Denerwuje was, że każdy film po wejściu na stronę otwiera się automatycznie? Czasem jest tak, że na jakieś stronie uruchomi się film, słychać dźwięk, a my nawet nie wiemy, w którym miejscu go zamknąć. Jest na to metoda – wystarczy zablokować automatyczne odtwarzanie filmów Flash.
Blokada automatycznego odtwarzania filmów we Flashu ma kilka pozytywnych zastosowań. Zablokowanie natrętnych filmów, które są poukrywane na stronie i odtwarzają filmy z dźwiękiem to jedno, ale blokada przyda się także w zwykłym przeglądaniu filmów.
Przykładem jest tu chociażby YouTube. Po otwarciu filmu na YouTube nie odtworzy się on automatycznie – zamiast tego wyświetli się jego okładka oraz przycisk „Play”. Zanim go odtworzymy możemy zapoznać się opisem filmu i wybrać jakość odtwarzania (dzięki temu film od razu uruchomi się od razu np. w 1080p bez buforowania początku w słabej jakości).
Blokujemy automatyczne odtwarzanie filmów we Flashu w Firefox
Wszystkim zajmie się dodatek do Firefoksa o nazwie FlashStopper. Rozszerzenie współpracuje z przeróżnymi materiałami Flash, ale jako najpopularniejsze można wymienić filmy YouTube (Flash i HTML5), DailyMotion, MetaCafe, MSN, Yahoo. Do tego dochodzi spora ilość filmów wklejonych na strony oraz różnego rodzaju strumienie.
Po zainstalowaniu rozszerzenia materiały te przestaną się automatycznie otwierać. Nie znaczy to jednak, że materiały znikną ze stron lub będą niedostępne – FlashStopper bardzo dobrze rozwiązuje ten problem i wyświetla odtwarzacz, ale po prostu nie rozpoczyna odtwarzania filmu.
Przykładowo, po wejściu na YouTube i wybraniu filmu, na ekranie wyświetli się odtwarzacz wraz z obrazem miniatury i przyciskiem play. Film odtworzy się dopiero wtedy, gdy sami klikniemy w przycisk odtwarzania. W identyczny sposób działa to na wszystkich innych kompatybilnych serwisach, a także w przypadku materiałów osadzonych na stronach.
W FlashStopperze można także dodać wyjątki – strony, które będą pomijane przez dodatek, a filmy z nich będą zawsze automatycznie odtwarzane. Taki wyjątek możemy utworzyć na stałe lub tylko dla wybranej sesji, np. gdy akurat oglądamy sporo filmów na YouTube.
Aby to zrobić, wystarczy kliknąć w przycisk dodatku na pasku Firefoksa, a następnie wybrać „Allow autoplay” (zezwolenie na stałe) lub „Session autoplay” (zezwolenie na autoodtwarzanie do momentu ponownego uruchomienia przeglądarki).