Nasz telefon z Androidem może zostać skradziony lub możemy go łatwo zgubić, chociażby zostawiając go w restauracji. Na szczęście zgubienie lub kradzież telefonu nie oznaczają, że go nie odzyskamy. Nasz telefon możemy zlokalizować za pomocą Menedżera Urządzeń od Google. Oto, jak znaleźć i zlokalizować zgubiony lub skradziony telefon.
Google posiada wbudowane narzędzie o nazwie "Menedżer urządzeń Android", które pozwala znaleźć zgubiony telefon. Przyda się w przypadku, gdy ktoś ukradł nam telefon lub gdy zgubiliśmy smartfona bądź tablet. Jest kilka zasad, o których musimy pamiętać, aby sukcesem zakończyć poszukiwania, ale w większości przypadków nie powinno być z tym problemów.
Jakie warunki muszą być spełnione, by skorzystać z Menedżera Urządzeń do precyzyjnej lokalizacji Androida?
Przede wszystkim musimy być zalogowani w telefonie na swoje konto Google. Jeśli w Androidzie nie byliśmy zalogowani na konto Google w momencie zagubienia telefonu, to niestety z Menedżera Urządzeń nie skorzystamy. Tu jednak problemu być nie powinno, gdyż zalogowanie się na konto Google jest wymagane chociażby do pobierania aplikacji ze Sklepu Play, a więc z pewnością większość użytkowników ma skonfigurowane konto w telefonie.
Drugą sprawą jest kwestia GPS - dobrze, gdy w telefonie ta funkcja była włączona w momencie zniknięcia telefonu, chociaż nie jest to w pełni wymagane do namierzenia. Włączony GPS zwiększa jednak dokładność lokalizacji, przez co łatwiej będzie nam znaleźć miejsce, w którym zgubiony telefon z Androidem aktualnie się znajduje. Jeśli jednak GPS mieliśmy wyłączony, to nadal jest szansa na udostępnienie lokalizacji za pomocą Wi-Fi - będzie ona jednak mniej dokładna lub może wskazywać miejsce, w którym telefon znajdował się jakiś czas temu.
Ostatnim wymaganiem jest połączenie z Internetem - niestety, o ile GPS jest zalecany, ale opcjonalny, o tyle połączenie z Internetem w telefonie jest obowiązkowe. Bez tego ani rusz - Menedżer nie pokaże nam aktualnej pozycji telefonu jeśli Androida nie będzie miał dostępu do Internetu.
Kilka zasad, których warto przestrzegać, wychodząc z domu z telefonem
Jak widać po powyższych wymaganiach, namierzenie telefonu wymaga przede wszystkim bycia zalogowanym na konto Google, a także dostępu do Internetu. Dobrze jest też mieć włączony GPS. Oto kilka zasad, o których powinniśmy pamiętać, gdy wychodzimy z domu.
Zostaw GPS włączony. Naprawdę - to już nie te czasy, w których GPS zjadał koszmarne ilości baterii, zwłaszcza, że teraz GPS może działać w dwóch trybach. Jeden to tryb wysokiej wydajności, którego faktycznie możemy odczuć na baterii, ale drugi to tryb oszczędzania baterii. Warto zatem po wyjściu z domu włączyć GPS właśnie w tym trybie oszczędzania, gdyż zwiększy to precyzję namierzenia i może się okazać kluczowe w znalezieniu telefonu.
Kolejnym elementem jest połączenie internetowe. Wiemy, że wielu z was stara się je oszczędzać, ale jeśli chcemy być zabezpieczeni przed utratą telefonu, to powinniśmy zawsze pozostawiać połączenie z danych komórkowych włączone. Jeśli boicie się, że któreś aplikacje wyczerpią wam miesięczny limit danych w tle, to możecie łatwo temu zapobiec poprzez ograniczenie użycia danych przez wybrane lub wszystkie aplikacje.
Jak skorzystać z Menedżera Urządzeń Android i znaleźć skradziony telefon
Pora przejść do samego lokalizowania i namierzania Androida. Odpowiada za to funkcja Menedżera Urządzeń Android i aby z niej skorzystać, musimy mieć w telefonie włączoną funkcję udostępniania lokalizacji dla aplikacji.
Aby to włączyć, przechodzimy do "Ustawienia > Dostęp do lokalizacji". Zaznaczamy na samej górze pole "Dostęp do mojej lokalizacji". W usługach lokalizacyjnych powinniśmy mieć także "Historię lokalizacji Google" - warto wejść do tej opcji i również ją włączyć, gdyż dzięki temu nawet jeśli nie uda nam się namierzyć aktualnej pozycji telefonu, to możemy sprawdzić, gdzie telefon znajdował się wcześniej.
By sprawdzić, gdzie nasz telefon się aktualnie znajduje, wystarczy na komputerze przejść na stronę Menedżera Urządzeń na stronach Google.
Przejdź do Menedżera Urządzeń Android
Oczywiście logujemy się za pomocą tego samego konta Google, z którego korzystamy w Androidzie. Jeśli do konta Google mamy przypisanych kilka urządzeń, to w panelu po lewej stronie możemy z rozwijanej listy wybrać, którego smartfona czy tablet chcemy namierzyć.
Po wybraniu wystarczy kliknąć w ikonę celownika, by namierzyć urządzenie na Mapach Google. Menedżer nawiąże połączenie z naszym telefonem i po chwili wyświetli się jego lokalizacja na mapie. Możemy też od razu zablokować zdalnie telefon ("Zablokuj"), wywołać funkcję kasowania wszystkich danych z telefonu ("Wymaż") lub zadzwonić na telefon ("Zadzwoń").