Dziś zajmiemy się różnicami pomiędzy dyskami magnetycznymi a SSD, które w znaczący sposób wpływają na możliwości odzyskiwania danych. Sprawdźmy, które dyski mają większą podatność na proces odzyskiwania utraconych plików.
Dysk magnetyczny i dysk SSD – czy jest różnica?
Różnica w budowie i działaniu jest naturalnie zasadnicza, ale czy wynikają z tego różnice dotyczące możliwości odzyskiwania danych? Po wykasowaniu plików na tradycyjnym dysku magnetycznym, w większości przypadków usuwane są jedynie ich znaczniki i odnośniki, pliki są przenoszone, zaś dane mogą zostać nadpisane. W takich przypadkach możliwe jest skanowanie dysku w poszukiwaniu skasowanych wcześniej plików, zaś szanse na ich odzyskanie (niekiedy w nienaruszonym stanie) są bardzo duże przy spełnieniu pewnych warunków. Po skasowaniu plików należy unikać kopiowania, kasowania czy przenoszenia innych plików na tej samej partycji, gdyż jakakolwiek nowa operacja nadpisywania może zmniejszyć szansę na odzyskanie utraconych danych.
Jeśli jednak korzystamy z nowoczesnego dysku SSD, po wykasowaniu danych szansa na ich odzyskanie jest praktycznie zerowa. Jeśli posiadamy starszy system operacyjny np. Windows Vista oraz dysk półprzewodnikowy, szansa na odzyskanie jest (choć niewielka), ale przy nowych systemach – Windows 7 i 8 – oraz najnowszych dyskach SSD, pliki są kasowane bezpowrotnie. Do akcji wchodzi bowiem technologia TRIM, która po skasowaniu plików dba o to, aby natychmiast pojawiło się wolne miejsce na kolejne dane. Oznacza to, że wszystkie dane po skasowaniu nie są nigdzie przechowywane. Między innymi dlatego działanie dysków SSD jest o wiele szybsze i sprawniejsze, choć w przypadku przypadkowego usunięcia danych, tracimy je bezpowrotnie.
A Wy mieliście już przygodę z utraconymi danymi na dysku SSD?