Jak obsłużyć telefon z poziomu ekranu blokady w Androidzie

Odblokowanie ekranu, wyświetlenie listy aplikacji i znalezienie interesującej nas pozycji może zająć nam chwilę czasu. Warto zatem spróbować aplikacji Start - niecodziennego zamiennika dla ekranu blokady, który pozwala dzwonić, sprawdzać Facebooka i uruchamiać błyskawicznie aplikacje z poziomu zablokowanego telefonu.

Wśród aplikacji na Androida znajdziemy sporo pozycji, które wpływają na ekran blokady, zmieniając jego wygląd bądź dodając nowe funkcje. Jednak aplikacja Start zmienia go nie tyle pod względem wyglądu, co pod względem funkcjonalności. Przede wszystkim sama nazwa już wskazuje na zmianę zastosowania - nie ma to być tylko ekran blokady z datą i godziną, ale prawdziwy ekran startowy, z poziomu którego możemy szybko przejść do potrzebnych sekcji telefonu od razu po wyciągnięciu smartfona z kieszeni.

Jak działa Start na Androidzie

Po zainstalowaniu i uruchomieniu aplikacji, Start zostanie naszym domyślnym programem do obsługi ekranu blokady. Z pozoru aplikacja wygląda standardowo - na górze znajduje się zegar, a na dole przycisk do odblokowywania.

Różnicę widać w momencie, w którym dotkniemy palcem przesuwanego przycisku. Zauważymy, że wyświetlą się dodatkowe ikony - po najechaniu na nie palcem rozwiną się aplikacje należące do danej grupy. Start automatycznie kategoryzuje nasze aplikacje i dzięki temu szybko znajdziemy tu dostęp do ostatnio używanych aplikacji, do programów społecznościowych czy multimedialnych, a także do wiadomości i innych (istnieje możliwość ręcznego dodawania aplikacji do wybranych grup).

Start umożliwia także szybkie wykonywanie połączeń - gdy przesuniemy przycisk w stronę słuchawki, na ekranie wyświetlą się dymki z ostatnimi kontaktami. Możemy szybko wybrać kontakt i błyskawicznie zadzwonić do znajomego lub wysłać mu wiadomość. Nie musimy do tego celu specjalnie otwierać książki adresowej.

Kolejne ułatwienie to pionowy pasek po lewej stronie ekranu. Wyświetla on odnośniki do Facebooka, kanałów RSS, odtwarzacza muzyki, kanałów YouTube, galerii zdjęć, pogody Yahoo i innych. Nie są to jednak zwykłe odnośniki, które po stuknięciu przeniosą nas do aplikacji - to samodzielne, wysuwane panele, które wyświetlają odpowiednie informacje na ekranie blokady.

Każdy z odnośników możemy wysunąć przeciągnięciem palcem w prawo bezpośrednio na ekran.

Wyciągnięcie ikony Facebooka spowoduje wyświetlenie okienka ze strumieniem aktywności - możemy błyskawicznie przeglądać ostatnie aktualności bez potrzeby uruchamiania ciężkiej aplikacji społecznościowej. Wysunięcie panelu z pogodą spowoduje wyświetlenie informacji pogodowych, a ikona z nutką pozwala wysunąć panel do kontrolowania odtwarzania muzyki.

Panele można także wykorzystać np. do subskrypcji kanałów na YouTube czy RSS. Wtedy po wysunięciu wyświetlą się najnowsze filmy z wybranych kanałów czy najnowsze wiadomości z wybranych serwisów - wszystko na ekranie blokady, dostępne tuż pod ręką, bez potrzeby przechodzenia w głąb telefonu.

Ustawienia i personalizacja

Nie zabrakło także ustawień - możemy w nich między innymi dostosować aplikacje, które mają się wyświetlać w wybranych grupach. Oczywiście wygląd ekranu blokady jest również podporządkowany naszym gustom.

Bez problemu możemy ściągać gotowe kompozycje lub zmieniać tło ekranu blokady. Całość do tego chodzi niesamowicie sprawnie i nie zacina się, co wydawałoby się oczywiste przy tylu funkcjach. Jeżeli chcecie szybko korzystać ze swojego Androida i często sięgacie do kieszeni po telefon aby sprawdzić Facebooka, wiadomości czy inne serwisy, to Start będzie stanowił nieocenioną pomoc w korzystaniu ze smartfona.

Komentarze