Czasami ważne dane kasujemy sami – przypadkiem lub nie – lub padamy ofiarą awarii bądź wirusa. Zacznijmy zatem od początku i sprawdźmy, czy pliki zostały doszczętnie usunięte.
Zazwyczaj początkujący użytkownicy po skasowaniu plików tracą wszelką nadzieję i dość szybko godzą się z utratą ważnych dokumentów, prac zaliczeniowych, zdjęć z wakacji itp. To duży błąd, gdyż pliki te zazwyczaj można odzyskać. Niekiedy w kilka chwil, innym razem po dłuższym czasie i wielu trudnościach – szansa jest jednak zawsze. Co ciekawe, w większości przypadków stracone pliki... w ogóle nie zostały skasowane! Jak to sprawdzić?
Krok pierwszy: Czy plik został w ogóle skasowany?
W większości przypadków dane są kasowane przez użytkownika przypadkiem – wystarcza zaznaczyć nieco za dużo, kliknąć przypadkiem klawisz „Delete” itp. Pamiętajmy jednak, że wtedy pliki nie są permanentnie usuwane, tylko umieszczane w koszu. Wie o tym większość, nawet początkujących użytkowników. Tak czy inaczej, jeśli przypadkiem usunęliśmy pliki (lub tak nam się wydaje), w pierwszej kolejności kierujemy się do systemowego kosza. Jeśli mamy tam dużą ilość plików, warto skorzystać z paska wyszukiwania – wystarczy wpisać tam nazwę lub jej fragment, a następnie nacisnąć „Enter”.
Oprócz tego, jeśli nadal wybór jest zbyt duży, możemy sortować pliki np. według daty modyfikacji, w naszym przypadku usunięcia. W tym celu klikamy prawym przyciskiem myszy na wolnym miejscu w „Koszu” i wybieramy z menu kontekstowego „Sortuj według > Data usunięcia”. Jeśli poszukiwania w koszu nie zdały egzaminu, możemy przeszukać cały dysk twardy. W tym celu przechodzimy do „Komputera” z poziomu pulpitu, a następnie w polu wyszukiwania wpisujemy nazwę lub jej fragment i naciskamy „Enter”.
Pamiętajmy również, że posiadanie różnych programów do czyszczenia dysków, które działają cały czas w tle może znacząco utrudnić lub całkowicie uniemożliwić odzyskanie skasowanych plików. Programy te w większości przypadków automatycznie kasują zawartość kosza w określonych odstępach czasu ustalonych przez użytkownika. Jeśli posiadamy taki program, po zauważeniu utraty plików należy niezwłocznie go wyłączyć.
Jeśli plik, który przypadkiem skasowaliśmy znajdował się pierwotnie na wirtualnym dysku w chmurze w usłudze Dropbox, Google Drive, czy SkyDrive, być może nadal się tam znajduje. Warto zalogować się na konto za pomocą innego urządzenia, a następnie spróbować wyszukać i ewentualnie skopiować konkretny plik do nowej lokalizacji.
Niekiedy nawet po skasowaniu plików z systemowego kosza istnieje możliwość ich odzyskania. W następnej części cyklu opiszemy zalety tworzenia kopii zapasowych.