Spis treści
W dzisiejszym poradniku chcielibyśmy zaprezentować Wam prosty sposób, jak grać w gry z iPhone na komputerze. Za pomocą prostego narzędzia umożliwimy sobie zabawę za pomocą gier i aplikacji z App Store (iPhone, iPad) w PC z systemem Windows. Oczywiście, za darmo :)
Niedawno wprowadzony do sprzedaży odbiornik Apple TV pozwala na granie w gry z App Store w telewizorach. Wkrótce zapewne Apple TV zmieni się w coś na kształt konsoli, która być może w przyszłości stanie się nawet konkurencją dla Xbox czy PlayStation. Na razie jednak jest w powijakach. Apple nie dostarcza natomiast możliwości grania w gry z iPhona czy iPada w komputerze - ani Windows, ani Mac OS X.
Można co prawda skorzystać z takich rozwiązań jak aplikacje typu Mirroring360 czy Reflector 2, które można dostać w App Store. Niestety, narzędzia do strumieniowania obrazu z iPhona na PC są drogie - kosztują kilkanaście euro. Nie musimy jednak wydawać dużych pieniędzy, jeżeli chcielibyśmy przesyłać obraz z urządzenia z iOS na pokładzie na komputer z Windows. To samo możemy zrobić równie dobrze za darmo.
Jak przesyłać obraz z iPhone na Windows
W tym celu będziemy musieli skorzystać z technologii AirPlay i darmowego programu na system Windows. Pozwoli on nam na strumieniowanie obrazu z iPhona czy iPada na komputer za pośrednictwem sieci Wi-Fi. Oznacza to, że nie będziemy musieli podłączać telefonu za pomocą kabla. Wystarczy, że nasz telefon jest podłączony do tej samej sieci Wi-Fi, co komputer.
Jest tylko jeden problem. Program do przesyłania obrazu z iOS na Windows dostępny jest na razie tylko po... chińsku. Na szczęście do obsługi narzędzia nie potrzeba znajomości języków - wystarczy kilka kliknięć i będziemy mogli cieszyć się z przesyłania obrazu na komputer.
Program, z którego skorzystamy, nazywa się iTools Air Display, a można go pobrać za darmo. Narzędzia nie trzeba instalować w komputerze - wystarczy wypakować program i uruchomić. Po uruchomieniu iTools Air Display pojawi się ekran wyboru systemu. W zależności od tego, jaką wersję iOS mamy zainstalowaną w iPhonie/iPadzie/iPodzie touch - wciskamy odpowiedni przycisk pod ekranem wyboru.
Następnie zostaniemy od razu przeniesieni do właściwego ekranu, bądź też będziemy musieli "przeklikać" kilka ekranów (klikamy niebieską strzałkę u dołu, po prawej stronie). Program również może poprosić o wprowadzenie wyjątku w Zaporze Windows, na co trzeba się zgodzić. Kiedy przejdziemy przez wszystkie ekrany, końcowy powinien wyglądać mniej więcej tak:
Jeżeli idzie o iTools Air Display, to już właściwie wszystko. Teraz przechodzimy do iPhona lub iPada. Otwieramy pasek Centrum sterowania (gest palcem od dołu do góry ekranu) i włączamy usługę o nazwie "AirDrop", a następnie usługę "AirPlay".
Zostaniemy przeniesieni do ekranu, w którym możemy wybrać urządzenie, z którym chcemy się połączyć. Wybieramy dostępne na liście iTools[NAZWA NASZEGO KOMPUTERA] i stukamy palcem Gotowe.
To już wszystko, po chwili na ekranie komputera pojawi się ekran wyświetlający obraz z naszego iPhona czy też iPada. Kiedy to się uda, możemy przejść do grania w gry z iPhone na PC.
Jak grać w gry z iPhone w Windows
Po włączeniu usługi AirPlay w programie iTools, uruchamiamy w naszym telefonie jakąś grę. W zależności od tego, jak będziemy trzymać iPhona (wertykalnie bądź horyzontalnie) - tak samo ułoży się obraz w komputerze. Kiedy włączymy już jakąś grę, możemy przejść do widoku pełnoekranowego w Windows. W tym celu w lewym górny rogu okna iToos Air Display klikamy ikonkę pełnego ekranu. W ten sam sposób (bądź za pomocą klawisza Esc) możemy wyłączyć tryb pełnoekranowy w Windows.
iTools Air Display pozwala też na nagrywanie obrazu, jeżeli chcemy zrobić np. screencast z iPhona czy iPada. Program posiada jeszcze kilka przydatnych funkcji, ale póki dostępne są po chińsku - trudno będzie z nich skorzystać. Na koniec wymieńmy jednak rzeczy, których iTools Air Display NIE potrafi.
- program nie pozwala na strumieniowanie dźwięku
- program nie pozwala na kontrolowanie z poziomu Windows
- program jedynie strumieniuje obraz z urządzenia z iOS
Podczas testów zauważyłem, że jeżeli nie korzystamy przez dłuższą chwilę z iPhona czy iPada, usługa AirPlay zostaje wyłączona i strumieniowany obraz znika w komputerze. W takim wypadku wystarczy powtórzyć proces włączania AirPlay z poziomu iPhona czy iPada. Wyłączyć i włączyć ponownie usługę. Programu w komputerze nie trzeba natomiast ponownie uruchamiać.
Jeżeli macie jakieś problemy, czy pytania dotyczące powyższej metody - zachęcam do komentowania tekstu. Kiedy tylko iTools Air Display zostanie przetłumaczony na angielski bądź polski, poinformuję o tym w aktualizacji tego poradnika.