Jak naprawić błąd Pluggable.php na stronie WordPress

W dzisiejszym poradniku chcielibyśmy skupić się na konkretnym błędzie, który często pojawia się na stronach i blogach działających w oparciu o platformę Wordpress. Jeżeli podczas użytkowania swojej witryny internetowej dostrzeżesz komunikat o błędzie zatytułowany "Pluggable.php", warto samemu spróbować go naprawić. Z tego poradnika dowiesz się, jak to zrobić w kilku prostych krokach.

Błędy takie jak wspomniany w pierwszym akapicie Pluggable.php pojawiają się najczęściej wówczas, gdy na naszej stronie instalujemy nowe wtyczki bądź też wprowadzamy - nawet niewielkie - zmiany w kodzie. Tego typu komunikaty pojawiają się przede wszystkim na skutek błędnego zaimplementowania dodatku czy pluginu, który z jakichś przyczyn nie jest kompatybilny z naszą witryną. Tego typu sytuacje mogą zdarzyć się każdemu, na szczęście metoda na ich rozwiązanie jest bardzo prosta. Wpierw jednak przyjrzyjmy się komunikatowi, jakie może pojawić się na naszej stronie:

Co zrobić z takim komunikatem, a przede wszystkim - z blokadą strony, jaka pojawi się po jego wyświetlenu? Otóż w dość prosty sposób możemy rozwiązać tego typu problemy. Przede wszystkim musimy przyjrzeć się samemu komunikatowi, a potem podjąć odpowiednie kroki.

Usuwanie błędów Pluggable.php z Wordpress

W celu rozwiązania naszego problemu przeglądamy uważnie informacje na temat błędu - zwykle zamieszczona jest tam informacja, w której dokładnie linii tekstu pojawił się problem. W podanym przez nas powyżej przykładzie znajdziemy informację, ze błąd wystąpił "on line 1179", czyli w linii 1179 pliku pluggable.php.

W takim razie pierwsza rzecz, jaka powinna być przez nas wykonana gruntowna edycja kodu we wspomnianym pliku pluggable. Logujemy się zatem do hostingu naszej strony - z poziomu menedżera plików dostarczanego przez naszego hostingodawcę bądź też za pomocą klienta FTP. Kolejny krok, jaki trzeba teraz wykonać, to prawidłowo odnaleźć plik, gdzie znajduje się błąd. Ścieżkę folderów mamy podaną w komunikacie błędów, a zatem po prostu postępujemy zgodnie z poleceniami Wordpressa. Kiedy już otworzymy ostatni folder (np. wp-includes), pobieramy plik pluggable.php na nasz komputer.

Kolejny krok, jaki należy wykonać, to otworzyć plik pluggable.php za pomocą Notatnika, a jeszcze lepiej innego notatnika przeznaczonego do edycji kodu. Najlepiej takiego, który zawiera numerację linii (np. Notepad++). Po otwarciu pliku przechodzimy do linii, w której ma znajdować się błąd blokujący dostęp do naszej witryny, blogu czy sklepu internetowego.

Znajdziemy tutaj informację o błędzie. Np. o niezgodności z jakąś wtyczką, którą niedawno zainstalowaliśmy. Bądź też z tzw. snippetem, czyli krótkim kodem, który wkleiliśmy na naszą stronę, a który przestał właśnie działać. W przypadku wtyczki sprawa jest banalnie prosta - z poziomu Kokpitu Wordpressa odnajdujemy zakładkę Wtyczki (lewy pasek menu), a dalej - wyłączamy wtyczkę podejrzaną o psucie naszej strony. Można też dla pewności wyłączyć wszystkie wtyczki, jeżeli nie spowoduje to nadmiernego zamieszania na naszej stronie.

Jeżeli jednak błąd spowodowany jest przez snippet - sprawa jest nieco trudniejsza. Możemy próbować odnaleźć miejsce (np. plik functions.php), gdzie został wklejony nieaktywny kod. Ale w takim wypadku najczęściej warto po prostu zwrócić się do specjalisty. Przy czym nie musi to od razu oznaczać wynajmowania programisty. Często można samemu wyszukać rozwiązanie błędu, np. wklejając komunikat z pluggable.php do wyszukiwarki Google. Albo wpisując zapytanie na forach internetowych poświęconych Wordpressowi. Pomoc napewno się znajdzie.

Także w komentarzach pod tym poradnikiem możecie zgłaszać swoje problemy. Chętnie odpowiemy na nie bądź zasugerujemy sposoby rozwiązania kłopotów. Piszcie też, jeżeli poszukujecie podobnych poradników na temat Wordpressa, a nie możecie znaleźć odpowiednich tematów w sieci. Przygotujemy odpowiednie materiały.

Komentarze