W systemie mamy ograniczoną ilość czcionek, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainstalować dodatkowe. Nie jest to trudne i wystarczy kilka kliknięć. Tylko skąd legalnie i za darmo pobierać nowe czcionki?
Cześć czcionek jest dostępna tylko odpłatnie, ale w sieci znajdziemy mnóstwo darmowych pozycji, które możemy pobrać w każdej chwili. Wszystkie możemy używać do celów prywatnych, ale istnieją także czcionki, które są udostępniane za darmo również do celów komercyjnych. Oznacza to, że możemy ich używać np. w zleceniach na logo czy innych projektach.
1. Skąd pobierać czcionki?
Wśród serwisów oferujących czcionki warto zwrócić uwagę na poniższe.
DaFont to społeczność, w której każdy może stworzyć czcionkę i udostępnić ją innym. To już bardzo stary serwis, który jednak cały czas cieszy się ogromną popularnością i rosnącą ilością dostępnych czcionek. W bazie serwisu znajdziemy ok 24 000 czcionek, które podzielone są na kategorie tematyczne (np. czcionki wzorowane na piśmie ręcznym, czcionki gotyckie etc.).
Nie wszystkie czcionki oferowane przez DaFont są udostępniane do celów komercyjnych. Duża część jest dostępna tylko do celów prywatnych, z których nie czerpiemy korzyści finansowych. Niemniej jednak za pomocą wyszukiwarki możemy odpowiednio filtrować wyniki i znalezienie odpowiedniej czcionki nawet do celów komercyjnych nie będzie wielkim problemem.
Font Squirrel to raj dla wszelkiego rodzaju projektantów stron czy grafików - wszystkie czcionki dostępne w serwisie są udostępnione całkowicie za darmo i można ich swobodnie używać do celów komercyjnych. Katalog czcionek jest stale aktualizowany o nowe pozycje, które są wybierane na podstawie ich jakości.
Wszystkie czcionki są pogrupowane w odpowiednie kategorie, takie jak czcionki szeryfowe, dekoracyjne czy wzorowane na piśmie ręcznym. Możemy także filtrować czcionki na podstawie szczegółów dotyczących licencji, na której są udostępniane, jak również na podstawie języka (wystarczy w panelu Language zaznaczyć język polski, dzięki czemu wyświetlą się czcionki z polskimi "ogonkami").
Inne serwisy
Dwa powyższe to najpopularniejsze repozytoria czcionek, ale w sieci znajdziemy także inne miejsca z czcionkami. Warto zwrócić uwagę na takie serwisy, jak 1001 Free Fonts, FontSpace, FFonts czy UrbanFonts. Pamiętajcie jednak, że podczas pobierania należy dokładnie zwrócić uwagę na rodzaj licencji. Jeśli z czcionki korzystacie w celach prywatnych, to nie musicie się tym martwić, ale używając jakiegoś fonta np. do wykonania zlecenia na logo, należy się upewnić, że czcionki możemy używać w celach komercyjnych.
2. Jak instalować czcionki?
Instalacja czcionek jest bardzo prosta - zazwyczaj czcionki są udostępniane w formatach OTF lub TTF. Po pobraniu natomiast są spakowane w archiwum ZIP.
Należy rozpakować czcionkę do tymczasowego katalogu. Po wypakowaniu klikamy dwukrotnie w plik TTF lub OTF - wyświetli się nowe okienko z podglądem czcionki. Na samej górze znajdziemy przycisk "Zainstaluj". Klikamy w niego i gotowe.
Jeśli mamy więcej czcionek do zainstalowania, to możemy je wypakować do jednego folderu, a następnie zaznaczyć wszystkie i kliknąć prawym przyciskiem myszy. Z menu kontekstowego wybieramy opcję "Zainstaluj" - spowoduje to instalację wszystkich zaznaczonych czcionek jednocześnie.