Standardowe programy graficzne, takie jak GIMP, Paint.NET czy nawet Photoshop są rewelacyjne do obsługi pojedynczych plików oraz zaawansowanych edycji. Nieco gorzej jednak nadają się do wprowadzania masowych, bardzo prostych poprawek. Do masowej zmiany rozmiaru, obracania czy nakładania filtrów lepszy okaże sie Hornil Photo Resizer.
Pomimo swojej nazwy, Hornil Photo Resizer służy nie tylko do zmiany rozmiaru zdjęć, ale także do wykonywania wielu innych, często używanych poprawek. Pozwala użytkownikowi dodać dowolną ilość obrazków, a następnie wykonać na nich szereg ustawionych wcześniej zmian. Szybko, łatwo i bez najmniejszego problemu.
Interfejs aplikacji
Po pobraniu i zainstalowaniu programu zauważymy okno podzielone na kilka paneli i zakładek. Pierwszą rzeczą, którą radzę, jest skorzystanie z angielskiej wersji programu. Polska wersja co prawda istnieje, ale niestety jest to tłumaczenie rodem z automatycznego translatora.
Po lewej stronie znajdziemy kolorowe ikony przedstawiające poszczególne zakładki. Zakładki reprezentują poszczególne funkcje programu i w każdej z nich możemy ustawić inne parametry, które finalnie zostaną zastosowane na zdjęcia, które wybierzemy.
Korzystanie z Hornil Photo Resizer
Pracę należy zacząć od dodania zdjęć, na których chcemy dokonać zmian. Wchodzimy do zakładki "Add...", a następnie po prawej stronie ponownie wybieramy "Add" i wskazujemy pliki ze zdjęciami oraz obrazkami. Po wybraniu powinny wyświetlić się na liście.
Kolejnym krokiem jest wybór operacji, które chcemy wykonać. Podzielone zostały na kategorie - Resize (Zmiana rozmiaru), Rotate (Obracanie), Filter (Zmiany wizualne, filtry kolorystyczne, wyostrzenia, dostosowywanie jasności i kontrastu etc.), Watermark (Znak wodny), Rename (Zmiana nazwy plików).
W każdej kategorii znajdziemy inne opcje pozwalające dokładniej dostosować działanie danej funkcji. W zakładce Resize możemy wybrać rozmiar, do którego chcemy zmienić obrazy, Rotate pozwala oczywiście określić sposób obracania zdjęć, w Filter możemy wybrać jeden lub kilka filtrów, a następnie dostosować ich siłę, w Watermark możemy określić znak wodny, a Rename pozwala uściślić sposób zmiany nazwy plików czy dodawanie do nich dat.
Gdy już dostosujemy ustawienia, należy wejść do zakładki "Output" i wskazać folder docelowy, do którego zostaną zapisane przerobione zdjęcia. Na samym końcu wybieramy "Convert" i czekamy na ukończenie konwersji.