Słuchasz muzyki na którymś z serwisów strumieniujących, ale nie możesz w nim znaleźć ulubionych artystów? Żaden problem, nie musisz się ograniczać do jednej usługi - możesz rozszerzyć swoją bazę muzyczną o pozostałe serwisy. Dzięki Bop.fm możesz z jednego miejsca korzystać z Rdio, Deezera, Spotify, YouTube'a oraz SoundCloud. Za darmo.
Bop.fm jest nową usługą strumieniowania muzyki, która ma na celu zniesienie podziału na pomniejsze serwisy. Twórcy tłumaczą swoją decyzję tym, że w dzisiejszych czasach słuchanie muzyki jest oparte na funkcjach społecznościowych i dzieleniu się piosenkami, a ograniczenia (np. regionalne) poszczególnych usług sprawiają, że użytkownicy są rozdzieleni na różne usługi i nie mogą się ze sobą tak łatwo komunikować.
Jak działa Bop.fm?
Bop.fm jest po prostu agregatorem, a właściwie nakładką w postaci strony, która "pod maską" działa w oparciu o serwisy takie jak Deezer, Rdio czy SoundCloud. Żaden z utworów nie jest udostępniany przez Bop.fm - serwis jedynie przeszukuje bazy popularnych usług i pozwala odtwarzać z nich muzykę korzystając z interfejsu Bop.fm.
Warto jednak pamiętać, że nie musimy zakładać konta dla każdego serwisu z osobna i dodawać go w ustawieniach Bop.fm. Wystarczy, że zalogujemy się raz za pomocą konta na Facebooku do Bop.fm i od razu możemy wyszukiwać muzykę, tworzyć playlisty bądź dzielić się z nimi ze znajomymi.
Wyszukiwanie i odtwarzanie piosenek
Po zalogowaniu do strony za pomocą konta na Facebooku możemy przejść do słuchania muzyki. Wyszukiwarka znajduje się w górnym lewym rogu i na chwilę obecną (Bop.fm jest w fazie beta) pozwala wyszukiwać po dowolnej nazwie tylko utwory. Niestety nie możemy wyświetlać gotowych playlist czy całych albumów.
Po wpisaniu słowa kluczowego do wyszukiwarki wyświetlą się pasujące piosenki. Aby ją odtworzyć należy po prostu kliknąć Play. Odtwarzacz znajduje się na samym środku ekranu, gdzie wyświetlany jest pasek postępu, nazwa wykonawcy oraz nazwa utworu.
Z prawej strony wyświetlają się ikonki usług, z którymi Bop.fm współpracuje. Na zielono podkreślona jest usługa, z której aktualnie odtwarzany utwór jest strumieniowany.
Tworzenie i korzystanie z playlist
Odtwarzany utwór możemy dodać do nowej playlisty. Aby to zrobić, należy najpierw utworzyć sobie playlistę. Możemy to zrobić za pomocą przycisku z trzema paskami tuż nad odtwarzaczem. Wysuwamy rozwijane menu, wybieramy Create playlist i wpisujemy nazwę dla playlisty.
Aby dodać aktualnie odtwarzaną piosenkę do utworzonej playlisty, należy skorzystać z rozwijanego menu po prawej stronie. Klikamy w ikonę z trzema kropkami (wysuwa opcje dla aktalnie odtwarzanego utworu) i wybrać "Add to playlist" i wskazać playliste.
Aby później przeglądać swoje playlisty należy ponownie skorzystać z przycisku nad odtwarzaczem i wybrać listę, której zawartość chcemy zobaczyć. Wyświetli się lista piosenek, które znajdują się na liście, a także przycisk pozwalający podzielić się playlistą ze znajomymi.
Słuchanie muzyki w trybie Radio
Pomimo że w Bop.fm nie możemy wyszukiwać gotowych playlist oraz albumów (póki co), to na szczęście jest sposób, aby włączyć jakąkolwiek formę losowego, automatycznego odtwarzania muzyki bez potrzeby wybierania każdego utworu z osobna ręcznie. Znajdziemy tu klasyczny tryb Radio, który tworzy spersonalizowaną stację na podstawie wybranego utworu.
Aby włączyć tryb spersonalizowanej stacji, należy kliknąć w ikonę radia nad odtwarzaczem, a następnie w nowym oknie kliknąć przycisk "Start Radio".
Bop.fm będzie automatycznie odtwarzać utwory podobne do tego, na podstawie którego stworzyliśmy radio. Muszę przyznać, że propozycje są bardzo trafne i z przyjemnością słuchało mi się tego, czym Bop.fm mnie zaskakiwał.
Możemy także kliknąć w nazwę aktualnie odtwarzanego utworu, aby zobaczyć sugestie dotyczące podobnych piosenek.
Dzielenie się muzyką
Bop.fm stara się być jak najbardziej dostępny dla wszystkich, a więc ma proste i skuteczne funkcje dzielenia się muzyką. Wystarczy, że klikniemy w przycisk Share i wybierzemy, gdzie chcemy umieścić odtwarzany utwór. Możemy go udostępnić na Facebooku lub Twitterze.
Mamy także do dyspozycji opcję "Embed this song", czyli wstawianie niewielkiego odtwarzacza bezpośrednio na stronę czy forum. Uzyskamy wtedy kod HTML, który trzeba wkleić w odpowiednie miejsce. Tak wstawiony mini-odtwarzacz może być uruchomiony bezpośrednio na stronie. Możecie go przetestować poniżej - wystarczy kliknąć Play i piosenka się odtwarza.
Podsumowanie
Bop.fm jest ciekawą usługą, darmową i póki co nie zauważyłem, aby utwory były przerywane reklamami, co jest dużym plusem. Usługa ma jeszcze długą drogę przed sobą - przede wszystkim przydałaby się funkcja wyszukiwania gotowych playlist oraz całych albumów. Niemniej jednak warto przyjrzeć się bliżej tej usłudze.