Jak naprawić błąd certyfikatu Google w Androidzie po instalacji nieoficjalnego ROMu

Masz nieoficjalne oprogramowanie (tzw. Custom ROM) w swoim Androidzie i teraz nie możesz zalogować się do aplikacji Google? Wyświetla się informacja, że to urządzenie nie posiada certyfikatu Google? Zobacz, jak to naprawić.

Google postanowił nieco bardziej przejąć kontrolę nad swoim oprogramowaniem, które instalowane jest na smartfonach i tabletach. Android miał być początkowo całkowicie otwartym systemem, ale z biegiem czasu zaczęło to tworzyć problemy m.in. związane z bezpieczeństwem. W związku z tym Google postanowił, że każde urządzenie wydawane z Androidem i aplikacjami Google musi uzyskać specjalny certyfikat, potwierdzający m.in. jakość danego urządzenia.

Zmiany w certyfikacji urządzeń ORAZ oprogramowania Google

Google sprawił, że na urządzeniach bez certyfikatu Google nie można uruchomić aplikacji Google, czyli m.in. Sklepu Play, Map Google czy poczty Gmail. Ma to sprawić, że aplikacje Google (które dla większości osób są niezbędne) będą dostępne tylko dla urządzeń, które spełniają odpowiednie wymogi. Ma to ukrócić pojawianie się niezabezpieczonych smartfonów niskiej jakości np. od chińskich producentów.

Nawet jeśli niecertyfikowany producent doinstaluje aplikacje Google za pomocą pakietu Open GAPPS lub innego podobnego, to i tak nic to nie da. Przy próbie zalogowania się na konto Google wyskoczy nam błąd o tym, że to urządzenie nie posiada certyfikatu Google i nie można na nim korzystać z aplikacji Google.

Okazuje się jednak, że zmiana ta dotknęła również osób, które instalują nieoficjalne oprogramowanie (tzw. custom ROMy) na normalnych, certyfikowanych urządzeniach. Gdy zainstalujemy w naszym smartfonie nieoficjalne oprogramowanie, to teoretycznie nasz telefon zostanie potraktowany jak nieznane urządzenie bez certyfikatu.

Przekonał się o tym posiadacz smartfona Google Pixel XL, który po zainstalowaniu zmodyfikowanej wersji Androida otrzymał komunikat, że jego urządzenie nie posiada certyfikatu (zrzut ekranu powyżej). Co w takiej sytuacji zrobić?

Zarejestruj swoje urządzenie, aby korzystać z aplikacji Google po zainstalowaniu nieoficjalnego oprogramowania

Na szczęście Google wyciągnął rękę do takich osób i daje możliwość zarejestrowania swojego urządzenia pod swoim kontem Google. Gdy to zrobimy, to oprogramowanie od Google uruchomi się normalnie i przejdziemy przez proces logowania bez problemu.

Aby to zrobić, należy zarejestrować swoje urządzenie na stronie Google, podając identyfikator GFS Android ID. Zobaczmy, jak wyciągnąć ten identyfikator ze smartfona i jak go zarejestrować na swoim koncie Google.

Do wyciągnięcia GFS Android ID użyjemy specjalnej aplikacji o nazwie Device ID. Jako że nie możemy korzystać ze Sklepu Play, to musimy pobrać aplikację ręcznie. Plik APK z aplikacją Device ID można pobrać z serwisu APKMirror:

Pobierz Device ID w wersji APK

Możesz plik ściągnąć bezpośrednio w telefonie lub zrobić to na komputerze, a następnie skopiować plik APK do pamięci wewnętrznej lub na kartę SD telefonu za pomocą kabla USB.

Gdy plik APK z aplikacją Device ID masz już w smartfonie, to uruchom teraz w Androidzie dowolną aplikację do przeglądania plików (Menedżer plików / Pliki). Wyszukaj plik APK i uruchom go, a następnie potwierdź instalację.

Jeżeli nie możesz zainstalować aplikacji, to wejdź do „Ustawienia > Zabezpieczenia” i zaznacz pole „Nieznane źródła”, aby móc instalować aplikacje spoza Sklepu Play, a następnie spróbuj uruchomić plik APK ponownie.

Po uruchomieniu aplikacji znajdziesz tu pole Google Services Framework, a pod nim twój identyfikator. Zapisz go sobie, gdyż będzie Ci za chwilę potrzebny.

Mając identyfikator GSF Android ID, przejdź pod poniższy adres i zaloguj się na swoje konto Google:

Przejdź do rejestracji urządzenia w Google

Na powyższej stronie wpisz swój identyfikator w polu GSF Android ID i kliknij „Zarejestruj”.

Twoje urządzenie zostanie zarejestrowane na koncie Google i możesz teraz zalogować się w Sklepie Play i we wszystkich innych aplikacjach Google w smartfonie.

Komentarze