzyskać 750 wiadomości e-mail i SMS, 1000 zapisów z historii wyszukiwania Google, a także 250 kontaktów z numerami telefonów i adresami e-mail.

Jak usunąć swoje dane tak, aby nie dało się ich odzyskać?

Na szczęście trwałe usunięcie danych nie należy do rzeczy najtrudniejszych, wystarczy jedynie skorzystać ze specjalnych aplikacji, które dokonają specjalnego procesu usuwania (kilukrotnego), a także nadpiszą wolną przestrzeń w taki sposób, aby przywracanie było uniemożliwione.

Do trwałego usuwania danych mamy kilka aplikacji. Zanim ich użyjemy, należy oczywiście wykonać standardowe usunięcie plików lub przywrócenie telefonu do wersji fabrycznej wraz z usuwaniem danych. To zawsze stanowi dobrą podstawę do usuwania.

Następnie możemy skorzystać z aplikacji iShredder 3. Nasze dane możemy odzyskać dlatego, że pomimo wolnej przestrzeni, one wciąż są w pamięci i egzystują jako nienadpisane przez nowe dane. Ishredder 3 tym się właśnie zajmuje – on nie usuwa aktualnych danych, ale nadpisuje usunięte pliki i wolną przestrzeń za pomocą specjalnych algorytmów, które uniemożliwią późniejsze odzyskanie prywatnych informacji.

Obsługa iShreddera jest bardzo prosta. Wystarczy uruchomić aplikację i stuknąć w przycisk Start. Następnie musimy wybrać, jakiego algorytmu użyć. Im więcej powtórzeń tym większa skuteczność, ale także dłuższy czas wykonywania operacji usuwania i nadpisywania. Wszystkie dostępne algorytmy to popularne i używane przez organizacje rządowe oraz wojskowe sposoby na pozbywanie się danych. Optymalnie jest wybrać 3-krotne powtarzanie i uruchomić nadpisywanie.

Dostępny jest także inny program o nazwie Secure Wipe, który również wykonuje podobne operacje na telefonie. Pozwala nadpisać wolną przestrzeń na partycji systemowej, na karcie SD, a także w pamięci wewnętrznej telefonu. Jeżeli chcemy się skrajnie zabezpieczyć, to możemy skorzystać z obu aplikacji.

Uwaga! Proces wykonywany przez iShreddera oraz Secure Wipe może trwać nawet kilka godzin w zależności od tego, ile pamięci mamy w telefonie. Zaleca się podłączenie telefonu do ładowarki na ten czas.

Komentarze