Jak całkowicie usunąć konto Gmail?

Usuwanie swoich cyfrowych śladów z internetu potrafi dziś być całkiem dużym wyzwaniem. Niektóre serwisy i aplikacje online w ogóle nie oferują takiej możliwości. A jak wygląda to w Gmailu?

Kilka tygodni temu radziliśmy, jak kasować konta w najbardziej znanych witrynach oraz usługach internetowych. Zaprezentowaliśmy przy tej okazji serwis AccountKiller. Okazało się, że najgorzej mają użytkownicy m.in. Skype'a, Evernote'a, WordPressa, Bearshare'a czy Gravatara.

Dziś zajmiemy się Gmailem, czyli pocztą Google'a. Usunięcie konta jest tutaj możliwe, ale - jak zauważycie - procedura ta jest trochę skomplikowana. Po pierwsze, należy kliknąć swoje imię i nazwisko w prawym górnym rogu interfejsu tej znanej aplikacji.

Znajdziemy tam polecenie Konto, którego wybranie otworzy nową kartę w przeglądarce. Z lewego paska bocznego aktywujemy następnie kategorię Usługi i klikamy opcję Edytuj (niewielki link obok nagłówka Twoje usługi). Znajdziemy tu listę operacji powiązanych z używanymi aplikacjami.

Aby usunąć samego Gmaila klikamy Usuń usługę Gmail na stałe. Google wyświetli nam ostrzeżenie i każe podać nowy główny adres e-mailowy (niekoniecznie w Gmailu), który od tej pory będzie używany do logowania się do Konta Google (Konto to coś w rodzaju parasola, pod którym funkcjonują różne aplikacje Google'a).

Opcja ta przydaje się wtedy, gdy chcemy nadal korzystać z Google+, YouTube'a i innych tego rodzaju serwisów. Dzięki podaniu nowego adresu głównego nadal będziemy mogli logować się do wszystkich usług Google'a za pomocą jednego zestawu danych (login plus hasło).

Jeśli planujemy pożegnać się z Google'em całkowicie powinniśmy kliknąć polecenie Zamknij konto i usuń wszystkie powiązane z nim usługi i informacje. Tutaj także natkniemy się na ekran z potwierdzeniem i listą aplikacji, których dane zostaną całkowicie skasowane.

Wróćmy na chwilę do opcji usuwania samego Gmaila. Jeśli posiadamy kilka kont pocztowych i nie potrzebujemy jednego z nich, możemy go faktycznie skasować. Alternatywą jest jednak podpięcie takiej skrzynki pocztowej do naszego głównego Gmaila.

W tym celu przechodzimy do ustawień niepotrzebnego konta i włączamy przekierowanie na inny adres gmailowy (zakładka Przekazywanie i POP/IMAP, przycisk Dodaj adres do przekazywania dalej). Drugi krok to odwiedzenie panelu Konta i importowanie w ustawieniach "nowego" Gmaila.

Tutaj używamy polecenia Dodaj inny adres e-mail, którego jesteś właścicielem w sekcji Wyślij pocztę jako. Wpisujemy adres z naszego drugiego konta i przeprowadzamy weryfikację. Obejmuje ona wysłanie krótkiego kodu na "stare" konto i przepisanie go w ustawieniach "nowego" Gmaila.

Od tej pory wysyłając pocztę będziemy mogli zmienić nadawcę. Wystarczy w tym celu kliknąć adres Od w panelu nowej wiadomości. Znajdziemy tam dwie lub więcej pozycji - główny, domyślny e-mail oraz dodatkowe, rzadziej używane adresy.

Dzięki temu zachowamy możliwość wysyłania wiadomości z kilku kont. W zależności od odbiorcy (znajomy, współpracownik itp.) będziemy mogli różnie się przedstawiać (np. nickiem, samym imieniem oraz formalnie - imieniem i nazwiskiem).

Bez problemu obsłużymy z poziomu jednego interfejsu i za pomocą jednego logowania nawet kilkanaście kont pocztowych - także takich, które funkcjonują poza systemem Gmail.

Komentarze