Spis treści
Oglądacie często filmy w przeglądarce na różnego rodzaju stronach internetowych typu Vimeo, CDA, Wrzuta i podobnych? Jeśli macie w domu telewizor, który ma możliwość wyświetlania filmów, zdjęć czy muzyki z innych urządzeń, to możecie bezprzewodowo przerzucać filmy bezpośrednio z przeglądarki do TV. Jak to zrobić?
Większość telewizorów wyposażona jest w funkcją DLNA, dzięki której możliwe jest wygodne przerzucanie materiałów ze smartfonów lub komputerów bezpośrednio do telewizora za pomocą sieci Wi-Fi. Dzięki temu możemy odtwarzać filmy oraz muzykę i wyświetlać zdjęcia z innych urządzeń na dużym ekranie. Jednak w większości przypadków musimy mieć bezpośredni dostęp do pliku, który chcemy przerzucić do telewizora. Co więc zrobić, gdy chcemy wyświetlić na telewizorze jakiś materiał, który oglądamy w przeglądarce z poziomu strony typu Vimeo, CDA czy Wrzuta?
Co będzie nam potrzebne?
Przede wszystkim nasz telewizor musi posiadać szeroko pojętą funkcję DLNA lub Miracast. Są to funkcje odpowiedzialne za odbieranie multimediów z innych urządzeń przez sieć bezprzewodową. W różnych telewizorach mogą one występować pod różną nazwą - Samsung posiada funkcję AllShare / Link, a w LG znajdziemy wspomnianą Miracast (opartą na Wi-Fi Direct, czyli bezpośrednim połączeniu przez Wi-Fi). Należy taką funkcję znaleźć w ustawieniach telewizora i ją uaktywnić - tylko wtedy telewizor będzie gotowy na odbieranie materiałów multimedialnych z innych urządzeń.
Po drugie musimy podłączyć nasz telewizor do tej samej sieci Wi-Fi, w której znajduje się nasz komputer / laptop. Tu drobna uwaga: komputer również musi być podłączony do sieci bezprzewodowej za pomocą karty sieci Wi-Fi. To dość ważne, gdyż część z osób posiada w domu sieć Wi-Fi, w której znajdują się telewizory, laptopy i smartfony, ale np. główny komputer zostaje podłączony kablem sieciowym bezpośrednio do routera. W takim wypadku teoretycznie jesteśmy w tej samej sieci i widzimy inne urządzenia podłączone do routera bezprzewodowo, ale niektóre telewizory mogą nie zostać wykryte. Konieczne jest zatem podłączenie komputera do sieci Wi-Fi przez kartę sieci bezprzewodowej.
Strumieniowanie filmów z Chrome przez DLNA
Do przesyłania filmów z przeglądarki Chrome użyjemy rozszerzenia, które potrafi przechwycić plik odtwarzany na stronie i przesłać go do naszego telewizora za pośrednictwem funkcji DLNA / Miracast. Dzięki temu możemy odtworzyć prawie każdy film z przeglądarki bezpośrednio na telewizorze, bez konieczności łączenia komputera z telewizorem za pomocą kabla.
Pobierz vGet Extension (Video Downloader, DLNA)
Pobierz vGet Cast (DLNA Controller)
Potrzebne są nam oba rozszerzenia - jedno potrafi przechwycić film na stronie, drugie z kolei odpowiada za transmitowanie go przez Wi-Fi do telewizora. Po zainstalowaniu rozszerzeń wyświetli się nam na pasku Chrome ikona ze strzałką vGet.
Wchodzimy teraz na stronę z filmem, który chcemy przesłać do telewizora - dla przykładu niech to będzie film z serwisu Vimeo. Rozpoczynamy odtwarzanie filmu, a następnie klikamy w ikonę vGet na pasku Chrome.
Wyświetli się lista znalezionych materiałów wideo na stronie. Obok nich znajdziemy dwie ikony. Pierwsza ikona ze strzałką służy do pobrania na dysk, z kolei druga ikona z telewizorem służy do transmisji materiału wideo do innego urządzenia. Klikamy ikonę z telewizorem.
W nowym oknie pojawi się teraz skaner pobliskich urządzeń - po chwili na liście powinniśmy znaleźć nasz telewizor w sekcji DLNA RENDERERS IN YOUR NETWORK.
Klikamy w swój telewizor, co spowoduje wyświetlenie kolejnego okienka z odtwarzaczem. W oknie z odtwarzaczem wystarczy już tylko kliknąć w przycisk Play. Teraz rozszerzenie vGet Cast spróbuje nawiązać bezprzewodowe połączenie z naszym telewizorem i przesłać do niego film. Na telewizorze może wyświetlić się okienko z zapytaniem, czy chcemy zezwolić na połączenie między komputerem i TV - za pomocą pilota od telewizora wybieramy "Tak" i czekamy, aż film zacznie się odtwarzać.
Po chwili film wyświetli się na ekranie i możemy go normalnie kontrolować za pomocą pilota - istnieje możliwość zatrzymywania filmu, przesuwania go w przód i w tył, a także zmiany głośności. Mamy praktycznie takie same możliwości jak w przypadku zwykłego odtwarzania filmu na telewizorze.