Jak odzyskać usunięte zdjęcia z karty SD (Aparat / Smartfon)
Usunąłeś przypadkiem zdjęcia z karty SD? Bez względu na to, czy jest to karta pamięci z telefonu, tabletu czy aparatu fotograficznego, zdjęcia można spróbować odzyskać za pomocą programu do odzyskiwania. Zobacz, na co uważać przy odzyskiwaniu zdjęć i co zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na przywrócenie skasowanych fotografii z karty SD aparatu, kamery, telefonu lub innego urządzenia.
Bardzo często zdarza się nam przypadkowo usunąć zdjęcia - czy to z telefonu lub tabletu, czy też z aparatu cyfrowego lub kamery. W przypadku, gdy zdjęcia były zapisane w pamięci wewnętrznej urządzenia, odzyskanie zdjęć jest trudne - wynika to z tego, że nowsze wersje Androida lub niektórych aparatów lub kamer rzadko kiedy pozwalają podłączyć urządzenie do komputera w trybie pamięci masowej USB. Możemy podłączyć urządzenie tylko w trybie PTP (transfer zdjęć) lub MTP (transfer multimediów), a te tryby nie są obsługiwane przez zwykłe programy do odzyskiwania danych i jesteśmy skazani na płatne rozwiązania, przeznaczone specjalnie dla smartfonów lub aparatów, rzadko kiedy dorównujące zwykłym programom do odzyskiwania danych z komputera.
Sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej, gdy zdjęcia były zapisane na zewnętrznej karcie SD. W takim wypadku kartę SD można wyjąć z urządzenia i podłączyć bezpośrednio do komputera, przez co pamięć będzie widoczna tak samo, jak pendrive, czyli jako dysk wymienny. Umożliwi nam to skorzystanie ze świetnych, darmowych programów do odzyskiwania danych z komputera. Bez problemu możemy je wykorzystać do odzyskania zdjęć z karty SD.
Na co uważać po skasowaniu zdjęć z karty SD?
Należy jak najszybciej wyłączyć urządzenie (smartfon lub kamerę) i wyjąć kartę SD. Ma to znaczenie, gdyż - zwłaszcza w przypadku smartfonów - dane są ciągle odczytywane i zapisywane. Jeśli z karty SD korzystamy np. do instalowania aplikacji w Androidzie, to może się zdarzyć, że dane na temat usuniętych zdjęć zostaną nadpisane przez nowe pliki i wtedy odzyskanie utraconych fotografii będzie niemożliwe. Dlatego jest to bardzo ważne, aby po utracie danych ograniczyć zapis danych na karcie SD, a najlepiej ją całkowicie wyjąć z urządzenia.
Co będzie potrzebne do odzyskania danych z karty SD?
Do odzyskania danych skorzystamy z darmowego programu o nazwie Recuva. To świetne rozwiązanie, które służy do odzyskiwania danych z dysków w komputerze - z powodzeniem możemy jednak wykorzystać je do odzyskania danych z pamięci przenośnych, takich jak karty SD, tylko musimy najpierw podłączyć taką kartę do komputera.
Jeśli chodzi o podłączenie karty SD do komputera, to mamy tu kilka metod. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy nasze urządzenie obsługuje tryb pamięci masowej USB - wtedy będzie najłatwiej. W przypadku smartfonów szansa na to jest dość niska, gdyż Google w nowych wersjach Androida usunął taką możliwość i urządzenia po podłączeniu kablem USB są rozpoznawane jako nośniki multimedialne. Jeśli jednak mamy aparat lub kamerę, to po podłączeniu kablem USB powinno na ekranie wyświetlić się okno z wyborem sposobu podłączenia - wybieramy "Urządzenie pamięci masowej USB" (Mass Storage). Jeśli taką opcję mamy, to od razu możemy przejść do następnego kroku z odzyskiwaniem. Jeśli nie, to musimy inaczej podłączyć kartę SD do komputera.
Drugim sposobem jest czytnik kart SD w komputerze lub laptopie. Jeśli nasz sprzęt jest wyposażony w taki czytnik, to wystarczy wyciągnąć kartę SD z urządzenia i wsunąć ją do czytnika w komputerze bądź laptopie. Wiele laptopów posiada taki czytnik wbudowany - może być jedynie konieczny adapter kart SD, aby wsunąć kartę do większego slotu.
Jeśli takiego czytnika nie posiadamy, a nasz smartfon lub aparat nie posiada funkcji podłączenia się do komputera w trybie pamięci masowej, to zostaje nam ostatni sposób - zakup czytnika kart SD. Nie martwcie się, to kwestia kilku złotych. W serwisach typu Allegro lub większych marketach bez problemu zakupicie czytnik kart SD/SDHC pod USB, który wygląda jak niewielki pendrive.
Wystarczy wsunąć do niego kartę i podłączyć całość do komputera, a nasza karta pamięci zostanie rozpoznana jako dysk wymienny i będziemy mogli użyć programu Recuva na niej.
Jak odzyskać dane za pomocą Recuva?
Podłączamy kartę SD do komputera lub laptopa którymś z wyżej wymienionych sposobów, tak, aby karta SD była widoczna jako pamięć przenośna w komputerze. Powinna wyświetlić się w oknie "Mój komputer" jako dysk wymienny, podobnie jak pendrive podłączony do komputera.
Następnym krokiem jest pobranie i zainstalowanie programu Recuva. Możecie go ściągnąć z naszej strony, link znajdziecie poniżej:
Przy instalacji warto wybrać język polski w pierwszym kroku. Reszta jest już standardowa - klikamy po prostu "Dalej" i instalujemy program na domyślnych ustawieniach. Przy pierwszym uruchomieniu wyświetli się kreator, który pomoże nam ustawić odpowiedni profil odzyskiwania. Najpierw wybieramy, jakie dane chcemy odzyskać - w naszym przypadku będą to zdjęcia, więc zaznaczamy pole "Obrazy".
W kolejnym kroku musimy wybrać lokalizację, w której mają być wyszukiwane dane. Najprościej zaznaczyć tu pole "Na mojej karcie pamięci lub iPod" - wtedy program automatycznie wykryje podłączoną kartę pamięci i przeskanuje wszystkie urządzenia przenośne podłączone do komputera. Jeśli jednak mamy kilka urządzeń zewnętrznych podłączonych do komputera i nie chcemy, aby wszystkie były skanowane, to możemy zaznaczyć pole "W podanej lokalizacji" i samemu wskazać podłączoną kartę SD.
W ostatnim kroku możemy zaznaczyć pole "Głębokie skanowanie" - wydłuża ono nieco czas skanowania w poszukiwaniu skasowanych plików, ale znacznie zwiększa dokładność. Warto to pole zaznaczyć. Następnie klikamy w przycisk rozpoczynania skanowania i czekamy, aż program spróbuje wyszukać usuniętych zdjęć na naszej karcie SD.
Na końcu wyświetli się okienko ze znalezionymi zdjęciami - zaznaczamy te, które chcemy odzyskać, a na koniec klikamy w przycisk "Odzyskaj...". Program pozwoli nam wybrać miejsce, w którym chcemy zapisać odzyskane fotografie.