Jak mierzyć tętno / puls za pomocą aparatu w smartfonie [Android / iOS]
Na rynku znajdziemy coraz więcej różnego rodzaju sprzętu do pomiaru pulsu np. w trakcie biegania i synchronizacji tego z Androidem, dzięki czemu możemy wygodnie sprawdzać tętno podczas ćwiczeń, tworzyć historię pomiarów oraz sprawdzać ile spalamy kalorii. Jest jednak metoda na to, by sprawdzić swoje tętno wykorzystując tylko... aparat do zdjęć w smartfonie.
Może się to wydawać mało wiarygodne, ale tak – można zmierzyć swój puls serca za pomocą kamerki w telefonie i aplikacji Instant Heart Rate. I jest to całkiem dokładny pomiar, gdyż wynik porównaliśmy z pomiarem przy użyciu dedykowanego pulsometra sportowego. Wynik był praktycznie identyczny, widoczne były jedynie małe odchylenia, które wynikały nie tylko z różnic w precyzyjności, ale także opóźnienia w działaniu urządzeń.
Mierzy tętno smartfonem z Androidem lub iOS
Abyśmy mogli zmierzyć tętno, należy zainstalować w smartfonie aplikację Instant Heart Rate, która dostępna jest na Androida oraz urządzenia z systemem iOS (iPhone / iPad / iPod Touch).
Pobierz Instant Heart Rate na Androida
Pobierz Instant Heart Rate na iPhone / iPad / iPod Touch
Zdecydowanie pomocna jest także aparat w telefonie, który posiada lampę błyskową. W przypadku gdy jej nie posiadamy, należy zadbać o bardzo dobre oświetlenie.
Uruchamiamy aplikację Instant Heart Rate, a następnie przykładamy palec do obiektywu aparatu cyfrowego na tylniej klapce smartfona. Przykładamy palec w taki sposób, aby całkowicie zakryć obiektyw palcem. Dbamy jednak o to, aby nie przyciskać palca zbyt mocno – powinien być on w miarę luźny.
Aplikacja po chwili zacznie wykonywać pomiar naszego tętna. Jak to działa? Aplikacja wykonuje zdjęcia i sprawdza najdrobniejsze zmiany koloru naszego palca, który jest podświetlony przez lampę błyskową. Gdy serce bije nam szybciej, to krew przepływająca przez naczynia krwionośne w palcu powoduje zmiany koloru. W zależności od tętna kolor jest zmieniany, a Instant Heart Rate bardzo dokładnie sprawdza ten kolor i na jego podstawie oblicza tętno.
Wydaje się to mało dokładne i naciągane, ale postanowiliśmy to sprawdzić poprzez jednoczesne zmierzenie tętna dedykowanym pulsometrem. Wyniki okazały się niesamowicie mocno zbliżone – oczywiście w trakcie pomiarów były pewne odchylenia, ale bardzo niewielkie. Dokładność aplikacji Instant Heart Rate jest zaskakująco dobra.
Palec musimy przytrzymać przez ok. 10-20 sekund, aż w końcu całe kółko się napełni niebieskim kolorem. Na bieżąco widzimy, jak obliczane jest nasze tętno i ile wynosi, ale ostateczny wynik dostajemy dopiero na samym końcu i na nim należy się skupić.
Wyniki są zapisywane w historii, więc możemy je przejrzeć. Każdy wynik ma przypisaną datę i dokładny czas wykonania badania tętna. Możemy także zarejestrować konto online i zapisywać nasze wyniki w Internecie, aby mieć do nich dostęp także z innych urządzeń po zalogowaniu się. W darmowej wersji programu możemy przejrzeć tylko ostatnie 5 zapisów z badań pulsu.