Jak korzystać z Dokumentów Google? Formularze i rysunki

Najpierw warto wyjaśnić, czym są same formularze w Dokumentach Google. Pod tym nieco enigmatycznym określeniem kryją się tak naprawdę ankiety. Omawiany moduł pozwala na tworzenie i udostępnianie serii pytań wraz z zamkniętymi listami odpowiedzi.

Do czego może przydać się ta funkcja? Formularze są na pewno cennym narzędziem dla studentów piszących w pocie czoła swoje prace licencjackie oraz magisterskie i przeprowadzających w związku z tym badania. Inne zainteresowane grupy to np. naukowcy czy researcherzy.

Teoretycznie dzięki formularzom można także zbierać opinie wśród czytelników swojego bloga czy znajomych na Facebooku. Moim zdaniem dużo wygodniejsze są jednak szeroko dostępne, darmowe narzędzia (np. w formie widżetów) do osadzania na stronach WWW.

Facebook ma z kolei zintegrowany edytor ankiet na fanpage'ach czy w grupach. Liczne aplikacje umożliwiają także osadzanie tego typu elementów we własnych profilach prywatnych.

Nasz pierwszy formularz

Formularze w Dokumentach tworzymy tak samo, jak inne elementy - klikając przycisk Utwórz w lewym górnym rogu interfejsu Dysku Google. Załaduje się nowa karta, a w niej kreator podobny do tego, który spotykamy w edytorze prezentacji (ten ekran powitalny można oczywiście wyłączyć).

Wybieramy jeden z dostępnych szablonów graficznych i przechodzimy dalej. Zobaczymy wtedy główne okno edytora, gdzie możemy uzupełnić tytuł naszego formularza, dodać opis oraz wpisać pierwsze pytanie (np. "Która marka telefonu jest Twoją ulubioną?").

Oczywiście zamiast pytania możemy użyć trybu oznajmującego (np. "Wybierz swoją ulubioną markę telefonu"). Poniżej decydujemy, czy użytkownik będzie miał jednokrotny czy wielokrotny wybór (np. przy ankiecie "Zaznacz marki telefonów, które lubisz").

Ankiety dla zaawansowanych

Rozwijalna lista z domyślnym Jednokrotnym wyborem oferuje jeszcze więcej opcji. Na przykład Skala wykorzystuje odpowiedzi stopniowane ("Jak bardzo lubisz markę Nokia?", skala od 1 do 10). Polecenie Wybierz z listy tworzy z kolei ankiety interaktywne, gdzie kolejne pytanie zależy od odpowiedzi na poprzednie.

Pytań w każdym formularzu może być oczywiście kilka czy kilkanaście. Dodajemy je za pomocą przycisku Dodaj element na dole ekranu. Tam też konfigurujemy rzeczy związane z potwierdzeniem, jakie użytkownik otrzyma po zakończeniu wypełniania ankiety.

Pasek narzędzi

W przeciwieństwie do innych modułów Dokumentów pasek narzędzi dla formularzy jest bardzo minimalistyczny. Znajdziemy tu tylko przyciski Cofnij oraz Wykonaj ponownie, a także trzy kolejne polecenia - pierwsze zmienia graficzne tło (wybierane na początku), drugie ustala gdzie mają być zapisywane odpowiedzi.

Ta ostatnia czynność odbywa się w nowym arkuszu kalkulacyjnym lub nowej karcie w arkuszu istniejącym. Możemy również zdecydować się na przechowywanie odpowiedzi wyłącznie w module Formularze. Ostatni przycisk na pasku daje nam dostęp do efektów naszej pracy - widzimy tu to, co zobaczą ankietowani.

Mechanizm udostępniania ankiet działa nieco inaczej niż w przypadku dokumentów tekstowych czy arkuszy kalkulacyjnych. Zamiast przycisku Udostępnianie w prawym górnym rogu mamy polecenie Wyślij formularz. Pobieramy stąd link do ankiety lub wpisujemy adresy osób, które dostaną URL drogą e-mailową.

Rysowanie w Dokumentach Google

Tworzenie rysunku zaczynamy również od kliknięcia przycisku Utwórz w interfejsie Dysku Google. Tradycyjnie załaduje się nowa karta, a w niej pusty obszar roboczy. Łatwo zauważyć, że ten moduł Dokumentów jest mało rozbudowany i najwięcej brakuje mu do desktopowych odpowiedników.

Nadaje się głównie do przygotowywania prostej grafiki wektorowej z takimi elementami jak linie, strzałki, krzywe, linie łamane, łuki i... bazgroły. To ostatnie polecenie daje nam pełną swobodę - trzymamy po prostu wciśnięty lewy klawisz myszy i rysujemy co chcemy.

Wszystkie te elementy znajdziemy na pasku narzędziowym. Jest tu także przycisk umożliwiający wstawianie kształtów i symboli takich jak strzałki, wielokąty, dymki z objaśnieniami czy znaki matematyczne w rodzaju =, +, -, ( i ). Z poziomu paska jesteśmy także w stanie wstawiać grafiki bitmapowe (zdjęcia) oraz pola tekstowe.

Dodatkowe funkcje rysunkowe

Tworząc te ostatnie zauważymy, że pasek narzędziowy się zmienił i oferuje w tym wypadku funkcje znane z edytora tekstu. Sporo opcji dostępnych jest także wtedy, gdy dodajemy tzw. tekst WordArt (menu Wstaw). Bez problemu zmienimy tu kolor czcionki, barwę oraz styl obramowania czy jego szerokość.

W menu głównym znajdziemy też znane z edytora prezentacji menu Rozmieść. Umożliwia ono porządkowanie elementów na rysunku - wyśrodkowywanie ich w pionie czy poziomie albo obracanie. W Narzędziach mamy zintegrowaną z Dokumentami wyszukiwarkę oraz słownik z definicjami.

Dla kogo i po co?

Jak widać wszystko to jest bardzo minimalistyczne. Moduł Rysunek pozwala na realizowanie tylko naprawdę prostych projektów. Może się przydać wtedy, gdy tworzymy prezentację i potrzebny nam jest jakiś element wizualny (np. chcemy rozrysować jakiś problem w formie drzewka kategorii).

Z drugiej strony edytor prezentacji Dokumentów oferuje podobne możliwości. Moduł rysunkowy sprawdzi się więc przede wszystkim wtedy, gdy chcemy zapisać jakiś element graficzny osobno w celu późniejszego wykorzystania w wielu prezentacjach oraz innych dokumentach.

Na kolejną część naszego cyklu zapraszamy za tydzień. Skupimy się wtedy na zaawansowanych, mniej znanych poradach i trikach, które ułatwiają pracę z różnymi modułami Dokumentów Google.

Komentarze