Jak korzystać z Google Cloud Print na Windows?
Google zaktualizował swoja usługę Google Cloud Print i od teraz można jej używać do drukowania zarówno z poziomu tabletów, smartfonów i chromebooków jak również z poziomu komputerów z zainstalowanym Windowsem. Jak działa Google Cloud Print na systemie Microsoftu? Sprawdźmy.
Do tej pory mogliśmy przypisać za pomocą przeglądarki Chrome swoją drukarkę do chmury Cloud Print, a następnie drukować dokumenty z urządzeń mobilnych z dowolnego miejsca. Rozwiązanie to miało jednak sporą wadę - w celu rozpoczęcia drukowania musieliśmy włączyć przeglądarkę Chrome na komputerze, do którego podpięta była drukarka. Co więcej, usługa ograniczyła się do drukowania plików pochodzących ze smartfonów lub tabletów z Androidem - niemożliwe było drukowanie plików z innego komputera stacjonarnego.
Usługa systemowa Google Cloud Print
Rozszerzenie usługi Google Cloud Print na Windowsa wiąże się z udostępnieniem dwóch dodatków. Pierwszy to usługa systemowa Google Cloud Print, która po zainstalowaniu działa w tle i udostępnia drukarki użytkownika w chmurze. Dzięki wprowadzeniu usługi działajacej w tle nie musimy już włączać przeglądarki za każdym razem, gdy chcemy coś wydrukować z innego urządzenia.
Usługa jest dostępna do pobrania ze strony Google: Pobierz usługę Cloud Print. Do pobrania i skonfigurowania wymagana jest przeglądarka Google Chrome, ale później nie będzie ona już nam potrzebna. Po pobraniu i zainstalowaniu usługi Cloud Print wyskoczy okno z prośbą o uwierzytelnienie usługi.
Należy podać hasło do swojego konta w systemie (do konta użytkownika). Jest to konieczne, gdyż w przeciwnym wypadku system nie będzie mógł zarejestrować usługi. Po poprawnym zalogowaniu uruchomi się strona Google Cloud Print, na której będziemy mogli przypisać swoją drukarkę do konta Google. Logujemy się na swoje konto, a następnie wybieramy drukarki, które mają zostać udostępnione w chmurze i klikamy przycisk Dodaj drukarki.
Od teraz nasze drukarki są udostępnione i możemy drukować pliki z innych urządzeń za pomocą Google Cloud Print bez potrzeby uruchamiania Google Chrome na komputerze udostępniającym drukarkę.
Drukowanie plików z innego komputera Windows
Drugą nowością wprowadzoną przez Google jest możliwość drukowania plików z innych komputerów z zainstalowanym Windowsem. W tym celu udostępniono sterowniki wirtualnej drukarki, która wyświetla się w systemie jako normalna drukarka. Gdy w edytorze tekstu lub jakimkolwiek innym programie spróbujemy coś wydrukować za jej pomocą, to nasz plik zostanie przekierowany do właściwej drukarki udostępnionej w chmurze Google Cloud Print. Wirtualna drukarka działa zatem jako przekaźnik.
Sterownik wirtualnej drukarki możemy pobrać ze strony Google: Pobierz Drukarkę Google Cloud. Instalacja jest bardzo prosta - po kliknięciu w przycisk pobierania drukarka zostanie automatycznie zainstalowana i wyświetli się we wszystkich programach mających możliwość drukowania. Jedynym wymaganiem jest posiadanie zainstalowanej w komputerze przeglądarki Google Chrome.
Jak drukować? To bardzo proste. Wystarczy, że otworzymy jakikolwiek edytor tekstu, a następnie spróbujemy wydrukować nasz dokument (bądź zdjęcie czy jakikolwiek inny materiał). W oknie wyboru drukarki należy wskazać “Drukarka Google Cloud” i kliknąć Drukuj.
Drukowanie jeszcze nie nastąpi. Zamiast tego pokaże się nam okno, w którym system połączy się z usługą Google Cloud Print i wyświetli listę dostępnych w chmurze drukarek. Teraz wystarczy tylko zaznaczyć na liście drukarkę, przy pomocy której chcemy wydrukować plik, a następnie kliknąć w przycisk Drukuj.
Usługa działa prawidłowo i nie zauważyłem podczas testów żadnych problemów za wyjątkiem jednego - usługa może mieć problemy z drukowaniem plików z poziomu aplikacji Modern UI w Windowsie 8. W przypadku klasycznych aplikacji pulpitowych problemu nie ma.