Jak obsługiwać Facebooka, YouTube, Instagram i inne z jednego miejsca
Serwisów społecznościowych oraz ich pochodnych jest mnóstwo. Jeśli korzystacie z wielu z nich, to zapewne wiecie, ile czasu każdego dnia może nam zejść na sprawdzenie każdego z nich, przejrzenie nowości i odpisanie na wiadomości. Na szczęście jest serwis HootSuite, który umożliwia zarządzanie i przeglądanie wszystkich serwisów w jednym miejscu.
HootSuite to głównie narzędzie dla osób, które z serwisów społecznościowych korzystają bardziej profesjonalnie, np. prowadząc fanpage'a na Facebooku czy utrzymując stały kontakt ze swoimi fanami. Nie zmienia to jednak faktu, że HootSuite możemy swobodnie wykorzystać do celów prywatnych i po prostu korzystać z niego do szybkiego sprawdzania nowości we wszystkich serwisach jednocześnie.
Rejestracja w HootSuite
Aby dodać swoje konta społecznościowe i zarządzać nowościami, należy posiadać konto w serwisie HootSuite. Na szczęście nie musimy wypełniać długich formularzy - wystarczy, że zalogujemy się na stronie za pomocą naszego konta na Facebooku, Google Plus lub Twitterze.
W kolejnym kroku wybieramy, jakie konta chcemy dodać do listy. Do dyspozycji mamy Google Plus (zarządzanie stroną), LinkedIn, Twitter oraz inne. Nie ma tu wymienionych wszystkich kont, gdyż wyświetlają się tutaj tylko te, które mają oficjalne wsparcie. Resztę kont, takich jak YouTube czy Instagram, dodamy po rejestracji za pomocą odpowiednich rozszerzeń dostępnych wewnątrz serwisu HootSuite.
Dodając każde konto wyświetli się nowe okno, w którym musimy zalogować się na wybrany profil i potwierdzić przyciskiem OK autoryzację aplikacji HootSuite, tak aby mogła sprawdzać wiadomości i publikować posty w naszym imieniu.
Konfiguracja HootSuite
Po udanej rejestracji i wybraniu początkowych kont z dostępnych serwisów społecznościowych wyświetli się ekran główny serwisu. Interfejs podzielony jest na sekcje / zakładki, w których z kolei wyświetlane są pomniejsze panele, czyli strumienie nowości z wybranych serwisów. W każdym panelu możemy umieścić inny serwis społecznościowy i wyświetlać obok siebie np. strumień aktywności z Facebooka, Twittera oraz innych stron.
Dodawanie panelu jest bardzo proste. Wystarczy zwrócić uwagę na okienko "Add a stream" (Dodaj strumień). Za pomocą rozwijanego menu wybieramy, które konto chcemy dodać do panelu (np. Facebook).
Następnie wybieramy, jakie dokładnie informacje z Facebooka mają być wyświetlane w ramach dodawanego panelu. Mamy do wyboru News Feed (cały strumień aktualności), Statuses (tylko aktualizacje statusów), Photos (tylko zdjęcia dodane przez znajomych na FB), Videos (tylko filmy), Wall Posts (tylko posty dodane na naszej tablicy przez znajomych) oraz Events (tylko wydarzenia).
Klikamy w wybrany element i zauważymy, że panel zostanie automatycznie utworzony i wyświetla tylko te informacje, które wybraliśmy z danego serwisu społecznościowego. Możemy teraz utworzyć kolejny panel obok, który wyświetli inny rodzaj informacji z Facebooka lub z zupełnie innego serwisu społecznościowego.
W każdej zakładce (sekcji) możemy stworzyć dowolną ilość różnych paneli. Co więcej, użytkownik ma możliwość stworzenia dowolnej ilości zakładek, w których wyświetlane będą zupełnie różne zestawy paneli. Aby utworzyć nową zakładkę, wystarczy kliknąć przycisk "+" obok zakładek - zupełnie tak, jak podczas otwierania nowej karty w przeglądarce internetowej.
Dzięki tak rozbudowanemu systemowi możemy każdą zakładkę poświęcić osobnym serwisom i wyświetlać w osobnych panelach poszczególne sekcje obok siebie. Możliwości jest bardzo wiele - zakładki mogą być poświęcone danym serwisom lub danemu rodzajowi informacji (osobno wiadomości prywatne, aktualności etc.).
Dodawanie Instagramu, YouTube'a i innych
Wspomniane serwisy nie są oficjalnie obsługiwane przez HootSuite, ale bez problemu możemy je dodać za pomocą tzw. Apps, czyli po prostu rozszerzeń serwisu. W oknie dodawania panelu (strumienia), należy przejść do zakładki "Apps" i kliknąć "Get more apps".
Wyświetlone zostanie nowe okno, w którym znajdziemy dostępne rozszerzenia z podziałem na płatne oraz darmowe. Niestety sporo rozszerzeń wymaga opłacania miesięcznego abonamentu, ale na szczęście w przypadku Instagramu czy YouTube'a znajdziemy darmowe alternatywy.
Wystarczy przejść do zakładki "Free apps" i wyszukać na liście interesujące nas pozycje, a następnie kliknąć w przycisk "Install this app". Aplikacja zostanie zainstalowana i odpowiednie panele dodane do naszej zakładki.
Następnie należy kliknąć w przycisk "Connect" na każdym z nich, zalogować się na swoje konto i potwierdzić autoryzację. Po chwili wyświetlą się najnowsze zdjęcia nadesłane przez znajomych w Instagramie, a także lista naszych subskrypcji na YouTube.