Jak odzyskać zapomniane lub zagubione hasła do programów?

Hasło do konta w banku, pin do karty, hasło do poczty, komunikatora, serwera, dysku wirtualnego, systemu etc. Ciężko spamiętać wszystkie, niekiedy bardzo skomplikowane formułki, a zapisywanie ich na kartce nie zawsze jest rozsądnym rozwiązaniem. Co zrobić, gdy zapomnieliśmy hasła do komunikatora lub chcemy odzyskać licencję do programu lub systemu?

Odzyskiwanie zagubionych lub zapomnianych haseł do programów nie jest proste, ale wystarczy odpowiednio skonfigurowane narzędzie, aby dość szybko poradzić sobie z tym zadaniem. Ciekawym rozwiązaniem jest program recALL - to bezpłatne i proste w obsłudze narzędzie, za pomocą którego odzyskamy hasła oraz licencje do dowolnych programów. Oprócz tego, za pomocą tego programu odzyskamy hasło do systemu operacyjnego Winsows.

Program jest prosty w obsłudze i oferuje trzy tryby pracy do wyboru. Pierwszy tryb pozwala na automatyczne odzyskanie haseł do wszystkich zainstalowanych na komputerze programów, komunikatorów etc. – aplikacja skanuje zawartość całego dysku w poszukiwaniu odpowiednich plików, z których można odzyskać hasło. Drugi tryb oferuje ręczną obsługę – użytkownik sam wybiera katalog programu, do którego chce odzyskać hasło lub licencję. Ostatnim trybem jest tryb emulacji, który pozwala odzyskać hasło do serwera FTP lub poczty elektronicznej. Instalacja programu przebiega standardowo, zaś plik instalacyjny waży zaledwie 1,53 MB.

Sprawdźmy zatem jak działa odzyskiwanie haseł i przetestujmy wszystkie tryby programu.

Tryb automatycznego odzyskiwania

1. Po uruchomieniu programu pojawi się okno, w którym możemy wybrać tryb pracy. Aby wybrać tryb odzyskiwania automatycznego, zaznaczamy pierwszą opcję na górze, a następnie klikamy na „Dalej”.

2. Po chwili recALL rozpocznie skanowanie całego systemu w poszukiwaniu wszystkich istniejących w systemie operacyjnym haseł. W zależności od ilości zainstalowanych programów proces ten może trwać od kilku do nawet kilkunastu minut.

3. Po zakończeniu skanowania program wyświetli listę wszystkich odszukanych w systemie haseł do programów, klientów pocztowych, komunikatorów etc. Aby eksportować listę haseł do pliku, klikamy na „Dalej”, a następnie wybieramy format zapisu danych: plik oddzielony przecinkami CSV, plik tekstowy, plik HTML lub archiwum ZIP. Możemy również wybrać lokalizację pliku oraz jego nazwę. Po wybraniu formatu i wpisaniu nazwy klikamy na „Dalej”.

Tryb ręcznego odzyskiwania

1. Jeśli nie chcemy przechodzić przez długi proces skanowania całego systemu w poszukiwaniu haseł do wszystkich programów, możemy skorzystać z ręcznego trybu, aby samodzielnie wybrać program lub usługę, do której chcemy odzyskać hasło. W tym celu wybieramy drugą opcję: „Odzyskiwanie ręczne”.

2. W następnym kroku wybieramy katalog, w którym program ma szukać plików z hasłami. Aby polepszyć wyniki do procesu możemy również dodać „Skanowanie rejestru”. Po dopasowaniu wszystkich opcji klikamy na „Dalej”.

3. W następnym oknie będą widoczne wyniki procesu skanowania wybranego katalogu w poszukiwaniu haseł. Długość procesu skanowania zależy w głównej mierze od wielkości katalogu, który wybraliśmy w poprzednim kroku. Po zakończeniu skanowania naciskamy na „Dalej”, a następnie podobnie jak w poprzednim kroku wybieramy format zapisu listy haseł, lokalizację, nazwę etc.

Tryb emulacji serwera

1. Ostatnim trybem programu recALL jest tryb emulacji serwera, który umożliwia odzyskanie hasła z programów pocztowych oraz FTP. Aby skorzystać z tego trybu, w oknie startowym programu wybieramy opcję „Emulacja serwera”, a następnie klikamy na „Dalej”.

2. Po przejściu do następnego okna system może poprosić o zgodę na dostęp programu recALL. Narzędzie recALL natomiast wyświetli komunikat, aby odpowiednio przygotować programy pocztowe co z kolei umożliwi odzyskanie hasła. W tym celu musimy postępować zgodnie ze wskazówkami, czyli włączyć program, ustawić nazwę serwera/hosta, ustawić właściwy numer portu etc. Po spełnieniu wszystkich wymagań klikamy na „Dalej”.

3. Po krótkim skanowaniu w kolejnym oknie pojawi się lista odzyskanych haseł, które w ten sam sposób, co w poprzednich trybach możemy eksportować do pliku wybierając jego nazwę, lokalizację oraz format. 

Komentarze