Telefon wpadł Ci do umywalki, toalety, basenu lub po prostu został zalany wodą lub jakimś napojem? To jeszcze nie wyrok dla telefonu lub tabletu, wciąż można go odratować.
Oczywiście szanse na odratowanie telefonu są za każdym razem zupełnie inne. Wszystko zależy od tego, jaka jest obudowa telefonu, ile wody się przedostało do środka oraz ile czasu urządzenie spędziło we wodzie. Trzeba jednak pamiętać, że kontakt z wodą w żadnym wypadku nie musi świadczyć o tym, że urządzenie jest kompletnie zepsute. Nawet jeśli nie działa tuż po wyjęciu z wody.
Czego definitywnie NIE należy robić
Zanim przejdziemy do porad związanych ze suszeniem telefonu, warto wymienić kilka rzeczy, których robić NIE powinniśmy.
Jeśli telefon podczas zalania był wyłączony, to nie należy go teraz uruchamiać. Powinniśmy także unikać ogrzewania go lub schładzania np. poprzez suszarkę, mikrofalówkę czy lodówkę.
Nie należy w telefon dmuchać ani nim potrząsać bądź wciskać żadnych przycisków, gdyż może to spowodować dalsze rozprzestrzenienie się wody we wnętrzu urządzenia do miejsc, do których jeszcze nie zdążyła dotrzeć.
Nie należy rozkręcać doszczętnie urządzenia na własną rękę, gdyż posiada ono ukryty wskaźnik kontaktu z wodą (widoczny na zdjęciu niżej). To zazwyczaj naklejka, która po kontakcie z wodą zmienia swój kolor na inny. W ten sposób serwisanci wiedzą, że telefon zaliczył „wodowanie” i nie otrzymamy naprawy w ramach gwarancji. Rozebranie urządzenia może spowodować, że woda przypadkiem dotrze do naklejki, podczas gdy w innym wypadku by do tego nie doszło.
Jak odratować zalany telefon?
1. Jeśli telefon nadal jest włączony po zalaniu, to należy go od razu wyłączyć.
2. Zdejmij etui czy silikonowy pokrowiec, w którym trzymasz telefon. Wyjmij także kartę microSD oraz SIM z telefonu.
3. Zdejmij tylną klapkę i wyjmij baterię, jeśli to możliwe. Niektóre modele posiadają na stałe zamontowaną baterię – w tym wypadku należy ją zostawić.
4. Staraj się trzymać telefon w pozycji stojącej (pionowo). Za pomocą delikatnej szmatki lub papieru toaletowego zacznij delikatnie ścierać wodę z urządzenia, najlepiej w taki sposób, aby jak najmniej poruszać ręką i dać po prostu wchłonąć wodzie w szmatkę lub papier (unikamy rozprowadzania wody po większych powierzchniach).
5. Jeśli telefon jest dość mocno zalany i jest sporo wody w środku, to możemy spróbować ją wyciągnąć za pomocą małego, ręcznego odkurzacza. Zwłaszcza, jeśli widzimy wilgoć w trudno dostępnych miejscach (np. na łączeniach plastiku i w szparach między elementami). Wtedy niewielki odkurzacz może wyciągnąć wodę na bezpieczną powierzchnię, z której delikatnie zetrzemy wilgoć.
6. Jedną z ciekawszych i skuteczniejszych metod jest włożenie telefonu do torebki z nieugotowanym ryżem. Ma on właściwości wchłaniające wodę i wiele osób odratowało swoje smartfony za jego pomocą.
Idealnie jest, gdy mamy pod ręką torebkę foliową zamykaną na zatrzask. Możemy wtedy nasypać do niej ryżu, a następnie włożyć do środka telefon i szczelnie ją zamknąć. W takim stanie telefon warto przetrzymać min. 24 godziny.
7. Po 1-2 dniach możemy włożyć baterię z powrotem, a także kartę SIM i kartę microSD, a następnie spróbować uruchomić telefon. Jeśli urządzenie się włączy, to warto przetestować działanie dotyku w różnych częściach ekranu, a także uruchomić muzykę na głośnikach, aby sprawdzić, czy dobrze działają i nie powodują zakłóceń.
Należy także dodać, że wysuszenie telefonu w domowych warunkach może pomóc w przywróceniu go do życia, ale poważniejsza kąpiel zawsze pozostawi po sobie ślady. We wnętrzu może dojść do korozji w niektórych miejscach i zdecydowanie najlepszą decyzją jest udanie się do serwisu naprawczego i oddanie telefon do sprawdzenia oraz wykonania profesjonalnych operacji, które oczyszczą urządzenie od środka. Na gwarancji nie mamy co telefonu oddawać, gdyż nie obejmuje ona zalania urządzenia.