Spis treści
Wchodzisz na YouTube i wyświetlają Ci się rekomendacje filmów na tematy, które Cię nie interesują? A może wyświetlają Ci się filmy pełne spoilerów z filmów, seriali oraz gier? Możesz łatwo zablokować filmy na wybrany temat przy użyciu słów kluczowych.
System rekomendacji filmów na YouTube działa czasami aż za dobrze. Wystarczy, że obejrzymy kilka filmów na dany temat, a już przy następnym wejściu na YouTube sekcja polecanych materiałów będzie pełna filmów na ten sam temat. Bywa to irytujące, zwłaszcza, gdy na dłuższą metę dany temat nas nie interesuje.
Co więcej, często w nazwach filmów na YouTube można znaleźć mnóstwo tzw. spoilerów z filmów, seriali oraz gier. Obejrzałeś kilka filmików na YouTube na temat serialu The Walking Dead lub Gry o Tron? Możesz być pewien, że wkrótce YouTube poleci Ci mnóstwo filmów, w których są sceny zdradzające fabułę dalszych odcinków. Oczekujesz premiery jakiejś gry lub filmu, ale nie chcesz oglądać trailerów, bo wolisz wszystko odkrywać samemu? Nic z tego, wystarczy, że raz czy dwa obejrzałeś coś na ten temat, a YouTube wkrótce wręcz zasypie Cię filmami na ten temat. Co najgorsze, w tytułach i miniaturach filmów można znaleźć mnóstwo spoilerów.
Jak blokować niechciane filmy na YouTube?
Pokazywaliśmy już kiedyś, jak blokować całe kanały na YouTube wraz ze wszystkimi filmami za pomocą rozszerzenia Video Blocker. To zawsze jakieś rozwiązanie, jednak w tym wypadku niewiele nam pomoże – polecane i powiązane filmy są sugerowane ze wszystkich kanałów na YouTube, nawet z tych, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia.
Możemy jednak użyć dodatku Video Blocker w inny sposób. Tym razem wykorzystamy jego inną funkcję, czyli możliwość blokowania filmów na podstawie słów kluczowych. Rozszerzenie Video Blocker pozwala stworzyć listę słów kluczowych z tematami, które nas nie interesują lub które mają być blokowane (np. z nazwami filmów, seriali czy gier). Wszystkie filmy zawierające te słowa kluczowe będą automatycznie blokowane i ukrywane na YouTube – zarówno z listy polecanych, jak i z listy wyszukiwania.
Pobierz Video Blocker dla Chrome
Pobierz Video Blocker dla Firefox
Pobierz Video Blocker dla Opery
Dodatek jest dostępny dla przeglądarek Chrome, Opera oraz Firefox. Wystarczy wejść w jeden z powyższych linków i zainstalować rozszerzenie przyciskiem „Dodaj / Zainstaluj”. Gdy masz już rozszerzenie w przeglądarce, to jego ikona wyświetli się na górnym pasku narzędzi w postaci znaku zakazu.
Kliknij w ikonę Video Blocker i przejdź do zakładki „Add”. W tym miejscu możesz dodawać nazwy, które mają być blokowane. Domyślnie pole to ustawione jest na blokowanie kanałów, czyli prosi o wpisanie nazwy kanału do zablokowania. Wystarczy jednak, że z rozwijanego menu wybierzesz opcję „Keyword” zamiast „Channel”.
Wpisz słowo kluczowe, które chcesz zablokować (np. nazwę serialu, filmu czy gry), a następnie potwierdź dodanie frazy ikoną z plusem. W ten sposób możesz dodawać dowolną ilość słów kluczowych, które Cię nie interesują. Nie chcesz widzieć filmów na tematy polityczne? Wystarczy, że wpiszesz nazwiska najpopularniejszych polityków, nazwy największych partii politycznych, a także słowa typu „rząd” czy „sejm” i wkrótce okaże się, że liczba filmów na tematy polityczne na YouTube zmalała prawie do zera. Możliwości są nieograniczone.
Oczywiście możesz także blokować całe kanały – wystarczy w sekcji „Add” ustawić dodawanie kanałów („Channel”) i wpisywać nazwy kanałów, które chcesz zablokować.
Po wpisaniu wszystkich słów kluczowych oraz kanałów wystarczy odświeżyć stronę YouTube. Wśród polecanych i powiązanych filmów nie znajdziesz teraz żadnych materiałów, które zawierają wpisane przez Ciebie słowa kluczowe.
To świetne rozwiązanie w wielu przypadkach, przydaje się chociażby w takich prostych sytuacjach, jak rozpoczęcie oglądania jakiegoś serialu – możesz wtedy wpisać nazwę serialu do listy blokowanych filmów i masz pewność, że na YouTube nie pojawią się żadne spoilery przez następne dni czy tygodnie oglądania. Rozszerzenie jest także przydatne w celu zablokowania informacji na głośne czy niechciane tematy lub w przypadku chęci odizolowania się od napływu informacji na temat nadchodzących filmów, gier czy seriali.