Google Tasks, czyli Listy zadań, to funkcja od Google, która umożliwia nam tworzenie prostych list rzeczy, które mamy do wykonania w ciągu dnia. Usługa nie posiada oddzielnej witryny - działa jako dodatek do Gmaila czy Kalendarza Google. Można jednak za pomocą odpowiedniego rozszerzenia rozbudować działanie i stworzyć prawdziwy system do zarządzania zadaniami, który działa nawet w trybie offline.
Za pomocą jednego rozszerzenia dla Google Chrome możemy znacznie rozbudować listy zadań i ułatwić korzystanie z nich, uzyskiwać dostęp z dowolnego miejsca w systemie, wyświetlać je w nowym oknie (tak, jak w przypadku klasycznego programu), a także korzystać z nich nawet bez dostępu do Internetu.
Problemem list zadań od Google jest to, że są one jedynie niewielkim dodatkiem do Gmaila czy innych usług Google. Wyświetlają się w postaci niewielkiego okna, do którego niestety nie uzyskamy dostępu z innego miejsca - musimy się zawsze zalogować na Gmaila lub do Kalendarza Google.
Jak stworzyć dedykowany system zarządzania zadaniami?
Z pomocą przychodzi rozszerzenie o nazwie Google Tasks Offline. Ciężko mówić nawet o rozszerzeniu - Google Tasks Offline jest w zasadzie całym klientem do obsługi list zadań, bazującym na silniku Chrome.
Standardowo rozszerzenie możemy pobrać ze sklepu Chrome Web Store za darmo. Po uruchomieniu należy zsynchronizować rozszerzenie z naszym kontem Google. W tym celu należy kliknąć w ikonę koła zębatego, a następnie wybrać opcję synchronizacji.
Wyświetlone zostanie nowe okienko, w którym znajduje się tzw. authorization link (link autoryzacyjny) oraz pole do wpisania kodu autoryzacynego. Należy kliknąć, a następnie przepisać wyświetlony tam kod do pola “Validation code”.
Możliwości i funkcje Google Tasks Offline
Rozszerzenie wyświetla nasze listy w podobny sposób, co jeden z najpopularniejszych systemów list zadań na świecie - Wunderlist. Każdy projekt (temat) posiada własny nagłówek, a pod nim znajdują się przynależące do niego zadania w postaci pasków.
Każdy pasek z zadaniem możemy dowolnie przesuwać w górę lub w dół metodą “przeciągnij i upuść”, dodawać do niego termin (deadline), a po jego wykonaniu odhaczyć na liście.
W dowolnej chwili możemy dodawać nowe zadania do wybranych projektów (przycisk Add tasks) lub tworzyć całe nowe, oddzielne sekcje z zadaniami. Po najechaniu na nazwę projektu, Google Tasks Offline wyświetli przyciski, które umożliwiają usunięcie całego projektu z zadaniami lub jego edycję.
Pod każdym projektem znajduje się również przycisk “Delete completed”, który automatycznie usuwa wykonane (odhaczone) zadania z listy.
Dodatkowo możemy kliknąć dwukrotnie na wybrane zadanie i dodać do niego szczegółowe informacje, np. listę zakupów czy inne szczegóły danego zadania. Po wpisaniu dodatkowych informacji należy kliknąć przycisk Save. Przy takim zadaniu wyświetlona zostanie przy zadaniu ikona z żółtą karteczką, informującą użytkownika, że dane zadanie posiada dodatkowe informacje.
Jak włączać listy zadań w oddzielnym oknie, jak zwykły program?
Uruchamianie listy zadań w nowej karcie przeglądarki nie jest zbyt wygodne. Możemy jednak przypiąć Google Tasks Offline do paska zadań Windows i uruchamiać rozszerzenie niezależnie od tego, czy mamy włączoną przeglądarkę.
Aby to zrobić, należy (będąc na swojej liście zadań) rozwinąć menu Chrome, a następnie przejść do zakładki "Narzędzia" i wybrać opcję "Utwórz skróty aplikacji". Wyskoczy nowe okno, gdzie musimy zaznaczyć miejsca, w których mają zostać utworzone skróty.
Po wybraniu klikamy w przycisk Utwórz. Teraz gdy uruchomimy Google Tasks Offline z utworzonego skrótu, to rozszerzenie włączy się w nowym oknie, pozbawionym elementów interfejsu przeglądarki, takich jak Pasek adresu, zakładki etc.
Dzięki temu mamy dostępne w trybie offline listy zadań, które uruchamiają się w dedykowanym oknie i automatycznie synchronizują z kontem Google, co pozwala na uzyskiwanie do nich dostępu nawet z Gmaila jeśli zajdzie taka potrzeba.