Spis treści
Dzisiaj chcielibyśmy zaproponować Wam uniwersalny, prosty poradnik na cofnięcie roota w Androidzie, czyli tak zwany unroot. Usunięcie roota przydaje się, gdy jakieś aplikacje go wykrywają i nie chcą się z nim uruchomić lub po prostu wtedy, gdy chcemy wyczyścić telefon ze wszelkich modyfikacji.
Jeżeli zrobiliście wcześniej root swojego telefonu z Androidem, a chcecie go usunąć - nie trzeba wcale przeinstalowywać całego systemu. Jeżeli przeprowadziliście tylko podstawowy root, można go łatwo cofnąć. Powinno to zająć nam tylko kilka minut. Oczywiście obecnie dostępnych jest wiele różnych metod rootowania urządzenia, dlatego poniżej opisaliśmy najpopularniejsze scenariusze dla tych najczęściej używanych. Na samym końcu opisujemy także, jak usunąć roota wbudowanego w CyanogenModa (dla osób, które korzystają z niestandardowych wersji oprogramowania).
1. SuperSU
Najprostszy unroot można wykonać, jeżeli podczas rootowania smartofona czy tabletu z Androidem skorzystaliśmy z podstawowych ustawień. Tzn., jeżeli wykonaliśmy zwykły root, po którym standardowo została zainstalowana aplikacja Super User (SuperSU).
Jeżeli tak jest, unroot Androida będzie bardzo prosty. Na początek uruchamiamy aplikację SuperSU w naszym mobilnym urządzeniu, a następnie przechodzimy do zakładki Ustawienia.
Teraz należy odnaleźć sekcję Sprzątanie, a w jej ramach - Pełny unroot. Oczywiście stukamy palcem tę opcję. Pozwoli ona na pełen unroot z poziomu Super Usera.
Zostaniemy dalej poproszeni o potwierdzenie unroota. Oczywiście, potwierdzamy chęć wprowadzenia zmian. Po kilku sekundach root zostanie usunięty z naszego telefonu.
2. Kingroot
Kingroot to popularna aplikacja do wykonywania roota – obecnie jest to jedna z najpopularniejszych, uniwersalnych metod rootowania urządzeń. Nic więc dziwnego, że wiele osób z niej korzysta. Cofnięcie roota jest zależne od tego, z której wersji aplikacji korzystamy. Kingroot zmienił nieco wygląd i ułożenie funkcji w nowej wersji, dlatego pokażemy dwie metody – dla starego i nowego wydania aplikacji.
- Starsze wersje Kingroot
W starszych wersjach należy uruchomić aplikację Kingroot, a następnie przejść do ustawień. W ustawieniach znajdziesz zakładkę o nazwie „Root authorization settings”. W tym miejscu znajdziesz opcję „Remove root permission” – wybierz ją.
W nowym okienku potwierdź chęć cofnięcia roota i poczekaj na ukończenie operacji. Po pomyślnym cofnięciu roota przejdź do „Ustawienia > Aplikacje” i znajdź na liście pobranych aplikacji Kingroot. Wejdź w szczegóły aplikacji i wybierz najpierw „Wyczyść dane”, a następnie „Odinstaluj”.
Po odinstalowaniu Kingroot upewnij się, że aplikacja nie pozostawiła po sobie żadnych plików. Otwórz aplikację do przeglądania plików w pamięci wewnętrznej i na karcie SD, a następnie sprawdź, czy nie ma gdzieś folderu o nazwie Kingroot – jeśli jest, to usuń go ręcznie.
- Nowsze wersje Kingroot
W nowszych wersjach powyższe operacje zostały zautomatyzowane i można cofnąć roota i usunąć Kingroot bardzo prosto. Uruchom aplikację Kingroot i wybierz ustawienia w górnym prawym rogu. Na samym dole znajdziesz opcję o nazwie „Uninstall Kingroot”.
Wybierz ją i potwierdź chęć cofnięcia roota i usunięcia aplikacji Kingroot. W następnym okienku odznaczamy opcję „Keep backup”, aby NIE zachowywać kopii zapasowej plików roota.
3. Framaroot
Jeśli macie zrobionego roota za pomocą Framaroot, to na szczęście bardzo łatwo go usunąć. Aplikacja ta jest prosta i umożliwia proste cofnięcie roota. Aby to zrobić, uruchom aplikację Framaroot na swoim telefonie, a następnie w polu „Select action to execute” wybierz opcję „Unroot”.
Następnie wybierz któryś z dostępnych exploitów – Boromir, Faramir lub Barahir. Najlepiej wybierz ten, którego użyłeś za pierwszym razem do wykonania roota. Aplikacja wykona teraz procedurę czyszczenia roota (unroot) i po ponownym uruchomieniu roota już nie będzie. Można wtedy za pomocą menedżera aplikacji usunąć aplikację Framaroot z telefonu.
