Jak dodać mobilną wersję strony WordPress
Korzystasz z motywu Wordpress na swojej stronie, który nie posiada wersji na urządzenia mobilne (smartfon, tablet)? Nic straconego, są rozwiązania, które pozwolą na szybkie dodanie mobilnej wersji dla Twojej witryny lub bloga. Oto krótki poradnik, z którym warto się zapoznać.
Mobilne strony internetowe to przyszłość. Nie tylko dlatego, że coraz więcej osób łączyć się z internetem ze smartfonu lub tabletu. Także dlatego, że np. Google faworyzuje w wynikach wyszukiwania witryny, które mają dobrze przemyślaną wersję mobilną swojej strony. Dlatego też, jeżeli nadal korzystasz z motywu na Wordpress, który nie obsługuje mobilnej wersji, koniecznie trzeba coś z tym zrobić.
Rozwiązania są dwa. Albo zmienić motyw na tzw. responsywny - czyli taki, który oprócz wersji strony na przeglądarkę internetową w komputerze oferuje także wersję dostosowaną do urządzeń mobilnych. Albo też zainstalować specjalną wtyczkę, która pozwoli na stworzenie wersji mobilnej strony internetowej. W tym poradniku pokażemy to drugie rozwiązanie.
Metoda pierwsza - WP Mobile Edition
Na początek skorzystajmy z darmowej wtyczki, która nosi nazwę WP Mobile Edition. Jest to proste, intuicyjne rozwiązanie, którego zadaniem jest wprowadzenie możliwości korzystania z mobilnej wersji naszej strony. Zaletą tej wtyczki jest możliwość personalizacji wyglądu naszej witryny na urządzenia takie jak smartfony czy tablety.
Po zainstalowaniu i uruchomieniu wtyczki, WP Mobile Edition znajdziemy w zakładce "Mobile Pages", którą znajdziemy w lewym pasku menu panelu zarządzania Wordpress. Stąd możemy stworzyć i zarządzać stronami w wersji mobilnej.
A zatem, aby stworzyć nową wersję mobilną naszej witryny czy bloga, klikamy przycisk "Add New". Tworzymy nową stronę mobilną, gdzie dodajemy interesujące nas materiały, tekst, zdjęcia itp. Na koniec publikujemy ją
tak samo jak w przypadku standardowej strony czy wpisu.
Natomiast z poziomu zakładki WP Mobile Edition możemy edytować ustawienia strony. Ustawić wykrywanie przez przeglądarkę, a także motyw, jaki ma być wyświetlany podczas korzystania z mobilnej wersji naszej strony czy bloga. Możemy też dodać mobilne logo, favicon czy linki do mediów społecznościowych takich jak Twitter i Facebook.
Efekty zmian możemy podejrzeć na bieżąco - wystarczy uruchomić swoją stronę czy blog z poziomu urządzenia mobilnego. Pamiętajmy jednak o odświeżeniu cache'u zanim przystąpimy do testowania swojej strony mobilnej.
Metoda druga - WPtouch Mobile Plugin
Alternatywnym, równie ciekawym rozwiązaniem, może być darmowa wtyczka WPtouch Mobile Plugin. Po jej zainstalowaniu, wtyczka jest dostępna w lewym pasku menu panelu zarządzania Wordpressem - w zakładce "WPTouch".
Kiedy ją uruchomimy, mamy dostęp do ustawień widoku naszej strony w wersji mobilnej. W ustawieniach ogólnych "General" możemy włączyć/wyłączyć wtyczkę, ustawić powiększanie, a także ewentualne przekierowania. W kolejnej zakładce - "Devices" - ustalamy obsługiwane urządzenia (iPhone, Android itp.). Zakładka "Menu Settings" oraz "Theme Settings" pozwala na ustawienie zachowania oraz kolorów i wyglądu dla zarządzania wtyczką i dla samej strony (konkretnie - motywu, z którego korzystamy).
Same motywy możemy wybierać z zakładki "Themes", przy czym trzeba zaznaczyć, że niektóre z rozwiązań są płatne. Warto jeszcze wspomnieć o rozszerzeniach, jakie można instalować na potrzeby wtyczki WPtouch Mobile Plugin. To chociażby takie dodatki jak reklamy mobilne, obsługa cache'u, powiązane wpisy, zapisywanie strony na ekranie smartfonu lub tabletu.
Metoda trzecia - WP Mobile Detector
Warto też skorzystać z wtyczki, która nazywa się WP Mobile Detector. To dodatek, który pozwala na wygodną optymalizację i przygotowanie naszej strony pod kątem urządzeń mobilnych. Kiedy już zainstalujemy WP Mobile Detector, dodatek dostępny jest z poziomu zakładki "WP Mobile Detector".
Wtyczka ma jedną bardzo przydatną zaletę, a jest nią wizualny podgląd wprowadzanych przez nas zmian. Możemy w trakcie ustawiania nagłówków, logo, czy innych elementów podejrzeć, jak będą się one prezentowały na smartfonie.
W ramach ustawień WP Mobile Detector możemy ustalić mobilną stronę startową, logo strony, układ podstron i wpisów, a także wybrać motyw (zakładka "Theme") czy rodzaj nowego menu dostosowanego do układu mobilnego naszej witryny. Kolejne przydatne elementy to chociażby statystyki naszej mobilnej witryny lub też możliwość ustawienia jej jako strony startowej dla iPhone i Android.
Na zakończenie warto jeszcze nadmienić, że coraz więcej motywów na Wordpress dostarczanych jest z wersją mobilną strony. Wówczas warto jedynie zainteresować się czy motyw, z którego korzystamy posiada opcje dostosowania wyglądu mobilnej wersji strony. Jeżeli zaś nie, możemy próbować dostosować wygląd za pomocą dodatkowych wtyczek i rozszerzeń na Wordpressa.
Gdybyście natomiast mieli jakiekolwiek problemy z obsługą powyższych wtyczek lub nie byli pewni, na ile motyw, z którego korzystacie obsługuje mobilne urządzenia, dajcie znać w komentarzach pod tym tekstem. Postaramy się znaleźć najlepsze rozwiązania i zaoferować alternatywne podejścia do tematu.