Apple Music nie posiada oficjalnej wersji przeglądarkowej, jak Spotify czy Tidal. Istnieje jednak inny sposób na to, aby korzystać z Apple Music w przeglądarce internetowej. Dzięki temu można słuchać muzyki na każdym urządzeniu z przeglądarką.

Jak korzystać z Apple Music w przeglądarce?

Apple Music to dobra usługa muzyczna, ale ma jeden problem – muzykę możemy odtwarzać tylko w programie iTunes lub w aplikacji Apple Music na iOS i Androida. Brakuje funkcji odtwarzania muzyki na dowolnym urządzeniu w przeglądarce internetowej za pomocą odtwarzacza webowego. Konkurencyjne Spotify czy Tidal mają coś takiego w standardzie. Wystarczy otworzyć przeglądarkę na dowolnym urządzeniu i wejść na stronę oficjalnego odtwarzacza webowego danej usługi. W Apple Music oficjalnie tego nie znajdziemy, ale to nie znaczy, że nie można słuchać muzyki w przeglądarce.

Usługa od Apple ma ten plus, że jest wyposażona w dość rozbudowane API, które pozwala podpinać pod tę usługę muzyczną inne usługi i funkcje. Dzięki temu powstały nieoficjalne odtwarzacze webowe, stworzone przez społeczność, które pozwalają słuchać muzyki z Apple Music w przeglądarce na dowolnym urządzeniu. Aktualnie dostępne są trzy duże odtwarzacze webowe, które różnią się interfejsem oraz ilością dostępnych funkcji. Są to PlayAppleMusic, Maeve oraz Musish.

Czy korzystanie z Apple Music w nieoficjalnych odtwarzaczach webowych jest bezpieczne?

Aby można było słuchać muzyki z Apple Music w którymkolwiek z wyżej wymienionych odtwarzaczy przeglądarkowych, trzeba zalogować się tam na swoje konto Apple. To budzi oczywiste wątpliwości dotyczące kwestii bezpieczeństwa. W końcu logowanie się na swoje konto na nieoficjalnych stronach nie jest zalecane. W tym przypadku jednak nie jest tak strasznie, jak mogłoby się wydawać.

Jak wspomniałem, Apple Music jest wyposażone w specjalne, udostępnione oficjalnie przez Apple biblioteki API, które pozwalają rozszerzać funkcjonalność tej usługi muzycznej. To właśnie dzięki temu możliwe jest stworzenie nieoficjalnych odtwarzaczy webowych, gdyż wykorzystują one mechanizmy oficjalnie udostępnione przez Apple.

Owszem, logujemy się na nieoficjalnej stronie, ale warto pamiętać, że każdy z tych nieoficjalnych odtwarzaczy działa tylko dlatego, że korzysta z oficjalnych funkcji udostępnionych i kontrolowanych przez Apple. Strony te działają zatem przy zezwoleniu Apple i nie są to żadne fałszywe usługi. Co więcej, logowanie odbywa się przez okno Apple ID, które udostępnia twórcy strony tylko i wyłącznie aktywność związaną z odtwarzaniem muzyki – wszystkie inne dane, takie jak kontakty, zdjęcia, iCloud, płatności są absolutnie niedostępne. Zatem korzystanie z tych usług jest bezpieczne.

Musish – odtwarzacz webowy, który do złudzenia przypomina oryginalny interfejs Apple Music

Pierwszym i jednocześnie najnowszym odtwarzaczem webowym dla Apple Music jest Musish. To, co go wyróżnia, to przede wszystkim interfejs, który do złudzenia przypomina oryginalną stylistykę Apple Music, znaną z oficjalnej aplikacji na urządzenia mobilne czy też z iTunesa.

Musish

Odtwarzacz wygląda tak, jakby został stworzony oficjalnie przez Apple.

Przejdź do Musish

Po wejściu na stronę znajdziemy możliwość zalogowania się na nasze konto Apple ID lub po prostu możemy korzystać z usługi bez logowania, w ograniczonym trybie (tylko fragmenty utworów piosenek). Gdy zdecydujemy się zalogować, to znajdziemy tu w menu bocznym wszystkie swoje play listy, polubione utwory itp.

Odtwarzanie działa sprawnie, a dodatkowo wyposażono usługę webową o funkcję wyświetlania tekstów piosenek, które są pobierane z serwisu Genius. Twórcy obiecują, że w przyszłości dodana zostanie funkcja Radio, gdyż ta opcja ma zazwyczaj problem z działaniem w wersjach webowych.

Maeve – odtwarzacz webowy Apple Music, który możesz dostosować do siebie

Jeśli podobają Ci się odtwarzacze webowe znane ze Spotify czy Tidala, to Maeve jest dla Ciebie. Jest to nieco bardziej rozbudowany odtwarzacz dla Apple Music, który pozwala interfejs dostosować nieco bardziej do siebie.

Przejdź do Maeve

Użytkownik po zalogowaniu może wybierać wersje kolorystyczne strony za pomocą specjalnych motywów. Istnieje też opcja tworzenia własnych skórek.

Maeve

Cała nawigacja odbywa się za pomocą paska bocznego, w którym znajdziemy swoją bibliotekę i playlisty. Jest też dostęp do spersonalizowanej playlisty „For you”, a użytkownik może z poziomu odtwarzacza webowego dodawać nowe utwory i albumy do swojej biblioteki.

PlayAppleMusic.com – prosty odtwarzacz do słuchania muzyki z Apple Music w przeglądarce

PlayAppleMusic.com to pierwszy odtwarzacz webowy, który został stworzony dla Apple Music. Jest on dość prosty i nie posiada zbyt wielu zaawansowanych opcji, ale dla wielu osób jest to właśnie jego największa zaleta.

Przejdź do PlayAppleMusic.com

Wystarczy wejść na powyższą stronę i od razu możemy odtwarzać piosenki. Interfejs jest tu również zbliżony do innych odtwarzaczy webowych typu Spotify czy Tidal. W pasku bocznym znajdziemy zakładki do przeglądania muzyki, a także swoją bibliotekę artystów, utworów czy playlist.

PlayAppleMusic

Domyślnie serwis startuje w trybie ograniczonym, gdyż jesteśmy niezalogowani. Wystarczy jednak kliknąć w przycisk „Login” w pasku bocznym i zalogować się na swoje konto za pomocą Apple ID.

Nie znajdziemy tu tak wielu opcji personalizacji, jak w Maeve, ale jeśli zależy nam na tym, aby szybko odtworzyć swoją muzykę z Apple Music u znajomych na imprezie, bez konieczności instalowania iTunes lub podpinania głośników pod naszego iPhone’a, to PlayAppleMusic.com będzie dobrym wyborem.