4. Towelroot
Towelroot to dość prosty sposób na wykonywanie roota. Po jego instalacji często jednak nie pojawia się żadna aplikacja do zarządzania uprawnieniami typu SuperSU, KingRoot itp. Jak zatem ją usunąć? Na szczęście to proste – wystarczy zainstalować aplikację SuperSU ze Sklepu Play, a następnie za jej pomocą dokonać usunięcia.
Pobierz SuperSU ze Sklepu Play
Po pobraniu uruchom aplikację – powinna ona dostać automatycznie uprawnienia roota. Jeśli zapyta, czy zaktualizować pliki binarne, to wybierz „Tak” i uruchom telefon ponownie. Następnie podążaj za opisem w punkcie pierwszym, gdzie jest pokazane, jak cofnąć roota za pomocą SuperSU.
5. VRoot, Kingo Root oraz iRoot
VRoot, Kingo Root oraz iRoot to trzy programy, które roota wykonują poprzez podłączenie urządzenia do komputera kablem USB. Aby cofnąć roota, należy skorzystać z tych samych programów, których użyliśmy do rootowania. Jeśli już nie masz któregoś z tych programów, to możesz go pobrać z poniższych linków:
Uruchom program zgodny z tym, jakiego roota posiadasz, a następnie podłącz Androida do komputera za pomocą kabla USB. Upewnij się, że włączone jest debugowanie USB w opcjach programistycznych telefonu. Po podłączeniu telefonu do komputera program go wykryje i wyświetli status roota.
Wszystkie te programy są do siebie bardzo podobne, więc teraz wystarczy, że poszukacie opcji odpowiedzialnej za usuwanie roota. W Kingo Root nazywa się ona „Remove root”, natomiast w VRoot i iRoot opcje te dostępne są pod nazwą „Unroot”. Wybierz odpowiednią opcję i potwierdź cofnięcie roota.
6. Usuwanie wbudowanego roota w CyanogenMod
Wiele niestandardowych ROMów, takich jak CyanogenMod, posiadają wbudowanego roota, którego możemy włączać/wyłączać za pomocą opcji programistycznych. Takiego roota nieco trudniej usunąć, jednak da się to zrobić.
Przede wszystkim najpierw wejdź w Androidzie do „Ustawienia > Opcje programistyczne” i upewnij się, że dostęp do roota (Root Access) jest WŁĄCZONY. Będzie on nam potrzebny do wykonania odpowiednich operacji w telefonie. Następnie zainstaluj aplikację ES File Explorer.
Pobierz ES File Explorer
To przeglądarka plików, która ma możliwość wykorzystania roota do edycji plików systemowych. Po uruchomieniu ES File Explorer wysuń menu boczne z lewej strony i zaznacz pole „Root Explorer”. Następnie dotknij pola „Root Explorer”, aby wyświetlić opcje.
W nowym okienku wybierz opcję „Zamontuj R/W”. Wyświetlą się dostępne ścieżki, które można zamontować. Upewnij się, że przy ścieżce „/system” zaznaczone jest pole w kolumnie „RW”.
Teraz musimy się udać do folderu systemowego. Aby to zrobić szybko, dotknij przycisku z trzema kropkami w głównym prawym rogu i wybierz „Nowy”. Spowoduje to wyświetlenie ekranu dodawania nowej ścieżki
Jako typ wybierz „File”, natomiast w polu „Ścieżka” wpisz „/system” (bez cudzysłowów) i kliknij OK.
Zostaniesz przeniesiony do folderu systemowego. Musisz teraz znaleźć i usunąć pliki o nazwie „su”. Znajdują się one w poniższych folderach:
- Bin
- Xbin
Otwórz po kolei każdy z tych folderów, znajdź w nim plik „su”, przytrzymaj na nim palec i wybierz „Usuń”. Po tej czynności uruchom telefon ponownie – root powinien zostać trwale usunięty i teraz wszelkie aplikacje, które nie działają z rootem powinny działać prawidłowo.
Jak sprawdzić, czy root został poprawnie usunięty?
Najprościej skorzystać ze specjalnej aplikacji do sprawdzania dostępu do roota. W Sklepie Play znajdziemy sporo takich aplikacji - my polecamy darmową o nazwie Root Checker.
Po uruchomieniu aplikacji przejdź do zakładki weryfikacji roota, a następnie wykonaj skanowanie. Jeśli pojawi się czerwony komunikat z krzyżykiem, to znaczy, że roota nie mamy, a więc został prawidłowo wycofany. Jeżeli jednak pojawia się zielony komunikat, to znaczy, że root nadal jest w naszym urządzeniu.