Jak obejść limit bezpłatnych artykułów na stronach z newsami

Czytacie często strony z newsami i wiadomościami, na których działa tzw. system piano? Irytuje was, że po przeczytaniu np. 10 artykułów reszta tekstów jest ograniczona do połowy i musicie wykupić abonament, żeby nadal czytać całe newsy? Nie martwcie się. Istnieje sposób, który umożliwia ominięcie limitu darmowych artykułów na tego typu stronach.

Blokowanie treści po przeczytaniu kilku artykułów na stronie robi się coraz popularniejsze. W Stanach Zjednoczonych system ten działa już od jakiegoś czasu, w Polsce dopiero raczkuje, jednak coraz więcej serwisów decyduje się na wprowadzanie abonamentu na swoje wywiady, artykuły czy zwykłe newsy.

Taka taktyka nazywana jest Systemem Piano i działa zazwyczaj w takiej formie, że za darmo możemy na danej stronie przeczytać kilka lub kilkanaście tekstów. Po wykorzystaniu limitu darmowych artykułów okaże się, że każdy kolejny tekst wyświetla się tylko w części (np. sam nagłówek i kilka pierwszych zdań). Reszta jest niewidoczna i pojawia się komunikat o tym, że wyczerpaliśmy limit bezpłatnych artykułów - jeśli chcemy czytać dalej, to musimy wykupić abonament.

W jaki sposób można obejść limit bezpłatnych artykułów?

Okazuje się, że jest metoda, która umożliwia ominięcie tej blokady. Na dodatek, jest to bardzo prosty sposób. Serwisy internetowe muszą (pomimo blokad abonamentowych) udostępniać swoje treści dla bota Google, aby ten mógł indeksować strony i wyświetlać je w wynikach wyszukiwania. Googlebot w takim wypadku nie ma nałożonych limitów bezpłatnych artykułów. Jedyne więc, co musimy zrobić, to ustawić przeglądarkę w taki sposób, abyśmy byli na danej stronie rozpoznawani jako Bot Google'a. To bardzo łatwe i zajmie nie więcej, niż minutę – wystarczy przeglądarka Firefox lub Chrome i dwie wtyczki.

Omijanie limitu darmowych artykułów w przeglądarce Firefox

Musimy pobrać dwie wtyczki, które umożliwią podszycie się nam pod bota Google na wybranej stronie. W tym celu pobieramy dwa poniższe rozszerzenia:

Pobierz RefControl dla Firefox
Pobierz User Agent Switcher dla Firefox

Instalujemy oba rozszerzenia w przeglądarce. Zaczniemy od konfiguracji RefControl – w górnym prawym rogu przeglądarki znajdziemy ikonę RefControl (dwie kartki). Klikamy strzałkę obok niej i wybieramy „Opcje RefControl”.

Pojawi się nowe okno. Klikamy w przycisk „Dodaj stronę” i w polu „strona” wpisujemy adres serwisu, na którym chcemy odblokować artykuły zabezpieczone systemem piano. Następnie w sekcji „Akcja” zaznaczamy pole „Własne” i wpisujemy w nim adres https://www.google.com/. Klikamy OK i powtarzamy ten proces dla każdego serwisu, w którym chcemy odblokować artykuły czy inne treści.

Gdy już to zrobimy, to możemy zamknąć okno RefControl. Teraz pora ustawić rozszerzenie User Agent Switcher, dzięki któremu będziemy rozpoznawani jako Googlebot. W Firefox wciskamy przycisk „Alt”, aby wysunąć pasek menu na samej górze. Wybieramy w nim „Narzędzia > Default User Agent > Edit User Agents...”.

Musimy dodać samemu odpowiednią pozycję dla Googlebota. W tym celu klikamy „New > User Agent” i wypełniamy dwa poniższe pola:

Description: Googlebot
User Agent: Mozilla/5.0 (compatible; Googlebot/2.1; +http://www.google.com/bot.html)

Potwierdzamy dodanie Googlebota przyciskiem OK. Gdy już wszystko mamy gotowe, to teraz wystarczy przejść na stronę z zabezpieczonymi artykułami. Ponownie wciskamy klawisz „Alt”, aby wysunąć menu Firefoksa i klikamy „Narzędzia > Default User Agent” i z rozwijanej listy wybieramy „Googlebot”. Strona się odświeży i artykuły będą dostępne bez limitów.

Omijanie limitu darmowych artykułów w przeglądarce Chrome

W przeglądarce Chrome możemy zrobić to tak samo – dla przeglądarki Google'a również dostępne są rozszerzenia Referer Control oraz User Agent Switcher, ale ich obsługa wygląda nieco inaczej. Konfiguracja jest jednak dokładnie taka sama – wpisujemy te same wartości.

Pobierz Referer Control dla Chrome
Pobierz User Agent Switcher dla Chrome

Po zainstalowaniu rozszerzeń wyświetlone zostaną ich ikony w górnym prawym rogu Chrome. Najpierw klikamy w ikonę globusa, aby dostosować rozszerzenie Referer Control. Musimy tu dodać adresy stron, na których chcemy odblokować artykuły i przypisać do nich adres Google.

W polu „enter site” wpisujemy adres strony z newsami, a następnie po prawej stronie zaznaczamy pole „Custom”. W polu na pomarańczowym tle dopisujemy adres „https://www.google.com”. Powtarzamy to dla każdej strony, na której chcemy odblokować artykuły.

Gdy już to zrobimy, to musimy teraz dodać Googlebot do dodatku User Agent Switcher. W tym celu klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonie User Agent Switcher i wybieramy „Opcje”.

Pojawi się lista, do której możemy dodać swojego „User-agenta”. Na samej górze wypełniamy poniższe pola:

New User-agent name: Googlebot
New User-Agent String: Mozilla/5.0 (compatible; Googlebot/2.1; +http://www.google.com/bot.html)
Group: Googlebot
Indicator Flag: GB

Następnie klikamy w przycisk „Add”, aby dodać go do listy. I to wszystko – teraz wystarczy, że przejdziemy na stronę z zablokowanymi artykułami, a następnie klikniemy w ikonę „User agent switcher” i z rozwijanej listy wybierzemy „Googlebot > Googlebot”. Artykuły wyświetlą się w całości.

Komentarze