Jak instalować i usuwać aplikacje w Apple Watch

Apple Watch to świetne narzędzie nie tylko ze względu na wbudowane przez firmę Apple funkcje. Możliwości tego zegarka możemy rozszerzać również za pomocą zewnętrznych aplikacji dostarczanych przez licznych programistów i developerów. W tym poradniku pokażemy, jak instalować, konfigurować oraz usuwać aplikacje i gry przeznaczone na zegarek Apple Watch.

Apple Watch wyróżnia się wśród konkurencji ogromną bazą aplikacji, gier i narzędzi z jakich możemy korzystać w tym niewielkim urządzeniu. Programiści co chwila udostępniają nowe aplikacje przeznaczone na smartwatch firmy Apple, a także dodają obsługę zegarka z poziomu istniejących już programów na iPhone'a czy iPada. Stąd też konfiguracja Apple Watcha jest coraz ciekawsza i pozwala na dodawanie funkcji, które dopasowane są do oczekiwań niemal każdego użytkownika.

Zarówno instalowanie, jak i konfigurowanie czy usuwanie aplikacji w zegarku Apple Watch jest bardzo łatwe. Jedyna trudność to zrozumienie idei, jaka przyświecała firmie Apple we wdrożeniu takiego, a nie innego sposobu obsługi aplikacji. W Apple Watchu nie ma bowiem tradycyjnie rozumianych aplikacji - te działają bardziej na zasadzie widgetów czy dodatków do istniejących już narzędzi. Chodzi o to, aby były maksymalnie małe i szybkie w działaniu. Dlatego też lwia część aplikacji na Apple Watcha to po prostu powiadomienia z istniejących aplikacji - Facebook Messengera, Twittera, Instagramu itp. Przejdźmy jednak do metod pozwalających na konfigurację aplikacji w naszym urządzeniu.

Instalowanie aplikacji w zegarku Apple Watch

Po pierwsze musimy wiedzieć, że w momencie sparowania naszego smartwatcha z iPhone'em, w Apple Watchu pojawi się automatycznie sporo nowych aplikacji. To widgety i powiadomienia z aplikacji, które wcześniej zainstalowaliśmy w iPhonie. Możemy natomiast je skonfigurować lub wyłączyć - o czym będzie w dalszej części tego poradnika.

Jeżeli idzie o samo instalowanie aplikacji w Apple Watchu, to przeznaczona jest do tego aplikacja Watch, którą znajdziemy w naszym iPhonie. Po jej otwarciu, u dołu ekranu stukamy palcem zakładkę App Store, która przeniesie nas do sklepu dedykowanego wyłącznie dla Apple Watcha. Znaleźć tutaj można wiele przydatnych aplikacji, gier i narzędzi. Posegregowane zostały one na poszczególne kategorie takie jak np. informacje, podróż, zakupy, kuchnia, zdrowe życie czy gry.

Aplikacje na Apple Watcha z poziomu sklepu instalujemy analogicznie do tych, które dostępne są na iPhone'a lub iPada. Mianowicie, otwieramy zakładkę z daną aplikacją, a potem stukamy palcem przycisk "+Pobierz" i czekamy na załadowanie aplikacji. Po zainstalowaniu będzie ona dostępna w ogólnym widoku wszystkich aplikacji i narzędzi w Apple Watchu.

Konfiguracja aplikacji w zegarku Apple Watch

Najwygodniejszym sposobem na skonfigurowanie opcji poszczególnych aplikacji jest skorzystanie z narzędzia Watch w iPhonie, do którego podpięty jest nasz Apple Watch. To samo możemy zrobić z poziomu aplikacji Ustawienia w zegarku, jednakże jest to rzecz jasna mniej wygodne rozwiązanie.

Po otwarciu apliakcji Watch w iPhonie przechodzimy do zakładki "Mój zegarek" u dołu ekranu - czyli pierwszej zakładki. Tutaj interesować nas będą trzy kolejne zakładki dostępne w pierwszej sekcji ustawień zegarka:

Pierwsza zakładka, zgodnie ze swoją nazwą, pozwala na skonfigurowanie powiadomień wysyłanych przez poszczególne aplikacje do naszego zegarka. Jest to szczególnie przydatne w przypadku aplikacji zainstalowanych w iPhonie, które chcą wysyłać nam informacje i powiadomienia. To tutaj możemy ustalić np. czy Facebook może przesyłać powiadomienia o nowych rozmowach na Apple Watcha. Możemy też ustalić "Prywatność powiadomień", czyli ukrywać treść powiadomień na tarczy zegarka Apple Watch przed postronnymi osobami.

Kolejna zakładka to "Układ programów", który pozwala nam w prosty sposób na ustawienie widoku aplikacji w Apple Watchu. Wystarczy przesunąć palcem ikony poszczególnych aplikacji i gier, aby zmienić ich położenie w zegarku. Funkcja jest prosta i bardzo wygodna.

Ostatnia zakładka to "Dock", czyli podręczne aplikacje. Wciskając dwukrotnie przycisk Power na krawędzi Apple Watcha przejdziemy do najczęściej uruchamianych i ulubionych aplikacji w Apple Watchu. Jest to sposób na szybkie uruchomienie danej aplikacji, bez odwoływania się do widoku ogólnego programów. Z poziomu zakładki "Dock" w aplikacji Watch możemy ustalić, które aplikacje czy gry mają na stałe przebywać w docku Apple Watcha - a które nie.

Usuwanie aplikacji w Apple Watchu

Na koniec omówimy ostatnie rozwiązanie, czyli usuwanie aplikacji z zegarka Apple Watch. Zarówno z poziomu samego smartwatcha firmy Apple, jak i aplikacji Watch w iPhonie możemy usunąć aplikacje. JEst to bardzo proste, wystarczy tylko znaleźć odpowiednie miejsce.

Przede wszystkim w aplikacji Watch przechodzimy do ostatniej sekcji w pierwszej zakładce ("Mój zegarek"). Tutaj mamy wyszczególnione wszystkie zewnętrzne aplikacje zainstalowane w Apple Watchu. Po otwarciu zakładki interesującej nas aplikacji, przechodzimy do opcji wyłączania programu. Po prostu wystarczy przesunąć tzw. przycisk switch. Kiedy stanie się nieaktywny, po chwili aplikacja zniknie z naszego zegarka - bezpowrotnie.

To samo możemy osiągnąć z poziomu narzędzia Ogólne w zegarku Apple Watch. Wystarczy otworzyć wzmiankowaną aplikację, a następnie palcem bądź pokrętłem Digital Crown przesunąć na dół sekcji .Znajdziemy tutaj wyszczególnione wszystkie zainstalowane aplikacje. W ten sam sposób, co w przypadku aplikacji Watch, możemy je odinstalować z naszego zegarka. Po chwili znikną z listy aplikacji.

Komentarze