Spis treści
Zagraniczne serwisy filmowe typu Netflix są niedostępne w Polsce i wielokrotnie pisaliśmy o tym, jak obejść ograniczenia regionalne za pomocą VPN lub Proxy. Obecnie jest jednak jeszcze jedna metoda, która nie spowalnia łącza i umożliwia dostęp do wszystkich serwisów filmowych oraz muzycznych.
Netflix to tylko wierzchołek góry lodowej. W Polsce nie mamy dostępu też do innych serwisów streamingowych, nie tylko filmowych, ale także i muzycznych - jako przykład można wymienić chociażby Pandorę. Fani anime z pewnością znają serwis Crunchyroll, który zajmuje się legalnym strumieniowaniem anime i azjatyckich dram - na terenie Polski dostępnych mamy jednak tylko kilka serii, reszta jest niedostępna ze względu na brak licencji.
Sytuacja zmienia się, gdy logujemy się do tych serwisów ze Stanów Zjednoczonych - wtedy możemy z nich korzystać, rejestrować konta i oglądać materiały. Możemy sprawić, że będziemy widoczni jako rezydenci USA np. za pomocą tunelowania łącza przez VPN lub poprzez użycie serwerów Proxy - strasznie to jednak spowalnia prędkość transferu, nawet na polskich stronach. Jest jeszcze trzecia metoda - serwery DNS.
Jak serwery DNS mogą pomóc w ominięciu blokady regionalnej?
Serwery DNS odpowiadają za przekierowanie nas we właściwe miejsce po wpisaniu adresu strony. DNS rozpracowują adres strony i kierują nas na odpowiedni adres IP. Domyślnie korzystamy z serwerów DNS naszego operatora, ale możemy je dowolnie zmieniać w ustawieniach. Mechanizm ten można wykorzystać do ominięcia blokad regionalnych bez spowalniania łącza.
Niektóre serwisy oferują własne serwery DNS - jeśli je wpiszemy w ustawieniach karty sieciowej lub routera, to bez problemu połączymy się z niedostępnymi w naszym regionie serwisami, a na dodatek nie wpłynie to negatywnie na prędkość pobierania plików czy otwierania stron, które są dla nas normalnie dostępne. Połączenie tunelowe, ukrywające naszą tożsamość i wskazujące na to, że mieszkamy w Stanach, zostanie nawiązane tylko wtedy, gdy strona, na którą wejdziemy, będzie niedostępna w naszym regionie. W przypadku zwykłych stron żaden mechanizm przekierowujący się nie uaktywni, więc nasz transfer nie zostanie ograniczony przez dalekosiężne połączenia. Niestety, taka usługa zazwyczaj jest płatna, ale powstał nowy serwis Tunlr, który obecnie jest w fazie Beta i oferuje darmowe serwery DNS, które dają dostęp do Netflix, CrunchyRoll, Comedy Central, Pandora, FOX i wielu innych.
Jak korzystać z serwerów DNS Tunlr za darmo i ominąć blokady regionalne?
Przede wszystkim musimy zarejestrować się w serwisie Tunlr póki trwa darmowa beta. Nie wiadomo, ile dokładnie potrwa jeszcze okres testowy, więc warto założyć konto jak najszybciej.
Zarejestrować się możemy za pomocą konta Google lub Facebook bądź możemy założyć całkowicie nowe konto. Po rejestracji wyświetli się komunikat, że aby odblokować Netflixa, należy wykonać niewielkie zadanie - udostępnić post o serwisie Tunlr na Facebooku lub zaprosić drugą osobę do korzystania z tej usługi. Najprościej udostępnić post na Facebooku.
Teraz możemy przejść do głównego profilu naszego konta, gdzie znajdziemy adresy DNS (po lewej stronie), które musimy wpisać na komputerze, a także listę serwisów internetowych, które są odblokowane na naszym koncie (po prawej stronie).
Zacznijmy od konfiguracji DNS. Jest to dość proste - aby połączyć się z tymi serwerami DNS na naszym komputerze, należy dokonać zmian w ustawieniach karty sieciowej. W tym celu przechodzimy do menu Start / ekranu startowego, a następnie wyszukujemy funkcji o nazwie "Centrum sieci i udostępniania".
Po wybraniu jej wyświetli się nowe okno - w menu bocznym klikamy w odnośnik "Zmień ustawienia karty sieciowej". Pojawi się lista wszystkich kart sieciowych w komputerze. Jeśli łączymy się bezprzewodowo, to karta prawdopodobnie będzie nosić nazwę "Wireless", "Połączenie sieci bezprzewodowej" lub "Wi-Fi". Jeśli łączymy się po kablu, to znajdziemy tu połączenie "Ethernet" lub "Lokalne".
W zależności od naszej karty i sposobu łączenia się klikamy prawym przyciskiem na odpowiednią pozycję i wchodzimy do "Właściwości".
Pojawią się opcje karty sieciowej - na liście protokołów zaznaczamy "Protokół internetowy TCP/IPv4" i klikamy w przycisk "Właściwości".
W nowym oknie pojawią się ustawienia protokołów - na samym dole zaznaczamy pole "Użyj następujących adresów DNS" i przepisujemy adresy, które wyświetlają się na stronie Tunlr w naszym Dashboard. Zapisujemy zmiany przyciskiem OK. Konfiguracja zakończona.
Korzystanie z serwerów DNS Tunlr
Po zapisaniu zmian w DNS możemy teraz korzystać z serwisów, które są odblokowane na naszym koncie. Gdy teraz przejdziemy do serwisu Netflix lub Pandora, to zauważymy, że otwiera się on bez problemu i nie ma już komunikatu o tym, że strona jest niedostępna w naszym kraju.
Wspomniałem powyżej, że po zalogowaniu się na nasze konto Tunlr wyświetla się lista serwisów, które są dla nas odblokowane - tak, domyślnie nie są odblokowane wszystkie strony i musimy je ręcznie dodać. W tym celu przechodzimy do Tunlr i logujemy się na naszym koncie (zakładka Dashboard).
Po prawej stronie znajdziemy panel "Services". Aby dodać tu kolejne serwisy do odblokowania, należy kliknąć w przycisk "Click here to add / remove services".
Znajdziemy tu listę obsługiwanych stron, które blokują dostęp z innych krajów. Aby je dodać do listy odblokowanych serwisów, należy je włączyć przyciskiem "On". Zostaną one dodane do naszej listy usług i po paru minutach będziemy mogli z nich korzystać, wykorzystując wcześniej wpisane adresy DNS.