Jak zainstalować aplikacje na Androida nie korzystając ze Sklepu Google Play? Możemy ściągnąć na komputer pakiety APK i przenieść je na smartfona lub tablet z Androidem. Jest to prosta czynność, ale wymaga drobnych przygotowań.

Jak instalować aplikacje z plików APK w Androidzie

Aplikacje na Androida możemy instalować na kilka sposobów. Najprostszy to oczywiście skorzystanie ze Sklepu Play, czyli domyślnego repozytorium aplikacji. Poza tym możemy skorzystać z innych, alternatywnych sklepów na Androida, o których pisaliśmy niedawno. Jest jeszcze 3 możliwość, czyli samodzielne instalowanie aplikacji w formie plików APK.

Nie wszystkie aplikacje są dostępne w Sklepie Play. W sieci można znaleźć sporo gier oraz programów, które dostępne są do pobrania z takich miejsc, jak np. forum XDA Developers. Co więcej, nie wszystkie aplikacje ze Sklepu Play można pobrać na konkretne modele smartfonów czy tabletów. Czasem Sklep Play pokazuje informacje, że dana aplikacja nie może zostać zainstalowana na naszym urządzeniu lub jest niedostępna w naszym regionie. W takim wypadku pozostaje pobranie pliku APK z sieci i samodzielne zainstalowanie aplikacji w telefonie.

1. Czym jest plik APK?

APK to nic innego jak instalator aplikacji – pakiet zawierający pliki danej gry czy też danego programu. Można go porównać do plików instalacyjnych EXE na komputery z Windowsem. Mając plik APK mamy taki sam instalator aplikacji, jaki znajduje się w repozytorium Sklepu Google Play. Możemy uruchomić plik APK w telefonie, aby wywołać proces instalacji aplikacji bez ograniczeń, jakie stawia Sklep Play. Aplikacje instalowane w ten sposób niczym nie różnią się od aplikacji ze Sklepu Play poza tym, że samodzielnie pobieramy je z sieci i samodzielnie uruchamiamy proces ich instalacji.

Zaletą instalacji aplikacji z plików APK jest to, że sami w sieci wyszukujemy danej aplikacji i pobieramy taką wersję, jaka się nam podoba. Co więcej, możemy w ten sposób wejść w posiadanie aplikacji, które są niedostępne w naszym kraju przez blokadę regionalną. Przykładem jest chociażby popularna ostatnio gra Pokemon GO, która – owszem – w Sklepie Play jest dostępna, ale w Polsce jej nie pobierzemy. Jeśli jednak ściągniemy z sieci plik instalacyjny w formacie APK, to bez najmniejszych przeszkód zainstalujemy aplikację w telefonie.

2. Skąd pobierać pliki APK?

To bardzo ważny punkt. Pobierając pliki APK trzeba uważać, z jakiego źródła je pobieramy. Gdy ściągamy aplikacje ze Sklepu Play, to ryzyko zainstalowania szkodliwej lub zainfekowanej aplikacji jest bardzo niskie. Pod pobranym z sieci pliku APK może kryć się jednak wiele rzeczy – często jest tak, że na mniej zaufanych stronach udostępniane są aplikacje zainfekowane wirusem. Instalując aplikacje ręcznie w ten sposób tracimy ochronę, jaką daje nam Sklep Play.

W praktyce jednak nie jest tak strasznie, jak mogłoby się wydawać. Jest bardzo dużo stron, które cieszą się zaufaniem użytkowników i udostępniają tylko sprawdzone pliki APK. Co więcej, istnieją sposoby na wyciągnięcie pliku APK bezpośrednio ze Sklepu Play – wtedy mamy pewność, że otrzymujemy ten sam pakiet, który znajduje się w oficjalnym repozytorium aplikacji.

  • Pobieranie plików APK ze stron internetowych

Pierwszym sposobem na uzyskanie pliku APK jest pobranie go ze strony internetowej, która takie instalatory udostępnia. Do zaufanych stron możemy zaliczyć przede wszystkim serwis APKMirror. Znajdują się tu najnowsze wersje popularnych aplikacji ze Sklepu Play. Aplikacje są tam weryfikowane pod kątem oryginalności poprzez sprawdzenie cyfrowego podpisu producenta.

