Spis treści
Chcesz szybko nagrać wideo z Windowsa i nie masz ochoty pobierać specjalnych programów do nagrywania pulpitu? Potrzebujesz wykonać szybkie, krótkie i proste nagranie bez większych edycji? Zobacz, jak nagrać pulpit za pomocą popularnego odtwarzacza filmów - VLC Media Player.
Nagrywanie obrazu z systemu jest dość popularne, gdy chcemy np. wrzucić na YouTube jakiś poradnik wideo bądź przygotować krótki materiał filmowy do prezentacji biurowej lub szkolnej. Oczywiście znajdziemy mnóstwo rozbudowanych narzędzi do nagrywania, takich jak chociażby Camtasia Studio, jednak nie zawsze potrzebujemy tego typu oprogramowania. Jeśli zależy nam po prostu na nagraniu niedługiego materiału z Pulpitu Windowsa, to możemy do tego celu wykorzystać popularny odtwarzacz VLC.
Nagrywanie obrazu za pomocą VLC
Uruchamiamy program VLC Media Player, a następnie przechodzimy do zakładki "Widok > Zaawansowane kontrole". Po zaznaczeniu tej opcji wyświetlony zostanie w dolnej części okienka dodatkowy pasek z opcjami. Znajdziemy tu m.in. opcję związaną z nagrywaniem materiałów wideo.
Teraz musimy ustawić przechwytywanie obrazu z Pulpitu. W tym celu klikamy w menu "Plik", a następnie wybieramy "Otwórz urządzenie przechwytywania...".
Pojawi się nowe okno z ustawieniami przechwytywania obrazu. Najpierw wybieramy tryb przechwytywania na samej górze. Domyślnie ustawiony jest DirectShow - zmieniamy wartość tego pola na "Pulpit".
Kolejna opcja, która nas interesuje, to liczba klatek na sekundę. Domyślnie ustawiona jest wartość "1,00 klatek na sekundę". To za mało - film będzie się okropnie przycinał. Zwiększamy tę wartość przynajmniej do 10 klatek na sekundę. Jeśli zależy nam na jeszcze lepszej płynności, to ustawiamy 25 klatek na sekundę (pamiętajmy, że im więcej klatek na sekundę, tym większa płynność, ale też większy rozmiar filmu).
VLC ma jeden minus - podczas nagrywania nie mamy możliwości dodania np. naszego głosu z mikrofonu na żywo. Może to utrudnić tworzenie poradników wideo lub innych filmów, w których konieczne jest podłożenie dodatkowej ścieżki z głosem (bądź z muzyką). Na szczęście jest inna metoda - możemy podłożyć już gotowe nagranie z głosem, które przygotowaliśmy np. w programie Audacity i zapisaliśmy do pliku ".wav" lub ".mp3".
Aby to zrobić, należy zaznaczyć w oknie przechwytywania pola "Pokaż więcej opcji", oraz "Synchroniczne odtwarzanie innych plików multimedialnych". Następnie należy wskazać plik z nagranym głosem.
Wciskamy przycisk "Odtwarzaj", aby rozpocząć przechwytywanie obrazu. W oknie VLC wyświetli się teraz zawartość naszego Pulpitu - upewniamy się, że okno nie jest zmaksymalizowane, gdyż spowoduje to nieskończoną pętlę, w której pokaże się okienko VLC.
Aby rozpocząć nagrywanie, należy wcisnąć czerwony przycisk nagrywania na dolnym pasku, a następnie zminimalizować VLC. Teraz możemy wykonać wszystkie potrzebne czynności na ekranie, które chcemy, aby zostały nagrane. Gdy je skończymy, wystarczy ponownie przywołać okno VLC i jeszcze raz kliknąć w przycisk nagrywania, by je zatrzymać. Nasz plik będzie dostępny w bibliotece "Wideo" w katalogu użytkownika na dysku C.