Jak masowo zmniejszyć wagę lub rozmiar zdjęć?
Wiele osób podczas zapisywania zdjęć korzysta z domyślnych ustawień i od razu przechodzi do wyboru nazwy pliku i przycisku “Zapisz”. Efektem są pliki zajmujące zdecydowanie więcej powierzchni na dysku, niż powinny. Sprawa się pogarsza w przypadku całych album zdjęć skopiowanych bezpośredni z aparatu cyfrowego - ciężko takimi zdjęciami się podzielić ze znajomymi.
Caesium to darmowa aplikacja, która udostępnia zestaw funkcji pozwalający na łatwą kompresję plików JPG, PNG oraz BMP. Możemy w szybki sposób przerobić odpowiednio całe foldery ze zdjęciami za jednym zamachem, zmniejszyć ich wagę oraz zmienić wymiary, co jest przydatne zwłaszcza wtedy, gdy musimy przygotować zdjęcia do wysłania np. znajomym na maila. Po co się męczyć z wysyłaniem dużych, ciężkich paczek, skoro można zmniejszyć wagę zdjęć bez utraty jakości?
Kompresowanie zdjęć nie mogłoby być prostsze - po uruchomieniu programu wystarczy, że skorzystamy z przycisku “Add”, a następnie wskażemy nasze pliki ze zdjęciami. Możemy wybierać pojedyncze pliki, a także zaznaczać całą zawartość folderów za jednym razem. Wybrane w ten sposób pliki zostaną dodane do okna programu, gdzie możemy ustawić opcje odpowiedzialne za jakość obrazów.
Ustawienia kompresji znajdują się w dolnej sekcji okna programu i podzielone zostały na trzy kolumny. Pierwsza to “Compression Options” (Ustawienia kompresji), w której znajdziemy suwak “Quality” (Jakość) za pomocą którego możemy ustalić poziom kompresji. Im mniejsza ilość parametru, tym gorsza jakość obrazu, ale także mniejsza waga pliku (trzeba znaleźć dobry balans między rozmiarem a jakością). Następnie znajdziemy tutaj opcje “Resize”, która pozwala za jednym zamachem zmienić wymiary wszystkich zdjęć. Po jej zaznaczeniu możemy wybrać szerokość i wysokość zdjęć, a także skorzystać z dodatkowych dwóch funkcji, które po zaznaczeniu pozwalają zapobiec niechcianemu powiększaniu obrazków czy zmianie proporcji.
W ostatniej kolumnie możemy ustawić folder, do którego mają zostać zapisane przekonwertowane obrazki oraz ustawić (opcjonalnie) sufix, który pojawi się w nazwach plików. Kiedy już dopasujemy wszystkie ustawienia, należy kliknąć w przycisk “Compress!”. Pliki zostaną przekonwertowane, a na liście zdjęć uzupełnione zostaną kolumny “New Size” i “Ratio”, dzięki którym możemy sprawdzić, o ile została zmniejszona waga plików.
Jak widać na powyższym zrzucie, kompresja umożliwiła - w zależności do tego, jak zapisane były początkowo pliki - zmniejszyć wagę średnio o 70-80%. Przy kilkunastu zdjęciach udało mi się zaoszczędzić ponad 11MB, co w przypadku zdjęć pierwotnie pobranych z Internetu jest dobrym wynikiem. Kompresja zdjęć przekopiowanych bezpośrednio z aparatu cyfrowego będzie jeszcze lepsza, a dzięki temu przesłanie zdjęć z imprezy do znajomych będzie trwać znacznie krócej.