Jak blokować reklamy i śledzenie na stronach w iOS

W iPhone’ach oraz iPadach również można zwiększyć prywatność na stronach, blokować zbieranie danych na nasz temat, a także blokować wyskakujące reklamy. Nie zawsze jednak jest to proste. Firefox udostępnił jednak aplikację Firefox Focus, która pozwala zwiększyć bezpieczeństwo i anonimowość w sieci na iPhone’ach oraz iPadach.

Reklamy w iOS można blokować np. za pomocą dodatkowych aplikacji takich jak 1Blocker. Różne sposoby opisaliśmy w naszym poradniku blokowania reklam w iPhone/iPad. Nie zawsze jednak jest tak łatwo. Aplikacje blokujące reklamy mogą dodatkowo obciążać i spowalniać działanie przeglądarki, a oprócz reklam różne strony zbierają na nasz temat także inne informacje np. w celach marketingowych. Jeśli zależy wam na większej anonimowości w sieci, na zwiększeniu prywatności i na ograniczeniu śledzenia oraz wyświetlania reklam, a jednocześnie nie chcecie poświęcać lekkości i szybkości przeglądarki, to wszystko to znajdziecie w jednej, nowej aplikacji o nazwie Firefox Focus.

Czym jest Firefox Focus i jak działa?

Firefox Focus to nowa przeglądarka od Mozilli, ale nie ma zbyt wiele wspólnego z oryginalnym Firefoksem, którego możecie znać np. z komputerów. Focus to przeglądarka niesamowicie lekka, pozbawiona wszelkich zbędnych dodatków. Stworzona została przede wszystkim z myślą o szybkości oraz zabezpieczaniu użytkownika przed śledzeniem i reklamami.

Pobierz Firefox Focus na iOS

Aplikacja ma bardzo prosty wygląd i ogranicza się po podstawowej funkcjonalności. Żadne dane nie są na stałe przechowywane przez Firefox Focus – aplikacja nie przechowuje danych wyszukiwania czy przeglądanych stron. Głównym celem przeglądarki jest jednak zabezpieczenie użytkownika przed różnymi formami śledzenia w sieci.

Przede wszystkim Firefox Focus blokuje wyskakujące reklamy na stronach – korzystając z tej przeglądarki powinniśmy widzieć znacznie mniej bannerów reklamowych. Aplikacja blokuje także różne skrypty śledzące, które działają na stronach i zbierają dane na nasz temat w celu zbudowania profilu marketingowego (co oglądamy, co lubimy, jakie reklamy powinniśmy widzieć na bazie historii przeglądania stron itp.). Takie skrypty mają różne zastosowanie, czasem ich działanie polega na czystym analizowaniu naszego zachowania na stronach w celu wysłania tych informacji do autora, czasem jednak na bazie takich danych budowany jest nasz profil reklamowy, w wyniku czego mogą być pokazywane trafniejsze reklamy pod nasze gusta. Wszystko to jest domyślnie blokowane przez Firefox Focus.

Żadne dane o przeglądaniu nie są zachowywane w aplikacji. W każdej chwili możemy wcisnąć przycisk „Erase”, aby zamknąć np. aktywne sesje i usunąć tymczasowe dane. Na dłuższą metę jednak aplikacja niczego nie przechowuje. Działa automatycznie w trybie Incognito (prywatnym), więc po zamknięciu przeglądarki i włączeniu jej ponownie zniknie historia przeglądania czy zalogowane sesje.

Wiele osób preferuje korzystanie z przeglądarki Safari w iOS. Jeśli należycie do nich, to również nie należy od razu przekreślać Firefox Focus. Aplikacja posiada bowiem możliwość zintegrowania się z przeglądarką od firmy Apple, dzięki czemu funkcje blokujące skrypty śledzące na stronach mogą być również aktywne w Safari. Aby to zrobić, należy wejść do ustawień Firefox Focus i uaktywnić opcję integracji ze Safari. Zostaniesz przekierowany do ustawień Safari, gdzie w zakładce „Blokady zawartości” musisz zaznaczyć „Focus”.

W tym miejscu możemy także dostosować, jakiego rodzaju skrypty śledzące mają być blokowane. Możemy np. ograniczyć się do blokowania skryptów śledzących w serwisach społecznościowych. Ciekawostką jest także możliwość wyłączenia niestandardowych czcionek na stronach. Bardzo często są one zintegrowane z niektórymi stronami i zwiększają ilość danych, jaka musi zostać pobrana z danej strony do prawidłowego wyświetlenia witryny. Gdy włączysz funkcję blokowania tzw. „web fonts”, to strony wyświetlą się w standardowej czcionce i nie będą powodowały pobierana dodatkowych danych.

Komentarze