Jak masowo poprawiać zdjęcia, zmieniać ich rozmiar oraz inne parametry
Wprowadzanie poprawek do zdjęć staje się coraz łatwiejsze - już nawet w smartfonach znajdziemy wbudowane opcje pozwalające zmienić nasycenie kolorów, kontrast czy obrócić zdjęcie. Jednak wprowadzanie poprawek dla każdego zdjęcia osobno jest męczące i długotrwałe.
Na szczęście można sobie łatwo z tym poradzić za pomocą aplikacji ImBatch 2, która pozwala wykonać najczęstsze poprawki na setkach zdjęć za jednym zamachem. ImBatch 2 automatycznie poprawi wszystkie nasze zdjęcia w mgnieniu oka. Możemy konwertować zdjęcia na inne formaty, zmieniać ich rozmiar, włączyć automatyczne poprawianie, regulować nasycenie, barwy, kontrast, dodawać efekty, nakładać znaki wodne oraz wiele, wiele więcej.
Krok 1: Wybór zdjęć do poprawy
Pierwszym krokiem jest oczywiście dodanie do listy zdjęć, które chcemy poprawić. Lista znajduje się po lewej stronie interfejsu. Możemy dodawać pliki lub całe foldery. Aby to zrobić, należy skorzystać z przycisków znajdujących się w sekcji po lewej stronie. Znajdziemy tutaj dwa przyciski z zielonymi ikonami plusa.
Pierwsza ikona pozwala wybierać pliki graficzne z dysku, z kolei druga pozwala na wybranie całego folderu ze zdjęciami i dodanie wszystkich znajdujących się wewnątrz fotografii do listy.
Krok 2: Wybór operacji do wykonania na zdjęciach
Gdy już wskażemy pliki, które chcemy poprawić, to kolejnym krokiem jest wybór tego, jakiego rodzaju operacje mają zostać wykonane na naszych zdjęciach. Listę zadań znajdziemy po prawej stronie. Domyślnie jest pusta - aby dodać nowe zadanie, należy kliknąć w przycisk “Add task”.
Wyświetlone zostanie okno dodawanie nowego zadania. Znajdziemy tu różnego rodzaju operacje podzielone na kategorie. Znajdziemy tu opcje automatycznego poprawiania zdjęć (AutoEnhance), zmiany kontrastu, nasycenia czy barw. W sekcji “Transform” umieszczone zostały wszystkie zadania, które pozwalają na zmianę rozmiaru zdjęć (Resize), obracanie (Rotate) czy ich przycinanie (AutoCrop). Wybieramy zadanie, a następnie klikamy przycisk OK. Możemy dodać dowolną ilość zadań.
Po wybraniu, zadania wyświetlą się na liście po prawej stronie. Dla każdego zadania znajdziemy tu dodatkowe opcje pozwalające dostosować parametry danej operacji (np. w przypadku zmiany rozmiaru możemy określić, do jakiej szerokości mają zdjęcia zostać zmniejszone itp.).
Krok 3: Podgląd dokonywanych zmian
Zanim potwierdzimy wykonanie operacji wypadałoby sprawdzić, jak będzie się prezentować efekt naszej pracy. W programie znajdziemy na szczęście panel z podglądem - aby go uaktywnić, należy kliknąć w złotą przycisk z ikoną oka.
Domyślnie pasek z podglądem jest przypięty na stałe do okna programu, przez co podgląd jest bardzo mały. Wystarczy jednak, że klikniemy w przycisk z niebieską pinezką na panelu podglądu, co sprawi, że okno zostanie odczepione i podgląd wyświetli się w nowym, większym oknie.
Krok 4: Wybór miejsca zapisu i rozpoczęcie poprawiania
Gdy już ustawimy wszystkie zadania wedle własnego uznania, to pora rozpocząć konwersję. Jest to bardzo proste - wystarczy kliknąć na przycisk startujący, które znajduje się po lewej stronie. Wyświetlony zostanie komunikat, który informuje nas, że domyślnie program nie zapisuje zmian w nowych plikach tylko nadpisuje oryginalne zdjęcia. Jeżeli chcemy nadpisać oryginalne zdjęcia, to klikamy OK.
Jeżeli jednak chcemy zapisać poprawione zdjęcia w nowym folderze, a oryginały zostawić nienaruszone, to musimy dodać dodatkowe zadanie do listy. Klikamy w przycisk “Add task”, a następnie wybieramy z kategorii “Save” zadanie o nazwie “Save as”.
W ustawieniach zadania klikamy dwukrotnie w pole “Folder”, a następnie klikamy w ikonę katalogu. W tym miejscu możemy wskazać miejsce, do którego zostaną zapisane nasze zdjęcia.
Teraz możemy już rozpocząć proces wprowadzania zmian przyciskiem “Run”.