Jak naprawić błąd api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll przy uruchamianiu programów i gier
Wyświetla Ci się błąd o brakującym pliku api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll przy próbie uruchomienia gier lub programów typu Origin lub GOG Galaxy? Zobacz, jak to rozwiązać i w jaki sposób doinstalować brakujące pliki, które są potrzebne do działania wybranych aplikacji.
Ściągnąłeś nową grę, próbujesz ją uruchomić, a tam na ekranie wyświetla się błąd o brakującym pliku „api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll”? A może próbujesz uruchomić klienta gier typu Origin lub GOG Galaxy i wyświetla się ten błąd? Niestety, jest to często spotykana komplikacja. Na szczęście da się ją rozwiązać.
Błąd wyświetla się z powodu uszkodzonych lub brakujących bibliotek Microsoft Visual C++ 2015 / 2017 Redistributable. Rozwiązaniem jest odinstalowanie ich (jeśli mamy je zainstalowane), a następnie pobranie ich w najnowszej wersji ze strony Microsoftu i ponowne zainstalowanie. Jak to zrobić?
Krok 1: Usuń obecne biblioteki Microsoft Visual C++ 2015 lub 2017
Na sam początek warto jest usunąć obecne biblioteki Visual C++ w wersji 2015 lub 2017 (w zależności od tego, którą wersję posiadamy). W przypadku Windowsa 7, 8 i 8.1 prawdopodobnie będziemy posiadać wersję 2015 i na niej powinniśmy się skupić. W Windowsie 10 jest jednak prawdopodobne, że zamiast wersji 2015 znajdziemy wersję 2017 – wtedy to ją należy usunąć.
Aby to zrobić, wejdź do Panelu sterowania, a następnie przejdź do zakładki „Odinstaluj programy”. Znajdź na liście pakiet Microsoft Visual C++ 2015 lub 2017 (w wersji 14), zaznacz go i odinstaluj. Po odinstalowaniu uruchom komputer ponownie.
Krok 2: Pobierz nowy instalator pakietu Microsoft Visual C++ 2015 lub 2017
Po usunięciu pakietu Microsoft Visual C++ 2015 / 2017 Redistributable należy go pobrać ponownie z oficjalnej strony Microsoftu. W zależności od tego, czy usuwaliśmy wersję 2015, czy też 2017, należy pobrać odpowiednią z nich z linku poniżej:
Pobierz Visual C++ 2015 Redistributable
lub
Pobierz Visual C++ 2017 Redistributable
W przypadku wersji 2015 powyższy link prowadzi od razu w odpowiednie miejsce – wystarczy kliknąć w przycisk „Pobierz” i zaznaczyć wersje, które chcemy pobrać.
W przypadku wersji 2017 odnośnik do pobrania znajduje się na samym dole podlinkowanej wyżej strony. Po wejściu w powyższy link należy wybrać, czy chcemy pobrać wersję 32-bitową (x86) czy 64-bitową (x64).
Jeśli mamy system 32-bitowy, to pobieramy tylko wersję x86. Jeśli mamy system 64-bitowy, to pobieramy zarówno wersję x86 jak i x64 i instalujemy obydwie.
Krok 3: Zainstaluj ponownie Visual C++ 2015 / 2017 Redistributable
Po pobraniu instalatora odpowiedniej paczki Visual C++ Redistributable należy ją zainstalować. Jak wspomnieliśmy, jeżeli korzystamy z 32-bitowego systemu operacyjnego, to instalujemy tylko paczkę vc_redist.x86.exe. Jeżeli jednak mamy 64-bitowy system, to instalujemy obydwie – vc_redist.x86.exe oraz vc_redist.x64.exe.
Po zainstalowaniu Visual C++ Redistributable należy uruchomić komputer ponownie, aby pliki DLL zostały poprawnie zarejestrowane przez system. Po restarcie wszystkie gry i programy wymagające tych bibliotek powinny działać poprawnie.
Alternatywne rozwiązanie – automatyczne przeinstalowanie wszystkich bibliotek Visual C++ Redistributable
Powyższe rozwiązanie powinno wystarczyć do przywrócenia właściwego sposobu działania bibliotek Visual C++. Jeśli jednak tak się nie stało i nie chcesz za dużo kombinować z ręcznym usuwaniem i instalowaniem plików, to dobrym sposobem jest skorzystanie z programu Visual C++ AIO.
Visual C++ AIO to narzędzie, które automatycznie usuwa wszystkie biblioteki Visual C++ Redistributable z komputera, pobiera je na nowo, a następnie ponownie instaluje. To w pełni zautomatyzowane narzędzie.
Uruchom program, a następnie korzystając z domyślnych opcji rozpocznij proces przeinstalowywania wszystkich bibliotek Visual C++. Może to chwilę potrwać, ale po wykonaniu tych czynności wszystkie programy powinny działać teraz bez najmniejszych problemów.