Jak kontrolować komputer będąc w grze ze smartfona?
Gdy w coś gramy, to oczywiście nie mamy dostępu do aplikacji działających w tle - żeby z nich skorzystać, należy zminimalizować grę przez ALT+TAB. Wygląda na to, że ta popularna kombinacja klawiszy może odejść do lamusa, a wszystko dzięki aplikacji ROCCAT Power-Grid na Androida i iOS, za pomocą której możemy wykonać mnóstwo operacji na komputerze bez potrzeby minimalizowania gry.
ROCCAT wydał aplikację na Androida i iOS, która zamieni naszego smartfona w pilota do obsługi komputera podczas gry. Aplikacja pozawala zarówno sterować aplikacjami działającymi w tle, jak również monitorować działanie komputera i wyświetlać odpowiednie informacje w zakładkach.
Możemy kontrolować muzykę, wyświetlać powiadomienia z Facebooka, sterować głośnością, monitorować działanie komputera, uruchamiać aplikacje w tle, odbierać wiadomości tekstowe z TeamSpeaka. Co więcej, możemy także tworzyć własne panele z przyciskami do kontrolowania poszczególnych elementów gry! Przykładowo możemy utworzyć tzw. makra, które wyślą przygotowaną wiadomość tekstową do wszystkich graczy w naszej drużynie.
Jak zacząć zabawę z ROCCAT Power-Grid
Aplikacja składa się z dwóch modułów - konfiguracyjnego, który instalujemy na komputerze PC oraz sterującego, który instalujemy na smartfonie. Aby wszystko działało poprawnie, oba moduły muszą być zainstalowane, a także oba urządzenia muszą się znajdować w tej samej sieci Wi-Fi.
Cały projekt jest obecnie w fazie beta-testów. Najpierw pobieramy aplikację ROCCAT Power-Grid na PC, a następnie odpowiednią wersję Power-Grid na Androida lub iOS i instalujemy. Uruchamiamy wersję na PC, tworzymy darmowe konto i logujemy się. Po zalogowaniu program będzie aktywny i poprosi o podłączenie się z poziomu smartfona. Na smartfonie uruchamiamy aplikację, wciskamy Scan i z listy wybieramy nasz komputer.
Obsługa ROCCAT Power-Grid
Domyślnie w aplikacji smartfonowej znajdziemy trzy zakładki na samym dole + jedna do własnej konfiguracji. Pierwsza z nich to “System Stats”, która wyświetla informacje o naszym komputerze.
Znajdziemy tu informacje o wykorzystaniu procesora, pamięci RAM (wolna / wykorzystana), prędkościach transferu (pobieranie / wysyłanie plików), wolnym miejscu na dysku, a także dodatkowe przyciski, które włączają czasomierze.
Druga zakładka to “Incoming center”, która wyświetla wszystkie powiadomienia i wiadomości przychodzące. Możemy tutaj skonfigurować swoje konto na Facebooku, Skype, kanały RSS, Twittera, TeamSpeaka, a także pocztę e-mail.
Dla każdego elementu możemy dostosować, jakiego rodzaju powiadomienia chcemy wyświetlać na urządzeniu. W przypadku Facebooka możemy określić, czy chcemy dostawać powiadomienia o nowych wiadomościach, postach, wrzuconych zdjęciach czy linkach. Ustawienia RSS pozwalają dodać dowolną ilość kanałów do monitorowania.
Trzecia zakładka to “Sound control”, która pozwala kontrolować głośność dźwięku w komputerze. Mamy możliwość sterowania głośnością odtwarzacza muzycznego, systemu, a także mikrofonu. Możemy także sparować program z Winampem, iTunesem lub Windows Media Playerem i zmieniać piosenki bez potrzeby minimalizowania gry.
Program wyświetla także wszystkie suwaki z miksera systemowego, dzięki czemu możemy kontrolować głośność każdej aplikacji z osobna.
Kontroluj dowolne gry i programy przez ROCCAT Power-Grid
To, co jednak naprawdę wyróżnia aplikację, to możliwość budowania własnych, całkowicie spersonalizowanych zakładek, którymi możemy sterować aplikacjami, a także kontrolować niektóre elementy gier. Zobaczmy kilka przykładów.
W przypadku gry League of Legends gracz może sobie utworzyć czasomierze dla poszczególnych elementów gry (np. dla wardów). W przypadku Skyrima możemy nawet kontrolować poruszanie postacią, wysuwać mapę w grze czy zmieniać bronie. Z powodzeniem możemy ustawić makra dla poszczególnych funkcji każdej gry, a także wysyłać komendy tekstowe dla wszystkich osób w drużynie. Zazwyczaj takie funkcje dostępne były w przypadku profesjonalnych klawiatur i gier dla graczy - teraz każdy może tworzyć tego typu makra na smartfonie.
Nowe zakładki nie muszą dotyczyć tylko gier. Z powodzeniem możemy zbudować panel do zdalnej obsługi np. odtwarzacza filmowego VLC Media Player. Wszystkie przyciski możemy spersonalizować - zmieniać ich ikony, etykiety, działanie. Możliwości są nieograniczone, aplikacja może przypominać spersonalizowany panel do obsługi danej gry, a po chwili zamienić się w klasycznego pilota telewizyjnego.
Wszystkie ustawienia, nowe zakładki, logowanie do Facebooka czy inne elementy ustawiamy za pomocą aplikacji komputerowej, która jest sprzężona z naszym smartfonem. Możemy