Jak odblokować strony zablokowane przez szefa lub dostawcę Internetu
Szef zablokował w pracy dostęp do Facebooka, YouTube’a oraz innych serwisów społecznościowych? Nie martw się! Wciąż można uzyskać dostęp do tych serwisów. Wszystkie zabezpieczenia można obejść za pomocą niewielkiego rozszerzenia do przeglądarki Google Chrome.
Sieć w miejscu pracy często jest pełna blokad i ograniczeń - w końcu nasz szef nie chce, abyśmy oglądali filmy na YouTube czy rozmawiali ze znajomymi na Facebooku w godzinach pracy. Niemniej jednak wszystkie zabezpieczenia da się obejść i tak jest również w tym wypadku.
Aby odblokować strony zablokowane w sieci, należy użyć przeglądarki Google Chrome i zainstalować ze sklepiku Chrome Web Store darmowe rozszerzenie o nazwie friGate - unlock sites. Wystarczy, że przejdziemy pod powyższy link i klikniemy w przycisk “Za darmo”, a następnie potwierdzimy chęć instalacji przyciskiem “Dodaj”.
friGate ulokuje ikonę programu tuż obok paska adresu, po prawej stronie. Klikając w ikonę przełączamy działanie programu na włączone lub wyłączone. Gdy właczymy rozszerzenie dostęp do stron będzie znów możliwy, zatem portale pokroju Facebook czy YouTube będą dla nas dostępne.
Jak działa rozszerzenie?
Rozszerzenie korzysta z prostej metody serwerów proxy. Jednak nie łączy się z losowymi serwerami w celu ominięcia zabezpieczeń. friGate posiada własną bazę stron, które są odblokowywane za jego pomocą. Jeżeli wejdziemy na stronę i friGate wykryje, że jest ona dla nas zablokowana, to nasze połączenie z tą stroną zostanie automatycznie przeprowadzone za pomocą serwera pośredniczącego. To świetne rozwiązanie, które sprawdzi sie zarówno we firmie, gdzie administrator sieci zablokował dostęp do najpopularniejszych stron pracownikom, jak również w domu.
Dodatkowe funkcje
friGate posiada własną listę stron, które są tunelowane przez serwery proxy. Możemy jednak samemu dodawać adresy stron, które nam nie działają. W tym celu należy kliknąć prawym przyciskiem w ikonę rozszerzenia, a następnie przejść do opcji. Znajdziemy tutaj panel z listami stron - domyślnie jest tu jedna lista ‘friGate’ z listą stron stworzoną przez twórców.
Możemy poniżej wpisać nazwę własnej listy, a następnie wejść do niej i dodać własne adresy stron. Dodając adres strony możemy określić sposób pomijania zabezpieczeń.
Dwa pierwsze opierają się na automatycznym algorytmie, który sprawdza dostępność strony i aktywuje tunelowanie przez proxy tylko wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Jeżeli jednak chcemy z daną stroną zawsze się łączyć za pomocą proxy, to wystarczy, że zaznaczymy opcję “proxy always on”.