Jak odtwarzać filmy z komputera na telewizorze SmartTV (bezprzewodowo)

Masz bibliotekę filmów na komputerze i chcesz je odtwarzać z komputera na telewizorze za pomocą sieci Wi-Fi? Możesz udostępnić w sieci domowej wszystkie filmy z Twojego komputera, a następnie przeglądać i odtwarzać je na dowolnym telewizorze typu SmartTV. Jak to zrobić?

Jeżeli mamy sporą bibliotekę filmów na komputerze, to z pewnością chcielibyśmy móc je oglądać na dużym ekranie. Oczywiście można podłączyć komputer do telewizora kablem HDMI, ale nie każdy ma taką możliwość w swoim mieszkaniu. Alternatywnym rozwiązaniem jest udostępnienie w swojej sieci domowej wszystkich filmów z komputera i odtwarzanie je bezprzewodowo na telewizorze typu SmartTV.

Efekt ten można osiągnąć na wiele różnych sposobów. Przykładowo, w systemie Windows można włączyć funkcję rzutowania multimediów do innych urządzeń w sieci, ale nie obsługuje ona większości napisów. Można skorzystać z oprogramowania dostarczanego przez producenta telewizora, np. Samsung SmartView bądź LG SmartShare, ale w tym poradniku chcielibyśmy się skupić na jednym uniwersalnym rozwiązaniu, które działa z każdym urządzeń, niezależnie od marki.

Dlatego w tym poradniku pokażemy, jak odtwarzać filmy z komputera na telewizorze za pomocą programu Universal Media Server. Rozwiązanie to działa ze wszystkimi telewizorami SmartTV, oferuje obsługę napisów (zarówno wbudowanych jak i zewnętrznych w formacie SRT czy TXT), a także nie sprawia problemów przy przewijaniu filmów na telewizorze.

Krok 1: Zainstaluj Universal Media Server na komputerze

Do odtwarzania filmów z komputera na telewizorze wykorzystamy wspomniany program Universal Media Server. Działa on z systemami Windows, Linux oraz macOS i pozwala na komputerze stworzyć tzw. serwer DLNA.

Serwer DLNA to nic innego, jak usługa udostępniania multimediów z wybranych folderów na dysku do innych urządzeń w naszej sieci. Z takim serwerem mogą się komunikować bez problemu wszystkie telewizory SmartTV, konsole do gier, a także inne urządzenia typu TV Box z Androidem.

Pobierz Universal Media Server

Kliknij w powyższy link, aby wejść na oficjalną stronę programu Universal Media Server, a następnie pobierz go dla swojego systemu operacyjnego, klikając w ikonę Windowsa, Linuksa lub macOS. Po pobraniu programu uruchom jego instalację.

Zainstaluj program przy użyciu domyślnych ustawień i wyraź zgodę na instalację dodatkowych komponentów, takich jak AviSynth. Gdy już zainstalujesz program, to uruchomi się kreator konfiguracji i pojawi się kilka prostych pytań, dzięki którym program zostanie zoptymalizowany do twojej sieci.

Na początku zostaniemy zapytani o wersję językową, a także o to, czy korzystamy z sieci przewodowej czy bezprzewodowej. Jeśli urządzenia (telewizor, komputer) łączą się z routerem przez Wi-Fi, to wybierz sieć bezprzewodową.

Następnie program zapyta, czy ukryć zaawansowane opcje – póki co nie będą one nam potrzebne, więc możesz wybrać „Tak”, aby ukryć te opcje. 

Na samym końcu wyświetli się okienko z prośbą o wskazanie folderu, którego zawartość ma być udostępniania. Wybierz w tym miejscu swój katalog na dysku z filmami (później będzie można dodać kolejne jeśli będzie taka potrzeba).

Po wybraniu podstawowego folderu udostępniania pojawi się główne okno programu. Nie musisz tu niczego zmieniać, domyślne ustawienia powinny w większości przypadków wystarczyć. Jeżeli jednak chcesz dodać kolejne foldery z filmami do udostępnienia, to możesz przejść do zakładki „Ustawienia nawigacji / udostępniania”.

W tym miejscu wyświetla się lista udostępnionych folderów. Jeżeli filmy masz porozrzucane po kilku dyskach twardych, to możesz dodać tu dowolną listę folderów do udostępnienia. Wystarczy, że klikniesz w żółtą ikonę folderu, a następnie wskażesz odpowiedni katalog.

Po tej konfiguracji możesz zamknąć okno programu. Aplikacja już działa w tle i udostępnia w domowej sieci bibliotekę filmów z wybranych folderów. Możesz je teraz odtwarzać na telewizorze.

Krok 2: Odtwarzanie filmów z komputera na telewizorze SmartTV

Uruchom swój telewizor i upewnij się, że jest on podłączony do tej samej sieci Wi-Fi, w której znajduje się komputer. Następnie musisz przejść do funkcji odtwarzania filmów z serwera DLNA w telewizorze.

Zazwyczaj taka funkcja jest bezpośrednio zintegrowana z ekranem, na którym wyświetlają się źródła (wejścia) w telewizorze, czyli HDMI1, HDMI2, HDMI3 itd. Wejdź w telewizorze do funkcji wyświetlania źródeł.

Na liście obok standardowych wejść HDMI czy AV powinna wyświetlić się ikona Twojej udostępnionej biblioteki z Universal Media Server.

Wybierz Universal Media Server na liście, a następnie przejdź do folderu „Filmy” lub innego, który został wybrany w konfiguracji programu do udostępnienia. Pojawi się lista wszystkich udostępnionych filmów.

Przy nazwie każdego pliku z filmem wyświetla się informacja o tym, czy posiada on zewnętrzne napisy, czy też może zintegrowane. Zewnętrzne napisy będą automatycznie dołączone do filmu i wyświetlane. W przypadku wewnętrznych napisów również powinno tak się stać, ale jeżeli nie będą się one wyświetlać, to można spróbować je uaktywnić za pomocą pilota i menu telewizora. 

Komentarze