Jak filtrować wyniki wyszukiwania w menu Start Windows 10
Często korzystasz z wyszukiwarki w Windowsie 10, ale irytuje Cię, że po wpisaniu jakiegoś słowa kluczowego wyświetlają ci się zarówno wyniki z ustawień, z plików i ze stron internetowych jednocześnie? Zobacz, jak ustawić filtry, dzięki którym możesz ograniczyć wyszukiwanie np. do samych plików.
Wyszukiwarka w Windows 10 ma dość duży zasięg działania. Oprócz plików wyszukuje także zainstalowane aplikacje, ustawienia oraz sieć Web, prezentując wyniki w jednym okienku. Może to być nieco irytujące, gdy wyszukiwarka przy każdym wyszukiwaniu pokazuje wyniki z kilku kategorii jednocześnie, podczas gdy nas interesują np. same pliki. Możemy jednak w prosty sposób ograniczyć wyszukiwanie do samych aplikacji, ustawień, plików czy sieci Web.
Filtrowanie wyników wyszukiwania
Wyszukiwarka w Windows 10 umożliwia dość swobodne filtrowanie wyników wyszukiwania. Oznacza to, że jeśli interesuje nas przeszukanie np. panelu sterowania w poszukiwaniu jakiś opcji, to możemy ograniczyć się do przeszukiwania ustawień. Tak samo możemy ograniczyć konkretne wyszukiwanie do plików czy Internetu. Jak to zrobić? Jest kilka metoda.
Najprostszy sposób to po prostu wysunięcie wyszukiwarki poprzez kliknięcie w ikonę lupy na pasku zadań, a następnie wybranie typu danych z menu „Wyszukaj dla”.
Możemy przeszukiwać aplikacje, ustawienia, pliki lub Internet. Następnie wystarczy wpisać frazę, która nas interesuje.
Alternatywnie możemy przefiltrować już istniejące wyniki wyszukiwania. Aby to zrobić, należy po wyświetleniu wyników wyszukiwania kliknąć w ikonę trzech kropek w górnym prawym rogu. Wyświetlą się dostępne filtry, które umożliwiają ograniczenie wyników do poszczególnych typów.
Wystarczy, że teraz klikniemy w odpowiedni typ elementów, które nas interesują. Możemy wyświetlić same aplikacje, ustawienia, pliki lub wyniki z Internetu. Wszystkie pozostałe wyniki zostaną tymczasowo ukryte.
Jeśli jednak preferujemy ograniczyć się do klawiatury podczas wyszukiwania, to możemy skorzystać z odpowiednich prefiksów podczas wpisywania słowa kluczowego, dzięki czemu niczego nie będziemy musieli „klikać”. Wystarczy wpisać kategorię, dodać dwukropek, a następnie wpisać słowo kluczowe, np.:
„pliki: słowo kluczowe” - przeszukuje zawartość naszego dysku w poszukiwaniu plików
„ustawienia: słowo kluczowe” - przeszukuje ustawienia systemu w poszukiwaniu konkretnej opcji
„aplikacje: słowo kluczowe” - wyszukuje zainstalowanego programu o konkretnej nazwie
„internet: słowo kluczowe” - przeszukuje Internet w poszukiwaniu informacji w wyszukiwarce Bing
Po wpisaniu odpowiedniej frazy i po wciśnięciu przycisku Enter wyświetlą się wyniki pasujące do naszych ustawień wyszukiwania.