Jak kupować używanego iPhone
Jeżeli nie stać Cię na najnowszego iPhona, warto zainteresować się rynkiem używanych smartfonów. Trzeba jednak się mieć na baczności - sporo oszustów tylko czeka, aby wyciągnąć od nas pieniądze.
1. Który model?
Na aukcjach internetowych takich jak np. Allegro znajdziecie cały przekrój iPhonów - od 3GS po najnowsze. Którego wybrać? Tutaj warto zwrócić uwagę na aktualizacje. Starsze iPhony nie są już wspierane przez Apple'a, jest na nie też mniej aplikacji.
Kupując smartfona warto wybrać wspierane jeszcze modele - czyli obecnie najstarszym będzie iPhone 4 i iPhone 4S. Warto też poszukać informacji na temat jakości i opinii o poszczególnych modelach. Na ogół użytkownicy chwalą sobie iPhona 4S za niezawodność, natomiast najlepszych ocen nie ma iPhone 5.
2. Naprawy i użytkowanie
Używany iPhone może być w różnym stanie. Nie polecam kupować smartfonów ze zbitą szybką lub nie działającym przyciskiem Home. Jasne, możemy sobie naprawić urządzenie - ogłoszeń firm zajmujących się tego typu działalnością jest sporo. Tyle że taki iPhone po naprawie jest znacznie bardziej podatny na powtórne uszkodzenia. Może też nie działać równie dobrze co wcześniej.
Warto też unikać smartfonów, które były długo i dużo użytkowane. To tak jak z samochodami - im większy przebieg, tym gorzej.
3. Bateria
To jeden z kluczowych elementów. Wielu sprzedawców oszukuje właśnie w tym punkcie, warto więc upewnić się, czy kupowany przez nas iPhone będzie działał na tyle długo, żeby spokojnie z niego korzystać. Ogólnie, mniej więcej po roku intensywnego użytkowania jakość baterii w iPhonie zaczyna wyraźnie spadać.
Stan baterii możemy sprawdzić wchodząc w Ustawienia > Ogólne > Użycie. W pozycji "Czas ostatniego naładowania" zobaczymy czas od ostatniego naładowania baterii w iPhonie oraz ile jeszcze będzie można korzystać z telefonu.
4. SIM lock
Tutaj też trzeba się mieć na baczności. iPhony z SIMlockiem są na ogół tańsze. Tyle że mogą to być kradzione urządzenia i po ich zakupie dostaniemy do ręki cegłę, z którą niewiele będzie można zrobić. Warto zapytać sprzedawcę o kod IMEI, który posiada każdy telefon. Kradziony iPhone będzie miał zablokowany kod IMEI.
Nie oznacza to jednak, że nie warto kupować iPhona z SIMlockiem. Jeżeli blokada jest u jednego z polskich operatorów - nie ma sprawy. Koszt zdjęcia SIMlocka to kilkadziesiąt złotych.
Jeżeli iPhone posiada SIMlocka zagranicznej sieci, trzeba się upewnić, ile kosztuje odblokowanie. Niekiedy może ty być nawet kilkaset złotych - co zupełnie się nie opłaca przy zakupie używanego smartfona. Są jednak sposoby na obejście SIMlocka - np. karty GEVEY Sim. Musimy jednak sprawdzić, czy:
- karta obsługuje dany model iPhona
- karta obsługuje sieć, w której jest SIMlock
- karta obsługuje sieć, w której mamy numer telefonu
- mamy odpowiedni rozmiar karty SIM
5. Sprzedawca
Chyba najważniejszy punkt. Jeżeli kupujemy telefon przez internet, koniecznie trzeba upewnić się, czy sprzedający jest rzetelną osobą, czy nie koloruje faktów, by uzyskać lepszą cenę, jakie są jego dotychczasowe oceny itp. Jeżeli zauważymy, że sprzedawca nie poinformował nas o jakiejś wadzie telefonu, warto zastanowić się, czy nie ma ich więcej i czy nie są poważniejsze