Przejdź do APKMirror.com

Po wejściu na powyższą stronę wystarczy skorzystać z wyszukiwarki w górnym rogu i wpisać nazwę aplikacji, którą chcemy pobrać. Po znalezieniu interesującego nas tytułu możemy wybrać jego konkretną wersję, a następnie pobrać za pomocą przycisku „Download APK”.

APKMirror - pobieranie

Alternatywnym źródłem aplikacji jest forum XDA Developers – tam znajdziemy często takie aplikacje, których w Sklepie Play w ogóle nie ma. Użytkownicy z XDA tworzą swoje własne aplikacje i udostępniają je na forum za darmo. W tym wypadku jednak warto przejrzeć komentarze i pobierać tylko takie aplikacje, które zyskały już na popularności. Wtedy mamy większą pewność, że aplikacja jest bezpieczna.

  • Wyciąganie plików APK ze Sklepu Play

Innym sposobem na uzyskanie pliku APK jest wyciągnięcie go bezpośrednio z bazy Sklepu Play. Można to zrobić na komputerze, korzystając z odpowiedniej strony internetowej, takiej jak APK Downloader. Proces ten opisaliśmy dokładnie w naszym poradniku pobierania plików APK ze Sklepu Play. Wystarczy po prostu wejść do Sklepu Play, skopiować adres do aplikacji z paska adresu przeglądarki, a następnie wkleić go na stronie APK Downloader.

APK Downloader - pobieranie aplikacji ze Sklepu Play w formie APK

W ten sposób zostanie pobrany plik APK bezpośrednio z serwerów Google. Taki plik możemy zainstalować na naszym urządzeniu, nawet wtedy, gdy wcześniej w Sklepie Play wyświetlało się jako niekompatybilne z daną aplikacją.

3. Instalowanie plików APK w Androidzie

Aby zainstalować aplikacje spoza Google Play, za pomocą pakietu APK, nie trzeba robić roota ani żadnych tego typu rzeczy. Właściwie jedyna zmiana, jaką musimy wprowadzić to zmiana ustawień w Androidzie.

Wchodzimy więc w Ustawienia, a następnie w zakładkę Zabezpieczenia. Z jej poziomu zaznaczamy opcję: "Nieznane źródła. Zezwól na instalację aplikacji z nieznanych źródeł". Dzięki temu będziemy mogli instalować pobrane z internetu pakiety APK.

Włącz instalację z nieznanych źródeł

Podłączamy urządzenie do komputera i przenosimy plik APK do pamięci. Jeżeli nie macie zainstalowanego menadżera plików, to zaopatrzcie się w taki (np. Astro File Manager, File Manager, OI File Manager, ES File Explorer itp.). Z jego poziomu wejdziesz w Androidzie do katalogu, gdzie wrzuciłeś pakiet APK. Możecie oczywiście skorzystać też z wbudowanej aplikacji do przeglądania plików – niektóre z nich mają nawet opcję filtrowania plików po typie, co pozwala od razu wyświetlić pliki APK.

Instalowanie aplikacji z pliku APK

Teraz wystarczy tylko dotknąć pakietu i zainstalować go w naszym urządzeniu z Androidem. Instalacja jest bardzo prosta i sprowadza się do dotknięcia przycisku „Instaluj”. Po instalacji plik APK można wykasować, jeżeli nie chcemy aby zajmował miejsce w smartfonie czy tablecie.

Aplikacja zostanie zainstalowana w urządzeniu i wyświetli się na liście aplikacji w launcherze, tak samo, jak ma to miejsce w przypadku aplikacji pobranych ze Sklepu Play. Jeśli zechcemy aplikację usunąć, to wystarczy przejść do „Ustawienia > Menedżer aplikacji”, znaleźć daną pozycję na liście, a następnie wybrać „Odinstaluj”.