Przeglądarki, komunikatory internetowe, klienty pocztowe, klienty FTP - wszystkie te programy przechowują nasze loginy i hasła do różnego rodzaju kont czy usług. Niekiedy zdarza się jednak, że zapomnimy danych dostępowych. Jak je odzyskać?
Na szczęście zapomniane hasła, które były zapisane w naszych profilach, ustawieniach czy autouzupełnianiu formularzy są możliwe do odzyskania. W prosty sposób możemy je wyciągnąć “spod gwiazdek” i wyświetlić. Wystarczy tylko pobrać aplikacje o nazwie PasswdFinder, która współpracuje z kilkudziesięcioma popularnymi programami i pozwala odzyskać z nich hasła. Z powodzeniem możemy go użyć do odzyskania haseł z przeglądarek internetowych, klientów pocztowych, klientów FTP czy komunikatorów. Działa z Firefoksem, Trillianem, Mirandą IM, Outlookiem czy FileZillą.
Pełną listę wspieranych programów znajdziecie na stronie pobierania - Pobierz PasswdFinder.
Odzyskujemy hasła z programów
Po zainstalowaniu i uruchomieniu aplikacji, PasswdFinder wyświetli komunikat, który informuje użytkownika, że program w żaden sposób nie łączy się z Internetem i nasze dane są bezpieczne. Możemy nawet zablokować programowi dostęp do sieci za pomocą firewalla - jest to jednak niepotrzebne, gdyż korzystanie z aplikacji jest w pełni bezpieczne. Potwierdzamy chęć uruchomienia programu przyciskiem OK.
PasswdFinder automatycznie rozpocznie skanowanie dysku w poszukiwaniu kompatybilnych aplikacji, a następnie przeanalizuje ich bazy danych, po czym wyświetli wszystkie znalezione loginy i hasła w prostej i czytelnej tabelce.
Wszystkie wyniki podzielone są na sekcje poświęcone poszczególnym aplikacjom, dzięki czemu łatwo odnaleźć interesujące nas wyniki. W przypadku przeglądarek internetowych znajdziemy tutaj zapisane loginy i hasła do stron, w których automatycznie się logujemy - możemy dzięki temu odzyskać np. hasło do Facebooka czy konta Gmail.
W przypadku komunikatorów internetowych wyświetlone zostaną zapisane hasła do profili, natomiast z klientów pocztowych i klientów FTP wydobędziemy loginy i hasła do swoich skrzyneczek mailowych, a także do serwerów FTP.
Klikając na ikonę z dyskietką możemy wyeksportować znalezioną listę loginów i haseł do różnego rodzaju plików, takich jak dokument tekstowy TXT czy plik HTML.
Odzyskiwanie haseł w Google Chrome
Program dobrze współpracuje z większością przeglądarek internetowych, w tym z Firefoksem, Internet Explorer czy Safari. Niestety, nie wspiera Chrome, ale do odzyskania haseł z przeglądarki Google nie potrzebujemy dodatkowego oprogramowania. Chrome posiada wbudowaną opcję, która wyświetla zapisane hasła.
Wystarczy rozwinąć menu Chrome w górnym prawym rogu i udać się do ustawień. Następnie zjeżdżamy niżej i klikamy “Pokaż zaawansowane ustawienia”. W tym miejscu znajdziemy sekcję “Hasła i formularze”.
Wystarczy, że klikniemy w odnośnik “Zarządzaj zapisanymi hasłami”, a Chrome wyświetli nowe okno z listą kont i haseł. Aby wyświetlić hasło, należy w nie kliknąć, a następnie wybrać opcję “Pokaż”.