Jak łatwiej zarządzać rozmiarem otwartych okien na pulpicie?
Podczas pracy w systemie zazwyczaj korzystamy z aplikacji w trybie okienkowym. Niejednokrotnie zdarza się nam pracować przy kilku(nastu) otwartych okienkach, pomiędzy którymi ciągle się przełączamy oraz zmieniamy ich rozmiar. Pokażemy, jak ułatwić zarządzanie okienkami.
Praca z okienkami bywa irytująca, zwłaszcza, jak musimy ciągle je ręcznie ustawiać obok siebie oraz zmieniać ich rozmiar. Wbudowane w system opcje przeciągania okien do krawędzi ekranu nie zawsze nam wystarczają. Poniższe aplikacje powinny nam pomóc w ujarzmieniu okien na pulpicie.
Sizer, czyli predefiniowane rozmiary okien
Sizer to niewielka aplikacja, dzięki której możemy w błyskawiczny sposób zmieniać rozmiar otwartych okien oraz ustawiać je w określonym miejscu na ekranie. Program działa w tle, a jego obsługa jest bardzo prosta. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na pasek tytułowy otwartego okna, a następnie z rozwijanego menu wybrać Resize / Reposition i uaktywnić utworzony przez nas profil z rozmiarem okna (możemy ich tworzyć ile dusza zapragnie).
Konfiguracja programu jest bardzo prosta. Po zainstalowaniu, Sizer ulokuje się w zasobniku systemowym. Klikając prawym przyciskiem myszy na jego ikonkę i wybierając opcję „Configure Sizer” uzyskamy dostęp do okna z ustawieniami. Znajdziemy tutaj przede wszystkim listę naszych profili. Aby utworzyć nowy profil, wystarczy w odpowiednie pola wpisać nazwę profilu (description) oraz szerokość (width) i wysokość (height) okna. Dodatkowo możemy skorzystać z opcji „Move to”, która pozwala – poza zmianą rozmiaru – na przeniesienie okna w konkretne miejsce na ekranie. Po wszystkim wystarczy kliknąć w przycisk Add (dodaj) i zamknąć okno konfiguracji klikając w OK.
MaxTo, czyli podział ekranu na mniejsze obszary
O ile Sizer ułatwia zarządzanie oknami za pomocą szybkiej zmiany ich rozmiaru do konkretnych wartości, o tyle MaxTo działa w nieco odwrotny sposób. Za jego pomocą podzielimy nasz pulpit na mniejsze obszary (pionowe lub poziome), do których następnie możemy maksymalizować aplikacje w klasyczny sposób. Wystarczy, że przycisk „Maksymalizuj” aktywnego okna znajdzie się w zdefiniowanym przez nas obszarze.
Konfiguracja programu jest również bardzo prosta. Podobnie jak Sizer, MaxTo także znajdziemy w zasobniku systemowym. Po uruchomieniu konfiguracji, nasz ekran zostanie przykryty półprzeźroczystą planszą, którą możemy dzielić na mniejsze obszary oraz dowolnie je rozciągać. Właśnie w ten sposób dzielimy ekran na sekcje, do których aplikacje będą maksymalizowane. Możemy także skorzystać z gotowych ustawień, w tym celu należy wybrać opcję „Load profile” i ustawić pożądany profil.
Oba powyższe programy ściągniecie z naszej strony, z działu poświęconego narzędziom systemowym.