Większość usług przechowywania plików w chmurze posiada jeden sposób synchronizacji plików. Wrzucamy nasze dane do Dysku Google, a następnie za pomocą oficjalnej aplikacji mamy do nich wgląd. Nie mamy jednak wpływu na to, jak pliki są synchronizowane. Usunięcie pliku z poziomu smartfona na Dysku Google nie wpłynie na pliki w komputerze, który również się łączy z tą samą chmurą. Nie mamy także możliwości ustawienia różnych sposobów synchronizacji dla poszczególnych folderów.
Możemy jednak znacznie rozszerzyć te możliwości za pomocą aplikacji Google Drive Sync (DriveSync) na Androida. Za jej pomocą możemy tworzyć różne powiązania między folderami na smartfonie i w chmurze, które różnią się sposobem synchronizacji. Możemy stworzyć synchronizację obustronną, która sprawi, że plik usunięty z poziomu smartfona zostanie także usunięty na wszystkich innych urządzeniach, które się synchronizują z tym samym kontem. Możemy także ustawić automatyczne usuwanie plików z chmury tuż po ich pobraniu na smarfona.
DriveSync jest prosty w obsłudze i nie stanowi zamiennika dla oficjalnej aplikacji Dysku Google. Zamiast tego działa w tle i dba o to, aby tylko wybrane przez nas foldery były ze sobą zsynchronizowane zgodnie z naszymi ustawieniami. Cała aplikacja działa na bazie powiązań między katalogami. Wskazujemy folder A na smartfonie, a następnie folder B w chmurze, po czym wybieramy sposób synchronizacji (np. dwustronna czy automatyczne usuwanie plików po pobraniu z chmury). Nadal możemy więc korzystać z głównej aplikacji Dysku Google, a DriveSync pozostawić w tle, aby obsługiwał tylko te foldery, które wybierzemy.
Konfiguracja i możliwości DriveSync
Pierwszym krokiem jest oczywiście podłączenie DriveSync do naszego Dysku Google. Po uruchomieniu aplikacji wybieramy zielony przycisk "Connect to Google Drive", a następnie logujemy się na swoje konto. Gdy już się zalogujemy, to musimy stworzyć powiązanie między wybranym przez nas folderem w smartfonie i katalogiem na Dysku Google.
Proces ten zaczniemy od wyboru katalogu, który znajduje się w pamięci smartfona. Wskazujemy folder na smartfonie, dotykamy "Select", po czym przechodzimy do kolejnego kroku, w którym wskazujemy w ten sam sposób (lub tworzymy nowy) katalog na Dysku Google w chmurze.
Gdy już wskażemy foldery A i B, to ostatnim krokiem jest określenie, w jaki sposób mają się one ze sobą synchronizować. Do dyspozycji mamy następujące sposoby synchronizacji między folderem lokalnym i tym w chmurze:
1. Two-way - synchronizacja dwustronna, czyli dokładne odwzorowywanie folderów na wszystkich urządzeniach. Usunięcie pliku z tego folderu po jednej stronie spowoduje jego kasację także po drugiej stronie.
2. Upload only - synchronizacja jednostronna. Pliki umieszczone w tym folderze będą automatycznie wysyłane do chmury, ale jeżeli z poziomu innego urządzenia dodamy nowe pliki do tego katalogu, to smartfon ich NIE pobierze.
3. Upload then delete - to samo co wyżej, tylko dodatkowo pliki po wysłaniu do chmury będą kasowane z folderu lokalnego na smartfonie.
4. Download only - synchronizacja jednostronna. Pliki umieszczone w folderze w chmurze będą automatycznie pobierane do wybranego folderu na smartfonie, ale gdy umieścimy nowe dane w tym folderze z poziomu telefonu, to nie zostaną one wysłane do chmury.
5. Download then delete - to samo, co wyżej, tylko dodatkowo pliki po pobraniu na smartfona zostaną usunięte z chmury. Dobry sposób na stworzenie katalogu pozwalającego szybko przerzucać dane z komputera do smartfona.
Wybieramy jeden z powyższych sposobów, a następnie potwierdzamy utworzenie powiązania. DriveSync wyświetli podsumowanie, w którym musimy wybrać opcję "Done". I to wszystko, powiązanie jest aktywne i działa na bazie wybranej przez nas metody.
Na ekranie głównym możemy sprawdzić status synchronizacji - kiedy była ostatnio wykonywana, o której godzinie, a także ile plików pobrano bądź wysłano. Z kolei w górnym prawym rogu znajdziemy wysuwane menu z opcjami (Settings).
Ustawienia pozwalają dostosować dokładniej synchornizacje - możemy pomijać ukryte pliki, a także ustawić limity pobierania czy wysyłania w zależności od rozmiaru plików. Znajdziemy tu także ustawienia dotyczące automatycznej synchronizacji, jak również czysto kosmetyczne, pozwalające zmienić szatę graficzną z czarnej na białą.