Firefox w wersjach 35 i wyższych posiada wbudowaną funkcję blokowania śledzenia, która nie tylko zwiększa naszą prywatność i obniża zużycie danych, ale również znacząco zwiększa prędkość otwierania stron. Czym jest ta funkcja? Jak ją uaktywnić?
Programiści Mozilli wprowadzili już pierwsze znamiona funkcji blokowania śledzenia w Firefoksie 35 Nightly (obecna stabilna wersja przeglądarki to 38) pod koniec zeszłego roku. Dziś funkcja ta jest już znacznie bardziej rozwinięta, ale domyślnie jest wyłączona.
Jak działa blokada śledzenia w Firefoksie i co ona daje?
Gdy wchodzimy na jakąś stronę, jest nam przypisywany unikatowy identyfikator (ID). Przeglądając strony internetowe przeglądarka zbiera informacje o naszych upodobaniach i tendencjach w postacie plików cookie, a następnie wykorzystuje te dane przypisane do naszego ID, aby sugerować nam na innych np. lepsze produkty w reklamach.
Blokada śledzenia w Firefoksie zapobiega zbieraniu informacji na nasz temat, dzięki czemu oszczędzamy całkiem sporo danych transferowych (przydatne, jeśli korzystamy z limitowanego łącza). Oczywiście największą zaletą jest fakt, że gwarantujemy sobie tym samym większą prywatność i anonimowość. Najciekawsze jednak są korzyści namacalne - według badań wykonanych na potrzeby konferencji W2SP 2015 (Web 2.0 Security & Privacy) zablokowanie śledzenia i zbierania informacji na nasz temat może przyspieszać otwieranie stron nawet o 44%.
Jak włączyć blokowanie śledzenia w Firefoksie?
Nie jest to trudne, wystarczy bowiem skorzystać z zaawansowanych ustawień przeglądarki Firefox i przełączyć jedną opcję. W tym celu wpisujemy w adresie przeglądarki polecenie about:config i wciskamy klawisz Enter.
Wyświetlone zostaną zaawansowane ustawienia w postaci flag do przełączenia. Za pomocą wyszukiwarki na górze strony możemy szybko znaleźć interesującą nas pozycję. W tym celu wpisujemy w polu wyszukiwania frazę privacy.trackingprotection.enabled.
Wpisana pozycja zostanie odnaleziona i wyświetlona na liście. Zauważymy, że ma ona ustawioną wartość "false", co oznacza, że blokowanie jest wyłączone. Aby je włączyć, wystarczy kliknąć dwukrotnie w tę opcję lewym przyciskiem myszy. Po przełączeniu opcji do pozycji "true" możemy zrestartować przeglądarkę.
Blokowanie śledzenia jest już aktywne, a jego działanie możemy sprawdzić za pomocą odpowiedniej ikony. Po wejściu na stronę, która zbiera o nas informacje, po lewej stronie paska adresu wyświetlona zostanie ikona z tarczą.
Po kliknięciu w nią pojawi się wysuwane menu z informacją, że na stronie blokowane są elementy śledzące. Funkcja ta do działania wykorzystuje listę blokowania rozszerzenia Disconnect, które również chroni prywatność użytkowników i cieszy się dużą popularnością. Dzięki temu lista jest zawsze aktualna i na bieżąco uzupełniania o znane adresy tzw. trackerów.