Odzyskiwanie utraconych danych może być sporym, czasochłonnym problemem – cały proces może być trudny do przeprowadzenia, zaś końcowe efekty i tak mogą być mizerne. Sytuacja może wyglądać zupełnie inaczej, jeśli przed stratą plików odpowiednio przygotujemy komputer. Wystarczy odpowiednio skonfigurowana kopia bezpieczeństwa, aby utrata plików była tylko małym problemem, a nie poważną tragedią.
Krok drugi: Regularne tworzenie kopii zapasowych
Jeśli skorzystamy z odpowiedniego programu i ustawimy harmonogram, będzie on za nas tworzył kopie bezpieczeństwa np. co kilka dni. Wtedy, nawet po utracie wszystkich danych będziemy w stanie odzyskać praktycznie wszystkie pliki zmodyfikowane przed stworzeniem kopii zapasowej zgodnie z harmonogramem. W takich przypadkach będziemy w stanie odzyskać ważne dokumenty lub pracę naukową, którą ostatni raz modyfikowaliśmy przed utworzeniem kopii. Co prawda możemy stracić kilka stron, ale lepsze to, niż bezpowrotna strata całej pracy.
Co prawda tworzenie kopii zapasowych to raczej działanie prewencyjne, ale lepiej zabezpieczyć się wcześniej, niż później żałować. Warto pamiętać, że system Windows jest w stanie stworzyć kopie bezpieczeństwa niektórych danych nawet wtedy, gdy w systemie nie zainstalowano żadnego dedykowanego programu. W systemie Windows 7 znajdziemy specjalną funkcję „Poprzednie wersje”, która jest w stanie tworzyć kopie zapasowe plików nawet wtedy, gdy takiej opcji nie ustawialiśmy. Aby sprawdzić, czy to działa, przechodzimy do folderu z utraconą zawartością, klikamy prawym przyciskiem myszy na wolnym polu, a następnie z menu kontekstowego wybieramy „Właściwości”. W nowym oknie przechodzimy do zakładki „Poprzednie wersje”. Na liście znajdziemy poprzednie wersje plików wraz z datą ostatniej aktualizacji. Wystarczy wybrać odpowiednią pozycję, a następnie nacisnąć „Otwórz”.
W systemie Windows 8 również istnieje taka możliwość, choć niestety funkcja ta (Historia Plików) nie jest domyślnie włączona. Jeśli utraciliśmy pliki, jej włączenie niczego nie zmieni, jeśli jednak zamierzamy dopiero przygotować komputer, włączenie tej funkcji jest jak najbardziej wskazane.
A Wy stosujecie kopie bezpieczeństwa lub inne sposoby na zabezpieczanie swoich ważnych danych?