Jak naprawić menu kontekstowe Windows 10
Jeżeli masz problemy z menu kontekstowym w systemie Windows 10, dobrze trafiłeś. Z tego poradnika dowiesz się co zrobić, kiedy menu kontekstowe na Pulpicie zwalnia lub uruchamia się wadliwie. Zapraszamy do naszego poradnika.
Dostęp do menu kontekstowego w Windows uzyskujemy, klikając prawym przyciskiem myszy - np. na Pulpicie systemowym, na pasku zadań, ikonach plików itp. W ten sposób uzyskujemy szybki dostęp do dodatkowych akcji i funkcji powiązanych z danym komponentem systemu Windows.
Jeżeli idzie o Windows 10, to niektórzy użytkownicy tego systemu narzekają, że menu kontekstowe włącza się zbyt wolno, jest trudno dostępne bądź też w ogóle nie reaguje na prawe kliknięcie myszką. Spróbujmy rozwiązać te problemy za pomocą poniższego poradnika.
Metoda pierwsza - Edytor rejestru
Zacznijmy od najprostszego sposobu, który pozwoli na przyśpieszenie działania menu kontekstowego w Windows 10. Nasz sposób będzie wymagał skorzystania z Edytora rejestru. Narzędzie to możemy uruchomić z poziomu wyszukiwarki systemowej Windows (wpisując jego nazwę), bądź też za pomocą skrótu klawiszowego Windows + R, a następnie regedit i Enter.
Po otwarciu Edytora rejestru w lewym pasku menu odnajdujemy następującą ścieżkę:
W folderze ContextMenuHandlers znajdziemy kilka innych folderów noszących nazwę igfxcui oraz igfxDTCM. Jeżeli nie widzisz tych folderów, znaczy że korzystasz z karty graficznej Nvidia. Wówczas powinien być widoczny folder o nazwie NvCplDesktopContext. W zależności od tego, jaki folder widzimy, kasujemy NvCplDesktopContext lub igfxcui oraz igfxDTCM. Klikając prawym przyciskiem myszy na folder i wybierając odpowiednie polecenie.
Po usunięciu wspomnianych folderów menu kontekstowe powinno działać szybciej. Nie trzeba uruchamiać komputera, ani wykonywać żadnych innych dodatkowych czynności. Oczywiście, zamykamy Edytor rejestru i testujemy, czy sposób okazał się być dobrym rozwiązaniem.
Metoda druga - ShellExView
Jeżeli nie chcemy korzystać z Edytora rejestru, bo wydaje się nam on zbyt skomplikowany (lub z jakichkolwiek innych powodów), możemy użyć innego rozwiązania. To darmowy program ShellExView, który wykonuje podobną pracę w naszym komputerze.
Po pobraniu i zainstalowaniu ShellExView uruchamiamy program. Następnie na liście odnajdujemy jedną z dwóch pozycji:
- NVIDIA CPL Context Menu Extension - jeżeli korzystamy z karty graficznej Nvidia
- TheDesktopContextMenu Class oraz TheDesktopContextMenu Class - jeżeli korzystamy z karty graficznej Intela
W obu przypadkach klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonę folderu i wybieramy opcję o nazwie "Disable Selected Items". Potem zamykamy program, a zmiany powinny być wprowadzone natychmiastowo i bez konieczności ponownego uruchamiania naszego komputera.
Na koniec, jeżeli nadal będziecie mieli jakieś problemy z menu kontekstowym w Windows 10, zachęcamy do opisywania ich w komentarzach pod tym tekstem. Postaramy się udzielić odpowiedzi na wszystkie pytania i zaproponować najlepsze ich rozwiązania. Oczywiście, jeżeli są dostępne ;)