Jak znaleźć smartfon z Androidem?

Telefony z systemem Android standardowo nie posiadają żadnych funkcji pozwalających na odszukanie urządzenia w przypadku zgubienia i kradzieży. Co prawda możemy ręcznie zainstalować i skonfigurować taką aplikację, ale co zrobić, gdy zgubiliśmy telefon bez tego typu zabezpieczenia?

W większości przypadków, aplikacje śledzące zagubiony telefon muszą być zainstalowane wcześniej. Alternatywą jest program Plan B, choć i on działa z pewnymi ograniczeniami. Oprócz wymaganego systemu Android Gingerbread 2.3, smartfon musi być włączony, posiadać połączenie z Internetem oraz dostęp do tego samego konta Google. Jedynym plusem jest fakt, że aplikacje ze sklepu Google Play możemy instalować na smartfonie zdalnie, pod warunkiem spełnienia powyższych wymagań. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, aplikacja się zainstaluje i będziemy w stanie zlokalizować swój telefon.

Jeśli aplikacja Plan B nie zadziała, możemy skorzystać z alternatywy w postaci Android Lost. Aby aktywować program, możemy wysłać wiadomość SMS z innego urządzenia. W wypadku zagubienia własnego telefonu lub tabletu, przyda się dostęp do innego telefonu, za pomocą którego aktywujemy aplikację Android Lost na zagubionym smartfonie. W kolejnym kroku zalogujemy się do konta Google, a następnie z poziomu strony internetowej Android Lost zlokalizujemy swój telefon.

Instalacja i korzystanie z programu Android Lost

W pierwszej kolejności udajemy się do sklepu Google Play i instalujemy zdalnie program Android Lost.

Po instalacji programu, musimy aktywować Android Lost. Jak to zrobić, jeśli nie mamy pod ręką swojego telefonu? W takim przypadku musimy wysłać na swój telefon lub tablet z modułem 3G wiadomość SMS, aby zdalnie aktywować program. W tym celu należy skorzystać z innego telefonu, z którego wyślemy wiadomość tekstową o treści:

androidlost register

Po wysłaniu tej wiadomości konto Google, z którego korzysta zagubiony smartfon powinno być połączone z usługą Android Lost pod warunkiem, że jest włączony i ma dostęp do sieci. Następnie kierujemy się na stronę internetową Android Lost, klikamy w link „Sign In” i logujemy się na to samo konto, które przypisane jest do zagubionego urządzenia.

W następnym kroku kierujemy się do zakładki „Controls”, z poziomu której będziemy mogli śledzić oraz zdalnie sterować zagubionym telefonem. Niestety będziemy musieli poczekać dłuższą chwilę, na rejestrację telefonu. Oprócz kontroli, możemy również aktywować funkcję alarmu, która między innymi uruchomi miganie ekranu – przydatne, jeśli nie możemy znaleźć telefonu w ciemności lub zgubiliśmy urządzenie gdzieś w domu lub ogrodzie.

Jeśli chcemy zlokalizować telefon używając GPS, zaznaczamy opcję „Auto switch on GPS if deactivated”, a następnie klikamy na „Send location”. Jeśli telefon wyśle wiadomość zwrotną, na stronie pojawi się nowe okienko z określoną lokalizacją telefonu. Nie jest to co prawda dokładne, co do centymetra wskazanie, ale daje nam pojęcie, w którym miejscu mamy szukać. Jeśli po wielu próbach telefon nie rejestruje się, może to oznaczać, że jest wyłączony, nie ma zasięgu lub co gorsze, został zniszczony lub skradziony.

Ostatnia deska ratunku?

Jeśli przed zagubieniem telefonu lub tabletu (z modułem 3G) nie zainstalowaliśmy żadnej aplikacji namierzającej zagubiony lub skradziony sprzęt, program Android Lost jest prawdopodobnie ostatnią deską ratunku. Mimo, iż aplikacja działa sprawnie, warto na wszelki wypadek wcześniej zabezpieczyć się odpowiednim oprogramowaniem, które pozwala na wykasowanie danych, zablokowanie, wyłączenie etc. Jeśli wybieramy się w nowe, nieznane miejsce, gdzie istnieje ryzyko zagubienia telefonu lub tabletu, na wszelki wypadek warto włączyć dostęp do sieci, aby późniejsze odszukanie urządzenia nie było problemem. 

Komentarze