Spis treści
Nie tylko przypadkowo skasowane zdjęcia z karty SD są problemem. Niekiedy zdarza się, że nasza karta z aparatu czy telefonu ulegnie uszkodzeniu. W jaki sposób wówczas odzyskać przechowywane na niej zdjęcia? Na szczęście, są na to dość proste metody.
Pokazywaliśmy już, w jaki sposób odzyskiwać zdjęcia, które przypadkowo skasowaliśmy z karty SD czy też karty miniSD. Odzyskiwanie skasowanych fotografii to jeden problem. Innym jest natomiast psucie się kart SD, które również niekiedy się zdarza. Nie pokażemy Wam, jak odzyskiwać zdjęcia ze sformatowanej karty SD, bo niestety nie znamy takie sposobu. W tym poradniku skupimy się natomiast na sposobie odzyskiwania zdjęć z karty, która uległa uszkodzeniu i nie daje się odczytać, ale dane nie zostały naruszone.
Sposób ten może się przydać np. gdy po włożeniu karty SD do komputera system Windows jej po prostu "nie widzi". Albo też gdy uzyskamy dostęp do karty, lecz wszystkie pliki są niemożliwe do otworzenia, mają dziwne nazwy i nie pozwalają się skopiować czy otworzyć w programie graficznym lub przeglądarce zdjęć. Sposób zadziała zarówno na problemy z kartą SD zawierającą zdjęcia z aparatu (np. w formacie RAW) jak i błędy z kartą microSD, z której korzystacie w smartfonach lub tabletach.
Zepsuta karta SD - jak odzyskać zdjęcia
Co zrobić, gdy padła karta pamięci? Zamiast oddawać kardę SD do naprawy czy formatować ją - możemy spróbować odzyskać zapisane na niej dane. Oczywiście, będziemy musieli w tym celu skorzystać ze specjalnego programu. Tym narzędziem będzie ZAR Digital Image Recovery, którego wersja testowa dostępna jest za darmo. Pozwala na odzyskanie zdjęć z karty SD w systemie Windows XP i nowszych (Windows 10 też jest obsługiwany).
Po zainstalowaniu uruchamiamy ZAR Digital Image Recovery, a następnie podpinamy zepsutą kartę do komputera. W darmowym wydaniu program pozwala jedynie na odzyskanie zdjęć z karty SD. Jeżeli natomiast chcielibyśmy odzyskać inne dane, będziemy musieli wykupić płatną wersję ZAR Digital Image Recovery.
Po podpięciu karty SD do komputera, z głównego interfejsu programu ZAR Digital Image Recovery wybieramy przycisk "Image Recovery (Free)". Po chwili zobaczymy dostępne dyski na liście programu. Należy zaznaczyć interesującą nas kartę SD, a następnie kliknąć przycisk "Next >". Następnie trzeba poczekać, aż zostanie rozpoczety proces odzyskiwania zdjęć.
Po chwili zobaczymy na liście wykaz plików, które możemy odzyskać z karty SD. Zaznaczamy interesujące nas zdjęcia, a dalej wybieramy opcję "Next >". Możemy jeszcze zaznaczyć lokalizację w komputerze, gdzie odzyskane zdjęcia mają być zapisane. Potem trzeba już tylko poczekać, aż program zakończy pracę i fotografie zostaną zapisane w komputerze.
Kwestie techniczne
Warto tutaj zaznaczyć kilka istotnych kwestii. Program obsługuje następujące systemy zapisu danych: FAT16 oraz FAT32, NTFS, ext2/3/4, XFS. Obsługiwane layouty RAID to RAID0, RAID10, a także RAID5. A zatem, obsługiwana jest większosć popularnych formatów zapisu danych. Oczywiście, jeżeli sformatowaliśmy wcześniej kartę SD, odzyskanie zdjęć nie będzie możliwe.
W wersji darmowej ZAR Digital Image Recovery możemy odzyskać do 4 folderów ze zdjęciami, nie jest też dostępny widok pełnego skanu uszkodzonej karty SD. Mimo tego możemy zapisać w komputerze wszystkie znalezione przez program zdjęcia. Na odzyskiwanie fotografii twórcy nie nałożyli żadnych ograniczeń. Co innego, jak już pisaliśmy, w przypadku innych danych. Jeżeli chcemy odzyskać muzykę, dokumenty czy filmy - musimy wykupić pełną wersję narzędzia ZAR Digital Image Recovery.